Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Skarv, Danmark 23. januar 2010 Foto: Hans Henrik Larsen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen
Jens Søgaard Hansen

September 2001

Observatører

Søndag 30. september 2001

Spodsbjerg, Hundested: Hvidbrynet Løvsanger 1 rst kl. 12.50-? (ved parkering til Knud Rasmussen museum) (MKH, AES).

Vallensbæk Mose: Fiskeørn 1 SØ kl. 7.15 (RR).

Øskneholm, Jægerspris: Havørn 1 juv. kl. 9.45-? (AES, MKH).

Ølsemagle Revle kl. 7.45-12.25: Bl.a. Bramgås 326 trk., Knortegås 202 trk., Pibeand 280, Krikand 365, Spidsand 133, Atlingand 1, Skeand 88, Toppet Skallesluger 170 trk., Hjejle 1200, Islandsk Ryle 3, Sandløber 27, Dværgryle 1, Almindelig Ryle 410, Brushane 1, Sortklire 1, Rødben 47, Hvidklire 1, Fjordterne 1 1K, Havterne 1 1K, Skærpiber 5, Stor Tornskade 1 (TA).

Stampen, Mølleåen: Isfugl 1 kl. 11.05-? (AHA).

Strødam Engsø: Knarand 13 (5 par + 3 han), Rørhøg 1 1k, Landsvale 40 trk. (MFN).

Solbjerg Engsø: Rørhøg 1 1k, Dobbeltbekkasin 14 rst. (MFN).

Kongelunden, Amager: Bramgås 1797 trk. (PB).

Hovvig, Rørvig: Havørn 1, Knarand 54, Skeand 640, Landsvale 105, Bramgås 18, Knortegås 28, Pibesvane, Sangsvane, Rørhøg (LBr). Efterårets første Pibesavne på Sjælland ?

Spodsbjerg, Hundested: Bjerhvipstjert 10 trk., Bogfinke 16500 trk., Mosehornugle 1 (MT, FI, ÅM).

Kikhavn: Mosehornugle rst. kl. 14.15-14.45 (trak herefter mod NV), Skærpiber 2, Stenpikker 1 ad. hun (TK).

 

Lørdag 29. september 2001

Spodsbjerg, Hundested: Hvidbrynet Løvsanger 1 hørt rst kl. 8.20-8.25 (50m syd for fyret) (MT). Trods intens eftersøgning blev den ikke set/hørt igen de følgende 4 timer.

Ishøj Strand kl. 7.10-12.15: Blisgås 4 rst., Bramgås 518 trk., Bjergvipstjert 3 trk., Misteldrossel 3 trk., Lille Fluesnapper 1 1K, Rødrygget Tornskade 1 1K (TA).

Køge Sydstrand kl. 13.30-14.40: Knortegås 11 trk., Bramgås 65 trk., fortsat Bahamaspidsand, Fjordterne 1 1K, Havterne 1 1K (TA).

Korshage, Rørvig: Lille Fluesnapper 1, Ringdrossel 1 han, Bjergvipstjert 1 (EVR, HVR).

Stevns, 400m Øst for Lund: Pomeransfugl 1 juv rst. kl. 930-? med ca. 1000 Hjejler (TWJ, AP).

København Nordhavn: Enkeltbekkasin 2, Dværgfalk 1 (ANP, LAC).

Svaneparken + Hørsholm: Bramgås 1200 trk. V (kl. 11.00 + 12.45) (MAH).

Kongelunden: Bramgås 3930, Knortegås 225, Havørn 1 kl. 13.45, Aftenfalk 1 S, Vandrefalk 1 rst., Bjergvipstjert 13 trk. (PB).

 

Fredag 28. september 2001

Københavns Nordhavn: Bjergirisk 13 rst. 16.15.-? (HAG, ABK). Første på Sjælland i efteråret 2001?

Køge Sydstrand kl. 13.20-13.40: Bahamaspidsand (White-cheeked Pintail) 1 blandt Gravænderne (uden tvivl undsluppen burfugl), Kaspisk Måge 1 1K (TA, JHC).

Arken, Ishøj Strand: Rødtoppet Fuglekonge 1 rst. kl. 16.00-? (LeP).

Frederiksborg slot (ved ny søsti): Ringdrossel 1 ad. han, Vandrefalk 1 ad. til overnatning (PEP).

Frederikssundsvej 259: Hvidvinget Korsnæb 1-2 kl. 16.33 (RS).

Espergærde, Flynderupgaard kl. 14-16: Musvåge 102, Spurvehøg 2 (KFL).

 

Torsdag 27. september 2001

Sydvestpynten, Amager: Storpiber 1 kl. 7.50 (fløj mod badmintonhallen. ikke genfundet frem til kl. 8.45) (PB).

