Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Rørhøg, Han over yngleområdet, Danmark 5. april 2017 Foto: Axel Mortensen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen
Jens Søgaard Hansen

December 2001

Observatører

Mandag 31. december 2001

Stevns, træk kl. 10-13: Bl.a. Sædgås 251, Kortnæbbet Gås 1, Grågås 23, Canadagås 52, Blå Kærhøg 1, Spurvehøg 1, Musvåge 28, Engpiber 3, Silkehale 14 (TA).

Hellebæk, træk kl. 10-12.30: Musvaage 18 trk. (STS).

Hellebak Avlsgaard, kl. 14 -15: Musvåge 2, Grågæs sp. 21, Svane sp. 3, Skarv 1 (KFL).

Sydvest Pynten, Amager: Canadagås 177 trk., Sædgås 101 trk., Grågås 90 trk., Rød Glente 1 ad. rst., Strandhjejle 1 rst. (PU, PB).

Køge havn og Sydstrand: Lille Lappedykker 3, Krikand 1, Troldand 350, Kaspisk Måge 1 1k, Rødben 12, Sortgrå Ryle 5, Bjergvipstjert 1, Skærpiber 3, Jernspurv 1, Bjergirisk 2 (SAL).

Plantevej/Grøntoften, Søborg, kl. 9.40-10.00-: Hvidsisken 1-2, Gråsisken 5-8 (JTM).

Vallensbæk Strand / Ringebæksø, kl. 9.30: Engpiber 4, Snespurv 12, Enkeltbekkasin 1, Jernspurv 1, Kvækerfinke ca. 100 (RR).

Vedbæk Havn: Isfugl 1 kl. 11.00 (UKa, BKa).

Tamosen: Isfugl 1 kl. 13.50-14.10- (BWi).

Furesø, Næsset: Vandrikse 1 kl. 13.00 (BKa).

Solrød Strand: Havlit 20 (SAL).

3 km Ø for Sorø: Vandrefalk 1 hun slog Hættemåge kl. 09.30 (ESE).

Damvad Å, Ganløse: Svaleklire 1 rst. (GJP).

 

Søndag 30. december 2001

Stubben, Færgehavnsvej, Kbh., kl. 1415-; Hvidsisken 1, Bjergirisk 1 (ABK).

Enghave Plads (09.55-10.10): Sorthovedet Måge 1 ad rst. -> Ø (JSP).

Christians Havns Vold: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. kl. 14.30-? (FA).

Kraftværksvej, Amager: Sangdrossel 1 kl. 13.40-? (AES).

Øresundsbroen/Kastrup: Havørn 1 trk. V kl. 12.50 (LaJ).

Sydvest Pynten, Amager: Sangsvane 134 trk., Sædgås 566 trk., Blisgås 9 trk., Grågås 192 trk., Canadagås 1820 trk. (Er dette ny DK-rekord?), Bramgås 96 trk., Havørn 1 1k trk. V kl. 13.21, Blå Kærhøg 9 trk. + 5 rst., Musvåge 41 trk., Vandrefalk 1 1k hun NV/R (PB, PU, SNB). Måske den bedste vintertrækdag set på i mange år!

Utterslev Mose: Hvidsisken 1 (Grønnemose Allé), Rørdrum 2, Gransanger 1, Korttået Træløber 2 (RS).

Vanløse: Rød Glente 1 N kl. 11.56 (KMN).

Stauningsø: Knopsvane 28, Sangsvane 3 ad., Canadagås 25+5+32 trk., Sædgås 12 SV 10.15, Krikand 4, Gråand 800, Pibeand 2, Hvinand 300, Troldand 300, Rødben 6, Alm. Ryle 2, Sortgrå Ryle 2 N 10.20, Bjergirisk 3 (SAL).

Ishøj Strand, kl. 7.55-13.50: Sædgås 122 trk., Canadagås 77 trk., Knortegås 1 trk., Pibeand 14, Spidsand 1, Troldand 1250, Bjergand 17, Blå Kærhøg 2 (ad. han + 1K), Musvåge 8 trk., Mosehornugle 2, Engpiber 3, Skærpiber 1, Sjagger 1700 (fouragerende på bær af Havtorn), Vindrossel 18, Stær 17, Tornirisk 1, Rørspurv 1 (TA).