Kongelundsstranden, Amager: Storpiber 1 rst kl. 11.41-? (for enden af møllehegnet) (PB). Samme fugl som tidligere?

Klydesøen, Amager: Aftenfalk 1 1k rst. kl. 12.40-13.20-? (med intakt hale) (SeK).

Kofoeds Enge, Amager: Rørdrum 1 (skræmt op, til rast i Klydesøen) (SeK).

Sundby Kirkegård: Mosehornugle 1 18.30 SV (PSJ).

 

Onsdag 26. september 2001

Bøgeskov, Stevns: Storpiber 1 SV kl. 11.56 (LPe).

Fakse Ladeplads: Aftenfalk 2 1k/hunner + 1 imm. han trk. ml. kl. 10.50-11.45 (JFa).

Kongelunden: Blisgås 171, Bramgås 2682, Vandrefalk 1 ad. hun rst., Mosehornugle 1 rst. (PB).

Vestamager kl. 15.15-18.10: Aftenfalk 1 1k rst. Hejresøen, Isfugl 1 ad han kanalerne, Dværgmåge 1 1k rst./trk. Klydesøen (LMe).

Rørvig: Rødstrubet Piber 1, Skærpiber 1 rst., Lærkefalk 1 rst., Musvåge 94, Rød Glente, Hvepsevåge 1, Ravn 1, Knarand 37 rst. (LBr).

Esrum sø/Møllekrog (kl. 15-16): bl.a. Pibeand 5, Taffeland 12, Troldand 2.515 (næsthøjeste antal for lokaliteten, rekord 2.700 20.10.1997), Hvinand 8. (AO).

Utterslev Mose(østlige del): skægmejse 1 hørt, Korttået træløber 1 syng, Rødstjert 1.(TBR)

 

Tirsdag 25. september 2001

Stevns, træk. kl. 7.00-15.20: Sædgås 32, Blisgås 29, Grågås 231, Knortegås 256, Bramgås 4200, Canadagås 18, Hvepsevåge 1 1K, Rød Glente 27, Rørhøg 1, Blå Kærhøg 2, Heppehøg 1 1K (kl. 14.15; med stor sandsynlighed Steppehøg), Spurvehøg 43, Musvåge 428, Fjeldvåge 2, Tårnfalk 5, Dværgfalk 3, Lærkefalk 5, Vandrefalk 3, Trane 70, Stor Regnspove 7, Huldue 11, Mosehornugle 1. En lille gås i en flok Bramgæs kl. 10.14 var nok den Rødhalsede Gås, der trak forbi Falsterbo ca. 19 minutter før (TA, JHC, TWJ, BTu m.fl.).

Skovhuse v. Maderne: Storpiber 1 rst., Pibeænder 3000+ rst ved Maderne (JFa).

Rørvig Bugt: Enkeltbekkasin 1 rst. kl. 06.50 (JS).

Utterslev Mose: Heppehøg 1 1k trk. S kl. 08.26 (RS).

Hellebæk, træk: Havørn 1 ad kl. 9.50, Musvåge 628, Fjeldvåge 2, Blå Kærhøg 4, Dværgfalk 3 (RT, KFl).

Nygård, 3 km SV f Hellebæk: Havørn 1 1k SV kl. 10.03 (BTJ).

Hejresøen, Amager: Aftenfalk 1 1k kl. 16.10-? (AHA, SAJ).

Højerup, Stevns: Lille Fluesnapper 1 rst. kl. 17.00 (TWJ).

 

Mandag 24. september 2001

Stevns, træk kl. 9.50-14.50: bl. a. Bramgås 439, Knortegås 1656, Branta sp. 1800, Pibeand 741, Ederfugl 498, Kongeederfugl 1 han SV 11.22 (delvis eclipsedragt), Hvepsevåge 5 1k, Rørhøg 2, Spurvehøg 11, Musvåge 4, Fiskeørn 4, Tårnfalk 5, Dværgfalk 2, Lærkefalk 2 (+ 1 rst), Vandrefalk 1, Lille Kjove 1 1k SV 12.21, Dværgmåge 3 ad, Mosehornugle 1 trk (JHC, BTU).

Hellebæk, træk: Hvepsevåge 5, Musvåge 600, Trane 76 (STS, PRO).

Herlev By: Lille Fluesnapper 1 rst. kl. 1815-1830-? (FDE).

Hejresøen, Amager kl. 11.00-13.30: Musvåge 25, Spurvehøg 3, Aftenfalk 1 1k rst., Lærkefalk 2 rst. (PBJ).

Klydesøen, Vestamager: Trane 9 rst. kl. 17.20 (SM).

Brøndbyvester: Stenpikker 1 rst. ved en grusbunke i en indkørsel i et almindeligt villakvarter (MMH). Slået ned af nattens regn.

 

Søndag 23. september 2001

Hejresøen, Amager: Aftenfalk 2 1k rst kl. -11.45-?, Lærkefalk 7 rst. (AHA, AS, LL + 8).

Stevns, trk. kl. 7.00-15.00: Bramgås 359, Knortegås 46, Hvepsevåge 1 1K, Rød Glente 93, Rørhøg 4, Spurvehøg 62, Musvåge 218, Tårnfalk 3, Dværgfalk 2, Lærkefalk 1, Bjergvipstjert 1, Lille Fluesnapper 1 rst. (Højeruplund) (TA, JHC m.fl.).

Hellebæk: Rørhøg 4, Blå Kærhøg 3, Spurvehøg 75, Musvåge 325, Lærkefalk 3, Vandrefalk 2, Rødstrubet Piber 1 (STS, HHS, FIE, JEL, BRA, SDY).

Egedam Hillerød øst. træk 09.30-17.00: Hvepsevåge 11 1k SV, Rørhøg 4 SV, Blå Kærhøg 2 SV, Heppehøg 1 SV kl. 11.10, Spurvehøg 95 SV, Duehøg 1 rst., Musvåge 274 SV, Tårnfalk 4 SV, Lærkefalk 3 SV, Dværgfalk 1 SV, Vandrefalk 1 SV, Nøddekrige 3 rst (PEP).

Præstø Fed, kl. 6.45-14.00: Bramgås 1001 trk. mellem kl. 11.00 og 12.15, Knortegås 120 trk, Spurvehøg 65 trk, Musvåge 9 trk, Dværgfalk 1 han + 1 hun trk, Rørhøg 1 han, 2 1K og 1 ubestemt trk, Hvepsevåge 1 trk, Dværgmåge 83 trk + 5 rst, Almindelig Kjove 1 ad. mørk trk W + 1 1K trk N, Sortspætte 1 rst, Hedelærke 3 rst, Bjergvipstjert 2 trk, Landsvale 400 trk (BTU, NL).

Reersø, Flasken kl. 9.30-?: Vandrefalk 2, Lærkefalk 2 (OR, LSm)

Selsø sø, kl. 11.30-13 bl.a.: Toppet Lappedykker 51, Knopsvane 67, Grågås min. 200 (fløj!), Pibeand 26, Knarand 21, Krikand 81, Spidsand 2, Skeand 29, Taffeland 26, Troldand 1200, Rørhøg 1 1K, Blishøne 625 (heraf 215 i Møllekrogen), Vibe 168, Dobbeltbekkasin 9, Rødben 1 (AO).

Kyndby Vig (kl. 14-17), bl.a.: Spurvehøg 1, Strandskade 26, Hjejle 30, Strandhjejle 2, Islandsk Ryle 8, Alm. Ryle 110, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 4, Rødben 8, Hvidklire 14. (AO).

Tikøb: Vandrefalk 1 hun S kl. 15.50 (TE).

 

Lørdag 22. september 2001

Rørtang, mellem Snekkersten og Espergærde: Steppehøg 1 1k SV 10.35-10.43 (JL). Observationen er tilsendt SU.

Hejresøen/Kongelundsstranden, Amager: Aftenfalk 2 1k rst, Lærkefalk 5 rst. (PU + mange).

Ganløse: Aftenfalk 1 1k trk. S kl. 12.20 (GJP).

Kokkedal: Blåhals 1 hun rst. kl 17.00 (SB).

Stubben, Kbh. (ved gl. Skudehavn): Vendehals 1 rst. kl. 16.58-? (TEO).

Korshage, Rørvig: Vendehals 1 rst. kl. 8.23 (LBr).

Køge Sydstrand: Lysbuget Knortegås 1 2k?/ad rst. kl. -15.35- (SNB, AHA, AS, MD, LL, JSH, TA, JHC).

Ishøj Jægersø: Skægmejse 45 kl. 8.15-10.55 (KV).

Gavnø: Havørn 1 ad, Vandrefalk 1 ad. (jagede viber), Vibe 500 rst, Hjejle 1.000 rst, Rødstjert 7 (JN).

Stængehus: Kjove sp. 1 ad. lys V kl. 13.00 (Alm./Mellem) (JTM, ÅM).

Stevns, trk. kl. 7.00-16.00: Knortegås 61, Pibeand 402, Bjergand 1, Hvepsevåge 3 1K, Rød Glente 26, Rørhøg 3, Spurvehøg 130, Musvåge 275, Tårnfalk 3, Dværgfalk 1, Lærkefalk 2, Bjergvipstjert 3, Husrødstjert 1 rst. (TA, JHC m.fl.).

 

Fredag 21. september 2001

Nordhavnen: Flodsanger 1 rst. og feltobset i fire minutter om morgenen (JSp).

Sydtårnet, Vestamager: Aftenfalk 1 1k rst kl. 13.00 (ABB).