Vallensbæk Mose: Krikand 6 (TA).

Fiskebæk, Farum: Isfugl 2, Ravn 2, Vandrikse 3, Mink (JE).

Strødam Engsø: Rørdrum 1 i rørskov kl. 11.35-? (H.Moustgaard via JEH).

Tissø: Sangsvane 110, Sædgås 875, Grågås 370, Bramgås 1, Canadagås 1130, Pibeand 4, Gråand 1600, Krikand 6, Havørn 2, Musvåge 9, Fjeldvåge 1, Vandrefalk 1, Ringdue 850, Allike 1450 (BA, JHC).

Reersø: Pibeand 3, Blå Kærhøg 1 brun, Tårnfalk 1, Sortgrå Ryle 1 (ved havnen), Rødben 11, Sanglærke 8, Stær 6 (BA, JHC).

Suserup Skov - Suseå (Tystrup Sø), kl. 11.30-15.00: Lille Lappedykker 3, Toppet Lappedykker 7, Sangsvane 24, Sædgås 3, Lille Skallesluger 35 (17 han, 15 hun), Stor Skallesluger 6 (4 han, 2 hun), Blå Kærhøg 3 (2 hun, 1 han), Stor Tornskade 1 (1K), Ravn 1, Rørspurv 2 (JFr, TFN).

Rådmandshaven, Næstved: Isfugl 2 kl. 11.15-? (MeJ, CGJ).

Ringsted å, kl. 11.30-13.00: Vandstær 2 (1 ved Ringsted henholdsvis 1 Høm Mølle), Sangsvane 190 trk. SV (4 flokke) (INi).

Kongemosen: Stor Tornskade 1 kl. 11.20 ST (KEN, BH).

Gentofte Sø & Insulinmosen, kl. 10.40-15.50, bl.a.: Fiskehejre 3, grå gås sp. 25 trk S (andenhånds), Bramgås 51 trk. S kl. 13.32, Gråand 203, Spurvehøg 2 fou., Musvåge 1 fou., Vandrikse 8 fou i forsk. kildevæld, Grønbenet rørhøne 5 rst, Blishøne 113 rst, Skovsneppe 2 fou. i hver sit kildevæld, Stormmåge 105 rst, Silkehale 51 til overnatning, Gærdesmutte 18, Skægmejse 1 hun fou, Allike 84 rst, Grønirisk 35 rst, Stor Gråsisken 1-2, Grønsisken 10 fou, Gulspurv 1 ovfl. (lokalhit!) (TV).

 

Lørdag 29. december 2001

Gilleleje Havn: Kaspisk Måge 1 ad. kl. 14.30-? (HAG).

Damhussøen: Korttået Træløber 1 på østsiden (TA).

Rødovre station: Silkehale 120 (TA).

Vallensbæk Strand: Sanglærke 19 trk., Engpiber 6 rst., Lille Skalesluger 12 rst. (RR).

Sydvest Pynten, Amager: Canadagås 247 trk., Grågås 74 trk., Sædgås 26 trk., Bramgås X Canadagås hybrid 1 trk./rst., Rød Glente 1 rst., Engpiber 50 rst. (PU).

Trylleskoven: Canadagås 22 SV 11.00, Sædgås 38 SV 11.20 5 SV 11.35, Grågås 16 SV 11.10, Toppet Skallesluger 120, Sortkrage 1, Stor Gråsisken 2, Stor Korsnæb 1 han, Rørspurv 1 (SAL).

 

Fredag 28. december 2001

Stubben, Kbh., kl. 11.50-13.05: Hvidsisken 1, Blå Kærhøg 1, Engpiber 13, Snespurv 1, Rørspurv 1, Sær 6 (AEC).

Enghave Parken, kl. 11.35-: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. kl. 13.40 (FA).

Maglebæk Sø, Brøndby Strand: Kaspisk Måge 1 1k rst. (FA).

Mosede havn: Lille Lappedykker 11, Bjergand 3, Havlit 60, Grønbenet Rørhøne 2 (SAL).

Søndermarken sydgående allé: Korttået Træløber 1-2 (KT).

Fiskebæk, Farum, kl. 13.00: Vandrikse 2, Isfugl 1 (NJL).