Møllehøj, Vestamager: Vandrefalk 1 1 k, Lærkefalk 1, Dværgfalk 2, Hortulan 1 (mange småfugle) (ABB).

Hejresøen, Amager: Lærkefalk 7 rst kl. 15.25 (AHA, MWP, PHI).

Hejresøen, Amager: Aftenfalk 2 1k rst kl. 17.18-? (PBJ, RR, AHA).

Strødam Engsø: Sort Glente 1 kl. 12.15-12.20 (trak senere SW) (OLP).

Præstø Fed: Hvidvinget Korsnæb 1 rst, Hortulan 1 1k rst (JHC).

Utterslev Mose + Bispebjerg Kirkegård: Korttået Træløber 2, Broget Fluesnapper 2, Grå Fluesnapper 6, Gransanger 24, Rødstjert 14, Munk 11, Løvsanger 4 (RS).

Charlottenlund Slot: Lærkefalk 1 1K kl. 11.30 (SAR).

Nivåbugten: Rødstrubet Piber 1 rst kl. 9.2O-9.25 (KB).

 

Torsdag 20. september 2001

Staunings Ø: Kongeederfugl 1 2k han trk N kl. 9.41 med 56 Ederfugle hanner (ABB).

Vestamager: Aftenfalk 1 1k rst kl. 13.40-?, Lærkefalk 2-3 rst (AHA).

Kongelundsskoven/engene: Lærkefalk > 6 kl. 14.00-15.45-? (AHA).

Kollekolle, Furesø: Sorthovedet Måge 1 2k rst kl. 13.15-?, Dværgmåge 1 (JE).

Hellebæk træk: Rørhøg 1, Musvåge 90, Aftenfalk 1 1k kl. 12.40, Lærkefalk 2, Vandrefalk 2 (STS, OTN).

Lej Odde 8.00-12.00: Strandhjejle 2, Sandløber 4, Alm. Ryle 75, Odinshane 2-3, Skærpiber 2, Jernspurv 35, Rødstjert 2, Stenpikker 4, Bynkefugl 1, Sangsdrossel 175, Munk 3, Løvsanger 30, Broget Fluesnapper 2, Sortmejse 50, Tornirisk 80, Lille Korsnæb 4 (RBøL).

Gentofte Sø kl. 6.20-9.30: Spidsand 1, Rød glente 1, Vandrikse 2, Skovpiber 15, Engpiber 43, Rørsanger 1, Løvsanger 2, Grå Fluesnapper 1, Korttået Træløber 2 (TV).

Esrum sø/Møllekrog kl. 12-13, bl.a.: Toppet Lappedykker 9 (1 1K), Skeand 3, Taffeland 9, Troldand 1.900, Hvinand 4, Blishøne 71, Grønbenet Rørhøne 1 1K. (AO).

Kollerød Mose, Allerød, bl.a.: Lille Lappedykker 5, Grønbenet Rørhøne 1 + 2 1K. (AO).

Faurholm Sø, Hillerød, bl.a.: Lille Lappedykker 8, Pibeand 30, Knarand 1 par, Krikand 18, Skeand 6, Taffeland 40, Vibe 525, Brushane 6, Dobbeltbekkasin 3, Hvidklire 1.(AO).

Alsønderup Engsø kl. 15-16.15, bl.a.: Lille Lappedykker 2, Toppet Lappedykker 10 + 2 1K, Grågås 520, Taffeland 385, Troldand 330, Hvinand 2, Blishøne 375. (AO).

 

Onsdag 19. september 2001

Køge Sydstrand træk kl. 7.10-12.47: Knortegås 467, Vandrefalk 1, Dværgmåge 24, Sortterne 3 (KHA).

Hellebæk: Vandrefalk 1 han trk. kl. 11.20 (STS).

Ishøj Strand: Tejst 1 1k (i havnen), Engpiber 3200, Rødstrubet Piber 4 trk + 2 rst, Bjergvipstjert 3 trk (RS).

Solbjerg Engsø: Vandrefalk 1 S kl. 15.05, Fiskeørn 1 (FDE, JD)

 

Tirsdag 18. september 2001

Præstø Fed: Lille Kjove 1 1k rst. (JHC).

 

Mandag 17. september 2001

Ravelinen, Kbh.: Baltisk Sildemåge 1 2K kl. 1500-1510-? (50. dag) (HAG).

Haslev: Bramgås 400 trk. SV kl. 16.42 (BTU).

Utterslev Mose, del 1: Lærke/Aften-falk 1K rst. kl. 17.25-17.40-? (RS).

 

Søndag 16. september 2001

Stevns, træk kl. 9.00-16.30: Bramgås 55, Knortegås 1, Hvepsevåge 18, Rød Glente 11, Rørhøg 30, Blå Kærhøg 4, Heppehøg 1 1K (11.47) der var sandsynligvis tale om en Hedehøg, Spurvehøg 1025, Musvåge 78, Fiskeørn 1, Tårnfalk 2, Dværgfalk 5, Lærkefalk 1, Vandrefalk 1 ad.(14.37), Rødstrubet Piber 5, Bjergvipstjert 3 (TA + 15).

Hellebæk træk: Vandrefalk 1, Dværgfalk 3, Lærkeflalk 1, Rørhøg 3, Fiskeørn 2, Rød Glente 1, Tårnfalk 3, Hvepsevåge 1, Musvåge 319, Spurvehøg 115 (LVH, KMN, STS, BR, FE).

Egedam, Hillerød øst træk kl. 09.15-16.30: Hvepsevåge 32 (19 1k.), Rørhøg 5, Blå kærhøg 1, Fjeldvåge 1, Spurvehøg 87, Musvåge 264, Fiskeørn 3, Tårnfalk 4, Lærkefalk 2, Dværgfalk 1, Bjergvipstjert 1 (PEP).

Klarskov: Musvåge 66, Fiskeørn 1, Bjergvipstjert 2, Nøddekrige 1 (JBe).

Ølsemagle Revle: Odinshane 1, Rødstrubet Piber 1, Lille Præstekrave 1, Bjergvipstjert 1 (TKO).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 3, Gråstrubet Lappedykker 1, Fiskehejre 22, Knopsvane 76, Grågås 8, Mørkbuget Knortegås 8 S 7.53, Krikand 440, Gråand 400, Skeand 10, Pibeand 640, Spidsand 3, Vandrikse 4, Strandskade 4, Vibe 600, Hjejle 2.100, Strandhjejle 2, Stor Præstekrave 12, Lille Præstekrave 1, Stenvender 1 ad., Stor Regnspove 2, Lille Kobbersneppe 1, Klyde 1, Mudderklire 6, Rødben 8, Hvidklire 2, Sortklire 1, Dobbeltbekkasin 2, Dværgryle 7, Alm. Ryle 210, Krumnæbbet Ryle 1 1K, Sandløber 16, Splitterne 11, Landsvale 270, Skærpiber 1, Rødstrubet Piber 1 rst. sydspidsen, Rørspurv 36 (SAL).

Solbjerg Engsø: Isfugl 2 rst kl. 14.00-? (JE, AS).

Hillerød/Faurholm sø: Lille Lappedykker 7, Gråstr. Lappedykker 5 (2 ad., 2 juv., 1 w.), Pibeand 39, Knarand 13 (8 m., 5 fem.), Krikand 6, Gråand 18, Skeand 18, Taffeland 33, Troldand 5, Musvåge 1 rast. + 14 trk., Grønbenet Rørhøne 2 (1 ad., 1 1K), Blishøne 82, Vibe 460, Alm. Ryle 1, Brushane 7, Hvidklire 1, Sølvmåge 16, Landsvale enk., Stær alm. (AO).

Strødam Engsø: Toppet Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Knarand 1 han, Krikand 10, Gråand 25+, Troldand 4, Rørhøg 1 1K, Spurvehøg 1 hun, Tårnfalk 1 1K. (AO).

Solbjerg Engsø: Top. Lappedykker 20, Fiskehejre 5, Blisgås 1 (skadet, gammel kending), Grågås 275, Pibeand 2, Krikand 15, Gråand p.n.c., Skeand 4, Troldand 5, Musvåge 2, Rørhøg 1 1K, Tårnfalk 1, Blishøne 25+, Vibe 300, Isfugl 2 (kl. 15-16.30), Landsvale 100+, Rødstjert 1, Stær alm. (AO).

Borreby Mose kl. 11.00-13.00: Indisk gås 1, Temmincksryle 5 1K (TK). Stor obs. så sent på året!

Selsø kl. 17.00-18.00: Temmincksryle 2 1K (TK).

Terrassen, Landevejhøjen 6, Lejre træk kl. 11:45-16:50: Grågås 3 N, Krikand 25 N, Edderfugl 14 NV, Spurvehøg 23 SV, Musvåge 104 SV, Fjeldvåge 1 V (16.36), Fiskeørn 1 V (16.08), Lærkefalk 2 V (12.40 og 16.50), Mursejler 1 S, Landsvale 25+ S, Bysvale 12+ S, Engpiber 4 V, Hvid Vipstjert 3 V, Sjagger 11 V, Vindrossel 1 V, Stær 13 V, Bogfinke 2 V, Tornirisk 2 S (SPP).

Kastrup Havn kl. 7.00: Vandrefalk 1 1k N (ANP, MFJ, JSP + 8).

Saltholm kl. 7.45-14.45: Fiskeørn 2 trk, Dværgfalk 1-2 1k rst, Rødstrubet Piber 1 rst, Grå Fluesnapper min. 6, Rødrygget Tornskead 2 1k, få småfugle i øvrigt. (ANP, MFJ, JSP + 8).