Mølleåen: Isfugl 1 fou. (Mathildebro), Vandstær 2 (Raadvad Fabrik) (FDE).

 

Torsdag 27. december 2001

Sømosen, Herlev/Ballerup: Kongeørn 1 1k trk. S-SV kl. 12.50, Musvåge 1 (Børringe), Fasan 1 (JD).

Enghave Plads: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. 10.15-? (JSP).

Ravelinen, Kbh.: Knarand 3 hanner (1 ringmærket) (RR).

Køge Lystbådehavn: Isfugl 1 13.10-? (EL).

Ølsemagle Revle: Knopsvane 32, Gravand 44, Gråand 1.600, Krikand 60, Pibeand 4, Spidsand 1 han, Troldand 350, Hvinand 80, Rødben 16, Alm. Ryle 42, Grønbenet Rørhøne 2, Sanglærke 2, Engpiber 1, Rørspurv 1 (SAL).

Skovhusvænge: Sædgås 3 trk. SV kl. 10.50 (SAL) (Vandstær 0 !).

Lille Skensved: Canadagås 26 trk. SV kl. 11.22 (SAL).

Fiskebæk, Farum: Isfugl 2 hanner (JE).

Strødam, kl. 12-13: Isfugl 1, Vandstær 1, Knarand 3, Pibeand 2, Stor Tornskade 1, Blå Kærhøg 1 (MFN).

Kyndby Vig: Lille Kobersneppe 3 kl. 10.30- (AHA).

Eskilsø: Havørn 2 ad. kl. 13.15- (AHA).

 

Onsdag 26. december 2001

Horserødlejren: Spurveugle 1 kl. 13.30-13.35 Horserødlejren nord for Esrumvej 200 m inde i skov T kryds ved kæmpehøj (MH, BH).

Køge Havn + Sydstrand, kl. 8.00-8.40: Enkeltbekkasin 1, Isfugl 1, Husrødstjert 1, Hvidsisken 1 (SAL).

Holte midtpunkt: Snegås 1 trk. N kl. 11.00 (MKH).

Enghve Plads: Sorthovedet Måge 1 ad rst. lk. 10.30-13.00-? (JSP).

Furesø, Fiskebæk: Vandrikse 3-4 (HTR, LTR, SDy).

Solbjerg Engsø, Pøleå fraløb: Isfugl 1 kl. 13.11 (AS).

Vintersbølle, Nyråd: Bjergvipstjert 1 rst. (AZ).

Pølebro, Arresø: Havørn 1 ad. kl. 12.20 flyvende mod nord, Blå Kærhøg 2 (MFN).

Asserbo Plantage: Sortspætte 3 (NJL).

Rådmandshaven, Næstved: Vandstær 2, Isfugl 2 (JN).

Sigersted Huse, Ringsted: Rød Glente 1 fou. (JSH, LSH).

Jægersø, Ishøj: Rørdrum 1, Sangsvane 48, Rørspurv 2, Jernspurv 1 (RR).

Køge havn og Sydstrand: Toppet Lappedykker 1, Troldand 600, Havlit 2, Rødben 2, Enkeltbekkasin 1, Isfugl 1, Engpiber 1, Skærpiber 1, Jernspurv 2, Stor Gråsisken 1, Hvidsisken 1 ad. han, Bjergirisk 3, Rørspurv 1 (SAL) - Isfuglen var i oliehavnen, Enkeltbekkasin og Hvidsisken på den nordligste del af Sydstranden.

Vallø Slotspark: Krikand 1 han, Agerhøne 6 på markerne (SAL).

Langesø, Ringsted, kl. 11.00-14.00: Fiskehejre 2, Knopsvaner 28 (heraf ungfugle 9), Musvåger 3, Spurvehøg 1, Agerhøns 12, Stor Flagspætte 1, Sjagger 9, Halemejser 4, Sumpmejser 2, Bjergirisk 20, Grønirisk 35, Stillits 9, Grønsisken 32, Hvidsisken 2, Dompap 8, Gulspurv 7 (INi).

Tystrup/Bavelse Sø: bl.a. Canadagås 80, Lille Skallesluger 61 (27 han 34 hun), Havørn 2 ad., Duehøg 1 (set af Jørgen Bech), Vandrefalk 1 hun (JHC, BA).

Gunderslevholm: Sædgås 510, Kortnæbbet Gås 3, Blisgås 14 ad. + 1 1k, Grågås 2, Canadagås 8 (JHC, BA).

 

Tirsdag 25. december 2001

Lagunen, Slagelse: Rødhovedet And 1 hun kl. 15.20 (AS).

Ishøj Strand: Stær 25, Bjergirisk 40, Lille Skallesluger 3 (MJB, HVJ).

Amager Strand-Helgoland: Middelhavsmåge 1 1k kl. 8.50- (LaJ, JES).

Frederiksborg slot, V-tårn: Vandrefalk 1 kl. 16.00 (MFN).

Avnø: Bramgås 1, Strandskade 1, Stor Regnspove 1 (JN).

Svinø: Sangsvane 200 (JN).

Vestre Kirkegård: Skovhornugle 4, Sangdrossel 1, Kernebider 8 (SAL).

 

Mandag 24. december 2001

Enghave Plads, kl. 10.40-11.20-?: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. (JSP).

Gavnø, Fladstrand: Grågås 2, Canadagås ca. 500 (svære at tælle pga massiv jagt i området), Havørn 2, Sanglærke 200 (JN).

Gavnøbroen: Lille Lappedykker 29 (JN).

Vejlø: Tyrkerdue 40 (JN).

Stryget, Næstved: Isfugl 1, Vandstær 1 (JN).

Dybsø Havn: Stær 2 (PNY).

Karlstrup Strand: Middelhavsmåge 1 ad. (SAL).

Solrød Strand: Jernspurv 5 (i kvarteret omkring Huginsvej og Solvænget) (SAL).

Fiskebæk, Farum: Isfugl 1, Vandrikse 1 (CCT).

 

Søndag 23. december 2001

Enghave Plads, kl. 1150-?: Sorthovede Måge 1 ad. rst. (JSP).

Dragør Sydstrand: Sangsvane 17 ad + 4 1K, Fjedvåge 1, Blå Kærhøg 1 1k, Rødben 22, Sortgrå Ryle 1, Almindelig Ryle 8, Skærpiber 4 (LaJ).

Sydvest Pynten, Amager: Enkeltbekkasin 1, Spidsand 8 (PU, PB).

Klarskov: Enkeltbekkasin 1 tangklump på Storebæltkysten (JBe).

Ølsemagle Revle: Canadagås 11, Bramgås 1, Gravand 36, Krikand 28, Gråand 1500, Pibeand 2, Lille Skallesluger 1 hun, Rødben 8, Engpiber 1 (SAL).

Karlstrup Kalkgrav: Canadagås 32 SV kl. 12.40 (SAL).

Vintersbølle, Nyråd: Vandstær 1 rst. kl. 13.00 (AZ).

Fiskebæk, kl. 14.05: Isfugl 1 han, Vandrikse 1 (JE).

Stubben, Kbh. Nordhavn: Mosehornugle 2, Blå Kærhøg 1 brun, Sanglærke 13, Engpiber 11, Snespurv 3, Bjergirisk 120, Stær 30 (NBe, LPa).

 

Lørdag 22. december 2001

Sevedø: Bjerglærke 11 kl. 14.30 (JBe).

Sydvest Pynten, Amager: Sangsvane 202 trk. (Kongelunds rekord), Pibesvane 1 trk., Grågås 117 trk., Canadagås 139 trk., Sædgås 67 trk., Enkeltbekkasin 1 (PB).

Køge havn og Sydstrand: Gravand 1, Gråand 130, Knarand 2, Spidsand 1 han, Troldand 620, Bjergand 1, Rødben 12, Engpiber 1, Skærpiber 4, Jernspurv 2, Husrødstjert 1, Råge 400, Allike 150 (SAL).

Sydhavnen/jernbanebro: Husrødstjert 1 kl. 11.25-? (LaJ).

Kalvebodløbet: Middelhavsmåge 1 1k 15.30-? (LaJ).

Strødam Enge, kl. 10.20-11.30: Knarand 15, Stor Tornskade 1 (AHA).

Nivå Strandpark, kl. 14: Lapværling 1 trk. V, Stor Tornskade 1, Engpiber 3 (MKH, AES).