 

Lørdag 15. september 2001

Ølsemagle Revle: Gråstrubet Lappedykker 1 juv., Knortegås 17 N, Pibeand 40, Krikand 50, Rørhøg 1 juv., Dværgfalk 1, Vibe 110, Hjejle 165, Krumnæbbet Ryle 2, Sandløber 7, Dobbeltbekkasin 3, Storspove 3 trk., Hvidklire 1, Sortklire 1, Mudderklire 1, Stenvender 3, Dværgmåge 1 ad. småtrk., Digesvale 1, Tornsanger 1, Dværgværling 1 rst. 09:40-45 og 10:33-34 ca. 0-100m S for reservatgrænsen. Set (og hørt) af 15 pers. på DOF-tur. (MMH). Dværgværlingen som indsendes til SU kunne desværre ikke genfindes efter slagregn trods en massiv eftersøgning!

Stevns, træk kl. 9.00-13.00: Knortegås 83, Hvepsevåge 1, Spurvehøg 6, Fiskeørn 1, Dværgfalk 1, Vandrefalk 1 ad. (10.17), Rødstrubet Piber 1 (TA, TWJ, SøS).

Kongelunden, Amager: Natravn 1 rst kl. ca. 6.00 (den sad på vejen og fløj op og blev påkørt af bilen! tilsyneladende fløj den uskadt? ind i skoven igen.) (LL, PU).

Køge havn + Sydstrand: Pibeand 105, Sortklire 1, Dværgryle 7, Islandsk Ryle 8, Krumnæbbet Ryle 1, Gøg 1, Rødstrubet Piber 1 rst., Hvid Vipstjert 53, Gransanger 13 (SAL).

Solrød Strand: Dværgmåge 1 1K rst. (SAL).

Egedam, Hillerød øst: Nøddekrige 6 SV (PEP).

Basnæs: Rød Glente 3 rst. (JBe).

Selsø Sø: Silkehejre 1 kl. 08.00-08.12 (i et træ på bredden modsat kirken. Fløj derefter til Manderup Enge, hvor den fouragerede.) (SPP).

Manderup Enge: Vandrefalk 1 ad. kl. 08.35-08.40 (SPP).

 

Fredag 14. september 2001

Stevns, træk kl. 7.30-15.30: Spidsand 59, Hvepsevåge 30, Rød Glente 2, Rørhøg 15, Blå Kærhøg 2, Spurvehøg 460, Musvåge 36, Fiskeørn 2, Tårnfalk 3, Dværgfalk 2, Lærkefalk 1, Vandrefalk 4, Dværgmåge 19, Sortterne 1, Rødstrubet Piber 1, Bjergvipstjert 2. (TA, HK + 7).

Kyndby vig: Storspove 84 rst, Vandrefalk 1 1k rst (RT).

Klarskov: Hvepsevåge 2, Rød Glente 1, Havørn 1 1-2k kl. 19.15! (lavt SE til rst.), Bjergvipstjert 1 (JBe).

 

Torsdag 13. september 2001

Ingen observationer indrapporteret!

 

Onsdag 12. september 2001

Stevns, træk kl. 7.30-15.15: Bramgås 70, Hvepsevåge 9, Havørn 1 ca. 4K kl. 13.42, Rørhøg 9, Blå Kærhøg 1, Spurvehøg 375, Musvåge 44, Fiskeørn 2, Tårnfalk 1, Dværgfalk 6, Lærkefalk 1, Huldue 7, Rødstrubet Piber 4, Bjergvipstjert 5, Sortmejse 15 (TA + 7).

Hellebæk, træk: Hvepsevåge 1, Rød Glente 1, Rørhøg 4, Musvåge 320, Vandrefalk 1, Mellemkjove 3 ad. S (STS, HHS, HPE).

Gjorslev Møllesø: Grågås 1200 (TA, MJB, EKr).

Rødovre: Vandrefalk 1 ad SV kl. 17.28 (HK).

Ishøj Strand, ved stenen: Sivsanger 2, Kærsanger 3, Rørsanger 25, Gøg 1 (RS).

 

Tirsdag 11. september 2001

Stevns, træk kl. 8.30-14.10: Indisk Gås 5 trk. SSV kl. 12.05 (den ene mørkere grå end de andre, evt. en hybrid), Hvepsevåge 1 1K, Spurvehøg 16, Fiskeørn 1, Dværgfalk 2, Bjergvipstjert 1 (TA, ABB, LPe).

Ishøj Strand: Hortulan 1 1K rst kl. 6.35+8.15-? Holmen ved stenen (RS).

Selsø Sø: Silkehejre 1 rst kl. -17.30-17.55 på øen ud for Kirken (MHE).

Tisvilde Hegn, østlige del: Nøddekrige 2 (RT).

Frederiksborg Slot: Vandrefalk 1 rst kl. 19.50-? (MFN).

 

Mandag 10. september 2001

Ishøj Strand: Rosenstær 1 1K rst kl. 1400-1403 500 m NV Arken/Stenen, siden mod Ishøj Strand (2. dag) (ABB, RR, MBJ, TEO).

Ishøj Strand: Rosenstær 1 1K rst kl. 17.35-18.05-? havnen ved Arken (2. dag), Rødstrubet Piber 1 rst. (SKAT).

Alsønderup Enge, kl. 08.15-11.30: Lille Lappedykker 7, Toppet Lappedykker 30, Fiskehejre 3, Knopsvane 2 ad. + 4 juv., Gråand 59, Spidsand 2, Skeand 36, Pibeand 1, Krikand 8, Taffeland 293, Troldand 371, Hvinand 5, Rørhøg 1 juv., Musvåge 2, Tårnfalk 1, Grønbenet Rørhøne 1, Blishøne 606, Vibe 42, (FKj).

 

Søndag 9. september 2001

Ishøj Strand kl. 7.20-12.40 og 14.20-16.50: Hvepsevåge 6 trk., Rørhøg 1 trk., Fiskeørn 1 rst., Rødstrubet Piber 1 rst., Rosenstær 1 1K rst. (TA, MD m.fl.). Læs mere om Rosenstæren på Udstødningsrøret !

Helsingør Lystbådehavn: Kaspisk Måge 1 1K kl. 12.50 (RS, HBJ).

Helsingør Lystbådehavn: Middelhavsmåge 1 1K kl. 1510-1531-? 100mV Helsingoer Lystbaadehavn (StS, HAG).

Ølsemagle Revle: Lille Lappedykker 2, Gråand 800, Krikand 260, Pibeand 420, Spidsand 5, Skeand 27, Strandskade 6, Vibe 1.400, Hjejle 2.800, Strandhjejle 2, Stor Præstekrave 16, Dobbeltbekkasin 8, Lille Kobbersneppe 2, Rødben 36, Hvidklire 10, Sortklire 2, Svaleklire 1, Mudderklire 7, Brushane 3, Klyde 1, Alm. ryle 240, Krumnæbbet Ryle 1 1k, Islandsk Ryle 1 ad. 42 1k, Dværgryle 4 1k, Sandløber 1, Fjordterne 14, Splitterne 12, Svartbag 120, Vandrikse 1 (SAL).

Stauningsø : Sivsanger 1 (SAL).

Stevns Klint, mellem Højerup og Rødvig træk kl. 17.45 - 18.30: Hvepsevåge 11, Rørhøg 1 han, Fiskeørn 1 (ca. 17.55), Tårnfalk 2, Lærkefalk 1 (ca. 18.15) (alle indt.) (JSP).

Gilleleje: Almindelig Kjove 5 trk. kl. 6.40-12.50 (JE, NYE).

 

Lørdag 8. september 2001

Ishøj Strand, ved Arken's parkering: Høgesanger 1 1K kl. 13.05 + 14.30 (RS).

Selsø Sø: Silkehejre 1 kl. 16.10-? i træ nord for fugletårnet (NJL).

Hovvig: Plettet Rørvagtel 1 kl. 14.30 (?).

Egedam, Hillerød øst, træk kl. 12.20-15.00: Hvepsevåge 98 SV (trak i silende regn, forsvandt nu og da ind i skyerne. Fra 2.-8. september er der set 1040ex her.), Dværgfalk 3 SV. Fiskeørn 3 SV. Nøddekrige 2 SV. (PEP).

Utterslev mose: Vandrefalk 1 ad. kl. 13.40, Hvepsevåge 6, Fiskeørn 1 rast (GØ).

 

Fredag 7. september 2001

Ølsemagle Revle kl. 6.30-13.20: Bl.a. Pibeand 95, Krikand 140, Spidsand 13, Skeand 54, Strandskade 2, Stor Præstekrave 15, Strandhjejle 3, Hjejle 4120, Vibe 990, Islandsk Ryle 9, Sandløber 1, Dværgryle 9, Almindelig Ryle 120, Krumnæbbet Ryle 1 1K, Dobbeltbekkasin 10, Lille Kobbersneppe 1, Stor Regnspove 1, Sortklire 2, Rødben 33, Hvidklire 11, Stenvender 1, Dværgmåge 1 1K, Sortterne 1 1K, Skærpiber 1 (TA).

Vestskoven P-plads Herstedvestervej: Nødekrige 1 kl. 810-? (SAL).

 

Torsdag 6. september 2001

Ingen observationer indrapporteret!