Ishøj, fodboldbanerne, kl. 15.00-15.15: Canadagås 203, Grågås 126, Svanegås 1, Sangsvane 6, Jernspurv 1, Silkehale 16, Stær 8 (RR).

Vedbæk Havn: Isfugl 1 (MKH, AES).

Marke Svinninge 3: Hvidsisken 1 kl. 13.00 (BH).

Glænø: Vandrefalk 1 Vesterfed, Moseugle 2 kl. 12.10-12.30-? Øesterfed (BWi).

 

Fredag 21. december 2001

Svanesøen, Ballerup: Enkeltbekkasin 2 (HK).

 

Torsdag 20. december 2001

Utterslevmose del 3, kl. 9.32: Rørdrum 2, Gransanger 1 (ÅM).

Fiskebæk, Farum, kl. 12.50: Isfugl 1 han, Vandrikse 3 (JE).

Sydvest Pynten, Amager: Vandrefalk 1 1k trk. SV, Rød Glente 1 Ø, Sangsvane 108 trk., Pibesvane 1 rst., Grågås 213 trk., Canadagås 77 trk., Storspove 4 rst. (PB).

Søborg "sø", Søborg: Mosehornugle 1 rst. kl. 13.30-13.40-? (JAHC).

 

Onsdag 19. december 2001

Svanesøen, Ballerup: Enkeltbekkasin 4, Dobbeltbekkasin 6, Bjergirisk 11 (HH).

 

Tirsdag 18. december 2001

Vaserne: Vandrikse 1 ved V-tårn kl. 8.25 (TV).

 

Mandag 17. december 2001

Gilbjerghoved, kl. 11.50-12.45: Kongeørn 1 1k trk. NØ, senere SØ. kl. 11.52-12.04 (Fuglen trak ud 11.52 ved vandtårnet i retning mod Kullen, men bøjede efterhånden af i retning mod Ø og SØ, og trak formentlig ind til sjællandskysten igen), Havørn 1 1k ØNØ langs kysten kl. 12.07-12.10 (JL).

Sølager: Havørn 1 V kl. 12.25 (FI).

Søborg Sø, kl. 12.55-13.30: Blå Kærhøg 1 brun, Fjeldvåge 1, Skægmejse 2-3 (JL).

Esrum Kanal: Lille Flagspætte 1 han kl. -14.10 ved søbreden (JL).

Esrum Møllegård: Isfugl 1 kl. 14.15 (JL).

Alsønderup Enge, kl. 08.05-11.45: Lille Lappedykker 2, Knopsvane 2, Sangsvane 42 ad. + 5 1k, Skovsædgås 5, Grågås 80, Canadagås 52, Gråand 399, Krikand 3, Spidsand 1, Pibeand 6, Taffeland 3, Troldand 17, Hvinand 2, Lille Skallesluger 21, Stor Skallesluger 5, Musvåge 6, Blå Kærhøg 1, Tårnfalk 2, Gråsisken 2 (FKj).

Enghaveparken: Sorthovedet Måge 1 ad. kl. -13.40- (ESE).

Ishøj fodboldbaner: Canadagås 331, Grågås 138, Svanegås 1, GråxCanada-Gås hybrid 1, Pibeand 116, Jernspurv 1, Skærpiber 1, Bjergirisk ca. 100, Skægmejse 5 (RR).

 

Søndag 16. december 2001

Lagunen, Slagelse: Rødhovedet And 1 hun kl. 10.30-11.00 (BH, BB).

Lagunen, Slagelse, kl. 12.20 -13.20: Pibeand 1 hun, Gråand 75, Knarand 1 par, Rødhovedet And 1 hun, Taffeland 2, Troldand 55, Enkeltbekkasin 1, Bjergvipstjert 1 (JHC, BA).

Stubben, kl. 11.30-12.55: Kaspisk Måge 2 (1K + 2K), Hvidsisken 1, Blå Kærhøg 1 (HAG).

Ølsemagle Revle: Fiskehejre 20, Knopsvane 110, Gravand 56, Krikand 110, Gråand 1.200, Skeand 2, Spidsand 1, Pibeand 130, Blå Kærhøg 1 1k, Dobbeltbekkasin 1, Rødben 2, Alm. Ryle 40, Rørspurv 1 (SAL). Lagunen islagt

Solrød Strand: Havlit 50, Toppet Skallesluger 280 (SAL).