 

Onsdag 5. september 2001

Egedam, Hillerød øst, træk kl. 09.30-18.30: Hvepsevåge 706 SV, Musvåge 34 SV, Fjeldvåge 1 SV, Rørhøg 22 SV, Blå kærhøg 3 SV, Spurvehøg 102 SV, Fiskeørn 8 SV, Vandrefalk 1 SV, Lærkefalk 2 SV, Tårnfalk 3 SV, Dværgfalk 1 SV, Nøddekrige 4 SV, Ravn 7 rast (PEP).

Sydvestpynten, Amager: Nøddekrige 4, Pungmejse 2 rst, Rødstrubet Piber 1, Hvepsevåge 22, Rørhøg 35, Spurvehøg 105, Fiskeørn 15, Tårnfalk 8, Dværgfalk 3, Lærkefalk 1, Rødstrubet Lom 23, Skovpiber 725 (MJB, TEO, PB, FJH, SM).

Hellebæk, træk: Hvepsevåge 205, Rød Glente 2, Rørhøg 20, Blå Kærhøg 3, Fiskeørn 5, Lærkefalk 1 (STS, FHA, HPE).

Vestskoven, træk kl. 06.00-14.00: Hvepsevåge 12, Blå Kærhøg 1, Spurvehøg 7, Musvåge 5, Fiskeørn 1, Lærkefalk 1, Dobbeltbekkasin 12, Vendehals 1 (rst. v. Kridtbjerget), Skovpiber 43, Gul Vipstjert 41, Lille Korsbæb 2 (PSC).

Ishøj Strand: Plettet Rørvagtel 1 1k kl. 6.20-6.50 50m V Stenen (gik ind i sivene, ikke set siden frem til kl. 8.00) (JTM, ÅM).

Furesø, vestlige del: Sorterne 4 kl. 18.00 (MKH).

Nivåen: Isfugl 1 (Annette Middelboe).

 

Tirsdag 4. september 2001

Storekalv, Furesø: Sortterne 4 rst. kl. 16.30 (MKH).

Ishøj Strand: Plettet Rørvagtel 1 1K kl. 6.15-6.25 V. Stenen (RS).

 

Mandag 3. september 2001

Kikhavn: Aftenfalk 1 1K trk. SV kl. 16.42 (MT via FI).

Store Kalv, Furesø: Sortterne 2 fou kl. 8.15 lige neden for fugletårnet i Vaserne (TV).

 

Søndag 2. september 2001

Ølsemagle Revle kl. 7.45-11.25: Bl.a. Fiskeørn 1 trk. (9.58), Stor Præstekrave stadig 1 ad. med 2 ikke-flyvefærdige pull., Hjejle 3105 (talt nøjagtigt med kliktæller; normal 10-20-30-tælling gav langt færre), Islandsk Ryle 33 1K, Sandløber 2 1K, Dværgryle 4, Alm.Ryle 185, Krumnæbbet Ryle 8 1K, Tinksmed 3, Stenvender 1 1K (TA).

Køge Sydstrand kl. 12.30-13.30: Bl.a. Hvepsevåge 1 ad indtrk. i regnvejr, Islandsk Ryle 5 1K, Dværgryle 1 1K, Sortklire 2 1K, Hvidklire 7, Tinksmed 1, Sildemåge 1 1K (TA).

Selsø Sø: Silkehejre 1 i træ nord for fugletårnet (NJL).

Sydmøllevej, Vestamager: Vandrefalk 1 ad trk V kl. 12.03, Lærkefalk 1 1K rst kl. 12.55-? (LaJ).

Staunings Ø, sydspidsen: kl. 14.00 Fiskeørn 1 trk S, Odinshane 1 juv rst, Rødrygget Tornskade. (JFR, TFN). TFN=?

Gurre Sø: Fiskeørn 1 rst, Skarv 150-250 (KFL).

 

Lørdag 1. september 2001

Stevns Klint: Bysvale 3000 rst. (TA).

Køge Sydstrand kl. 16.15-17.10: Bl.a. Islandsk Ryle 12 1K, Sandløber 1 1K (første), Dværgryle 1, Almindelig Ryle 70, Tinksmed 1, Kaspisk Måge 1 1K (stadig i juvenil dragt og dermed forskellig fra FA's tidligere på dagen) (TA, JHC).

Sydvest pynten, Kongelunden, Amager: Lille Kjove 1 1 k SØ kl. 8.10 (PU, FJH, SM).

Kattehale Mose: Lille Flagspætte 1 han (JFR).

Hejresøen, Vestamager: Aftenfalk 1 1K rst kl. 12.40-12.50 (LaJ).

Køge sydstrand, nordenden: Kaspisk Måge 1 1K rst kl. 14.00-? (FA).

Kagerup rundkørsel ved svinefarm: Ravn 12 kl. 18.20-? (har været der i lang tid) (CL). Stort antal for Sjælland!

 




Stylteløber, Danmark 7. maj 2006 Foto: Anders Roel

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.056 sek.
til toppen