Mosede Havn, kl. 11.50: Havørn 1 1k trk. S, Kaspisk Måge 1 1k rst. (FA).

Fredriksdal: Isfugl 1 kl. 13.45 (AH).

Fiskebæk, Farum: Isfugl 1 kl. -09.00-09.15-? (SLi).

Dyrehaven, Mathildbro kl. 13.30: Isfugl 1 (JFr, TFN).

Dyrehaven, Raadvad knivfabrik kl. 14: Vandstær 2 (JFr, TFN).

Sydvest Pynten: Vandrefalk 1 ad. han rst., Tornirisk 1 trk., Havlit 130 rst., Storspove 4 rst. (PB).

Klydesøen, Veatamager: Rød Glente 1 1k, Blå Kærhøg 3-4, Fjeldvåge 1 ad. (GØ).

Holløse Mølle, kl. 13.45-14.30: Lille Lappedykker 3, Vandstær 5 (JHC,BA).

Høm Mølle 15.00 - 15.15: Lille Lappedykker 1, Vandstær 2 (JHC, BA).

Strødam Engsø, kl. 13.05-14.15: Knarand 7 (FKj).

 

Lørdag 15. december 2001

Lagunen, Slagelse: Rødhovedet And 1 ad. hun kl. 14.50-15.15-? (AS, SNB, AHA).

Tystrup-Bavelse Sø kl. 9.50-13.45: Sædgås 150, Lille Skallesluger 8, Havørn 2 ad., Duehøg 1 1K han, (Kongeørn 1 1K sås af andre), (Vandrefalk 1 set af Jørgen Bech), Ravn 1 (TA, TWJ).

Holmegårds Mose kl. 14.10-14.55: Blå Kærhøg 1, Fjeldvåge 2, Huldue 29 (TA, TWJ).

Holløse Mølle: Vandstær 1 (TA, TWJ).

Køge havn og Sydstrand: Bramgås 60 SV kl. 8.00, Gravand 1, Krikand 6, Fjeldvåge 2 1k, Rødben 8, Dværgmåge 1 1k, Middelhavsmåge 1 1k, Kaspisk Måge 1 1k, Engpiber 1, Skærpiber 1, Jernspurv 2, Husrødstjert 1, Rørspurv 1 (SAL).

Klydesøen, Amager: bl.a. Blisgås 3, Knarand 14, Blå Kærhøg 2, Vandrefalk 1 1k hun rst. kl. -12.00-14.50 fløj mod Køge kl. 14.50, Storspove 1, Almindelig Ryle 4 (JSH, LL, GØ).

Enghave Parken: Sorthovedet Måge 1 ad. vidr. kl. 13.30-? (JSP).

Ravelinen, Amager: Sorhovedet Måge 1 kl. 14.00 (RR).

Alsønderup: Træløber 4, Fuglekonge 10, Sangsvane 21, Lille Skallesluger 16, Canadagås 21, Grågås 53, Pibeand 42, Hvinand 5, Taffeland 1, Stor Gråsisken 1 (FDE, JD).

Solbjerg Engsø: Sangsvane 13, Stor Skallesluger 10, Dompap 3, Hvinand 3. (FDE og JD).

Strødam Enge: Fjeldvåge 2, Tårnfalk 6, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Gulspurv (flok) 25, Dompap 4, Stor Skallesluger 11, Knarand 3, Canadagås 1, Grågås 53, Vandstær 1, Isfugl 1 (FDE og JD).

Gurre Sø, kl 11.00: Stor Skallesluger 22, Sangsvane 1, Skarv 25, Fiskehejre 20 (KFL).

 

Fredag 14. december 2001

Hørhaven, kl. 11.30: Kongeørn 1 1k, Havørn 2 ad. (RBøL).

Amager Strand: Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 1, Stær 75 (LJe).

Søndersø: Isfugl 1, Lille Flagspætte 1, Hvidsisken 3 (HH).

Ishøj fodboldbaner: Canadagås 266, Grågås 133, Svanegås 1, Sangsvane 31, Pibeand 106, Skægmejse 7, Middelhavsmåge 1 1k, Blå Kærhøg 1, Silkehale ca. 50, Stær 12 (RR).

Damhussøen kl. 12.55-14.15: Bl.a. Taffeland 355, Lille Skallesluger 11, Blishøne 2100, Silkehale 55, Stær 6 (TA).

 

Torsdag 13. december 2001

Fiskebæk, Farum, kl. 12.50-?: Isfugl 1 han, Stor Tornskade 1 (JE).

Vedbæh Havn, sydmole: Isfugl 1 kl. 1225-? (SAL).

 

Onsdag 12. december 2001

Enghave Parken: Sorthovedet Måge 1 ad. vidr. (JSP).

Søndersø, Præstesø: Hvidsisken 2, Enkeltbekkasin 3, Dobbelt Bekkasin 5 (HH).

 

Tirsdag 11. december 2001

Gilbjerghoved: Duehøg 1 1k trk. NØ, Gråsisken ca. 15, Hvidsisken 1 1k han (JAHC).

Søndersø, Værløse: Hvidsisken 2-3, Kernebidder 4 (HH, NYE).

Færgehavnsvej / Balticavej, Kbh.: Gråsisken ca. 60, Hvidsisken 1 (MRP).

For enden af Kattegatvej, Kbh.: Søkonge 1 rst. kl. -13.15-13.45 (MRP).

Karlslunde Mose: Skovsneppe 1 (SAL).

 

Mandag 10. december 2001

Vaserne, Furesø: Vandrikse 2 ved tårn kl. 8.10 (TV).

Søndersø, Vandværk: Hvidsisken 2, Lille Flagspætte 1 han (JE).

 

Søndag 9. december 2001

Dybesø, Rørvig: Bjergpiber 1 rst. kl. 9.45-9.55-? kyst Ø for søen (LBr).

Stubben, Færgehavnsvej, kl. 9.50-12.00: Hvidsisken 1, Gråsisken 100+, Bjergirisk 5 (AZ, AS, +6).

Enghave Parken: Sorthovedet Måge 1 ad. vidr. kl. 13.00-13.20 (TKo).

Ølsemagle Revle: Knopsvane 210, Gravand 32, Gråand 1350, Krikand 230, Pibeand 180, Skeand 1, Spidsand 1, Troldand 550, Hvinand 240, Vandrikse 1, Rødben 22, Bjergirisk 60, Rørspurv 1 (SAL).

Stauningsø: Skægmejse 2 hanner + 2 (SAL).

Ishøj fodboldbaner: Canadagås 212, Grågås 61, Svanegås 1, Sangsvane 21, Pibeand 66, Skægmejse 2 (RR).

Høm Mølle, Ringsted: Vandstær 1 (SAL).

Avedøre Holme, Hvidovre: Vandstær 1 rst. ved stibro over motorvejen (JOF, SOL).

Fjenneslev: Ringdue 800 (SAL).

Alsøderup Enge, kl 13: Tundra Sædgås 3, Sangsvane 9, Lille Skallesluger 1 han (NJL).

Klarskov: Rød Glente 1 til rst. kl. 14.50, Dværgmåge 1 1k rst., Hedelærke 18 (mellem Klarskov og Espe, jfr. vinterrekord januar 2001 med 23 fugle, stabiliteten afgøres af om småmarkerne bliver pløjet), Kernebider 1 (JBe).

Høm/Torpet Mose, Ringsted: Tårnfalk 8, Musvåge 1, Fjeldvåge 1, Vandstær 2 (Høm + Ringsted), Halemejser 12 nordlige typer (Høm), Alliker 2500 (Torpet) (INi).

 

Lørdag 8. december 2001

Sydtårnet Klydesøen, Vestamager: Rødhovedet And 1 hun (SKR via JHC+JBJ).

Stubben, Færgehavnsvej, kl. 11.30-12.15: Hvidsisken 2, Gråsisken >110, Lille Gråsisken >3 (AHA).

Enghave Parken, Kbh. V: Sorthovedet Måge 1 ad. vidr. rst. kl. 10.00-11.00-? + -14.00-? (JSP, ESE, FA).

Lund, Stevns, kl. 11.45: Rød Glente 15 trk., Lapværling 2 (TWJ).

Køge Havn og Sydstrand: Gravand 2, Middelhavsmåge 1 1k, Kaspiskmåge 1 1k, Skærpiber 1, Jernspurv 2, Husrødstjert 2 ad. hanner, Bjergirisk 16, Rørspurv 1 (SAL).

Stængehus Asserbo: Søkonge 1 rst., Snespurv 14 rst., Stor Tornskade 1 Asserbo Slotsruin (LPa).

Gurre So, kl 14.00-15.30: Stor Skallesluger 10 rst., Lille Skallesluger 8 trk. (KFL).

 

Fredag 7. december 2001

Arresø, Pølebro + Huseby: Taffeland 2100 rst., Stor Skallesluger 550 rst., Havørn 1 5k/ad. (et par uskiftede/beskidte halefjer) (JAHC).

Melbystrand, Stængehus: Sortstrubet Lom 1 1k rst., Havlit 2 V, Alk 6+ rst., Lunde 1 rst. kl. -11.15-? (200-300 meter fra kysten) ved P-plads vest for Stængehus P-plads, Bjergirisk 50+, Snespurv 1 (JAHC).

Stubben: Hvidsisken 2 rst., Gråsisken ca. 100 (HK, LH).

Køge Havn: Dværgmåge 1 ad. rst. kl. 8.15 (SJe).

 

Torsdag 6. december 2001

Køge Havn: Hvid Vipstjert 2 rst. kl. 8.45 (SJe).

Holmevej, Utterslev Mose: Skovhornugle 12 i skumringen (RS).

Nivå Strandpark, kl. 10-10.30: Hvidsisken 1, Gråsisken 30, Toppet Lappedykker 213, Rørspurv 2 (MKH).

 

Onsdag 5. december 2001

Lagunen, Slagelse: Rødhovedet And 1 hun (JK).

Utterslev Mose: Skovhornugle 3, Rørdrum 1, Gransanger 1 (RS).

Vedbæk Havn: Hvid Vipstjert 1 (MKH).

 

Tirsdag 4. december 2001

Enghave Plads, kl. 10.00-14.00: Sorthovedet Måge 1 ad (samme) rst. (JSP).

Søndersø, Værløse: Hvidsisken 3, Ravn 1, Stor Korsnæb 3 (HH).

 

Mandag 3. december 2001

Stubben 1120-1250: Hvidsisken 2, Stor Gråsisken 70, Lille Gråsisken 4, Skarv 3000, Husrødstjert 1 (HAG).

 

Søndag 2. december 2001

Ravelinen, Amager: Sildemåge 1 2k kl. 13.00 (RR).

Skudehavnsvej x Færgehavnsvej, Stubben, Østerbro: Hvidsisken 1 1k/hun rst. kl. 1300-1340-?, Stor Gråsisken 40 (ABK).

Peblingesøen, Kbh.: Middelhavsmåge 1 ad. rst. kl. 13.00 (RS).

Enghave Parken, Kbh. V: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. kl. 12.00-? (JSP).

Søndersø, Præstesø: Enkeltbekkasin 2, Dobbeltbekkasin 1 (JE).

Klydesøen, kl. 13.30-15.00: Sangsvane 20 ad., Knarand 19, Spidsand 33, Lille Skallesluger 6 hun, Hjejle 200, Vibe 8 (KBL).

Vestamager, Naturcentret: Mosehornugle 1 kl. 15.45 (KBL).

 

Lørdag 1. december 2001

Køge Havn, kl. 8.15-11.45: Dværgmåge 25+ rst., Steppemåge 1 1k (TWJ, TA).

Enghave Parken, Kbh. V: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. kl. 14.10-14.15 (SMaR).

Tystrup Bavelse Sø: Havørn 2 ad., Vandrefalk 1 ad. hun, Lille Skallesluger 8, Isfugl 1, Tornirisk 20, Rørspurv 3 (FDE, JD, PG).

Køge havn og Sydstrand: Dværgmåge 13 ad. + 1 1k, Kaspisk Måge 1 1k, Middelhavsmåge 1 1k, Engpiber 1, Jernspurv 2, Stor Gråsisken 2, Rørspurv 1 (SAL).

Sundby Kirkegård, kl. 11-11.30: Silkehale 550 (KBL).

 




Rødhovedet Tornskade, Danmark 27. juli 2011 Foto: Søren Kristoffersen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.047 sek.
til toppen