Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Langhalet Tornskade, Indien 10. januar 2007 Foto: Paul Patrick Cullen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen
Jens Søgaard Hansen

August 2001

Observatører

Fredag 31. august 2001

Nordhavnens fiskerihavn, Kbh: Kaspisk Måge 1 1K kl. 1515-1520-? (ABK, HAG).

Ølsemagle Revle kl. 6.30-14.15: Bl.a. Dværgfalk 1 trk., Strandhjejle 1 1K (første), Temmincksryle 1, Stenvender 5 1K, Lille Kjove 1 1K trk. V (12.10), Alm. Kjove 1 1K rst., Dværgmåge 12 1K trk. (TA, MH).

Ølsemagle Revle: Lille Kjove 1 1K trk V kl. 12.10 (MH, TA).

Julebak, træk kl. 8.45-14.00: Musvåge 4, Spurvehøg 6, Duehøg 1, Fiskeørn 1 (KFL).

Store Kalv, Furesø: Sortterne 1 fou. kl. 15.30 (TV).

 

Torsdag 30. august 2001

Stevns, træk kl. 7.30-16.10: Atlingand 1, Hvepsevåge 33, Rørhøg 19, Blå Kærhøg 3, Spurvehøg 375, Musvåge 25, Fiskeørn 8, Tårnfalk 10, Dværgfalk 1, Almindelig Kjove 11 (mod NV ind i Køge Bugt), Dværgmåge 5 (TA, MH, LPe, PeP).

Hellebæk, træk kl. 10.00-16.00: Hvepsevåge 152, Musvåge 118, Rørhøg 7, Spurvehøg 48, Fiskeørn 4, Vandrefalk 1, Tårnfalk 5, Lærkefalk 3 (RT + 2).

Kollekolle, Furesø: Isfugl 2, Sortterne 1 ad kl. 13.05- (JE).

Ølsemagle Revle: Sortterne 1 N kl. 10.39 (KHA).

Præstø Fed, træk kl. 15-16: Almindelig Kjove 12 trk (heraf 6 i flok) (JFa).

 

Onsdag 29. august 2001

Stevns, træk kl. 7.45-15.30: Pibeand 114, Spidsand 62, Hvepsevåge 244, Rød Glente 1, Rørhøg 49, Blå Kærhøg 3, Spurvehøg 270, Musvåge 23, Fiskeørn 17, Tårnfalk 7, Lærkefalk 1, Vandrefalk 1, Stenvender 2, Gul Vipstjert 224 (+ 130 rst.), Lille Korsnæb 1 (TA + 7).

Hellebæk, træk kl. 8.45-15.15: Hvepsevåge 610, Musvåge 57, Rørhøg 15, Spurvehøg 51, Fiskeørn 10 (RT).

Julebak, træk kl. 9.00-15.00: Hvepsevåge 2, Musvåge 16, Spurgehøg 8, Fiskeørn 1, Ravn 2 rst (KFl).

Alsønderup Enge: Dværgmåge 1 1k kl. -1900-2020-? (H Moustgaard via JEH).

Lyngby Sø, åmose siden: Isfugl 1 rst kl. 20.20-20.30 (BVa).

 

Tirsdag 28. august 2001

Gilbjerg, kl. 6.30-10.00: Vandrefalk 1 S, Dværgfalk 3 S, Lille Kjove 2-3 1K (MKH, JRN, KHA).

Gniben, træk kl. 7.00-11.00: Sule 12, Storkjove 1, Almindelig Kjove 2, Tejst 1, Fjordterne 104 (SAL).

Udsholt Strand, træk kl. 8.30-15.05: Rødstrubet Lom 2, Sule 23, Spidsand 16, Edderfugl 27, Sortand 45, Fløjsand 1, Fiskeørn 1 indtrk, Hjejle 16, Strand Hjejle 2, Almindelig Ryle 13, Lille Kobbersnepe 3, Rødben 1, Lille Kjove 1-2 1K, Almindelig Kjove 2, Kjove sp. 2, Ride 2, Dværgmåge 1, HF Terne 33, Splitterne 18, Lomvie 1, Lille Korsnæb 3 (JSH).

Kikhavn: Lille Kjove 1 1K trk V kl. 07.13 (FI, ÅKM, MFJ, JSP, TEO).

 

Mandag 27. august 2001

Helsingør Lystbådehavn: Kaspisk Måge 1 1K kl. 0840-1500 (HAG).

 

Søndag 26. august 2001

Sydvestpynten, Amager : Odinshane 1 1K rst kl. 11.55-12.15-? (PB, JBJ, SKR, PU).

Melby Overdrev: Markpiber 1 rst-trækende mod kysten kl. 12.30 (JHN).

 

Lørdag 25. august 2001

Køge Sydstrand kl. 6.25-7.45: Fiskeørn 1 1K trk. SV (7.01), Sortklire 8, Hvidklire 29, Svaleklire 1, Dværgterne 2 (TA).

Stevns, træk kl. 9.00-15.00: Hvepsevåge 15, Rørhøg 12, Hedehøg 1 1K (10.12), Spurvehøg 133, Musvåge 5, Fiskeørn 2, Tårnfalk 1, Vandrefalk 1 ad. (9.14) (TA, JHC, LPe).

Julebæk, træk kl 15 - 17: Fiskeørn 2 (kl 15.15 og 16.40) (KFL).

Bøgeholm Sø, Hellebæk: kl. 17 - 18 Fiskeørn 2 rst (En med stor fisk flyvende mod Sverige) (KFL).

Kikhavn: Aftenfalk 1 2K han rst kl. 14.45 derefter trk S (FI).

Sydvestpynten, Amager: Vendehals 1 rst kl. 1045-? (PU, JBJ).

Præstø Fed: Lille Kjove 1 juv rst, Almindelig Kjove 3, kjove sp. 2, Dværgmåge 4, Odinshane 1 rst (TSB).

 

Fredag 24. august 2001

Staunings Ø: Lille Kjove 4 1K (3+1) trk. + 5 1K formodentlig denne art trk., Almindelig Kjove 14 trk. (ABB via TA). Også mange Små Kjover i Skåne denne dag.

Lejsø kl. 11.00-15.00: Pibeand 108, Knarand 5, Krikand 475, Spidsand 18, Skeand 12, Fiskeørn 1 trk., 22 vadefuglearter bl.a. Klyde 52, Lille Præstekrave 3, Hjejle 1850, Vibe 605, Islandsk Ryle 6 ad., Dværgryle 9, Temmincksryle 1, Almindelig Ryle 61, Krumnæbbet Ryle 3 ad., Brushane 49, Dobbeltbekkasin 25, Stor Kobbersneppe 2 1K, Lille Regnspove 1, Stor Regnspove 2, Sortklire 3, Hvidklire 10, Tinksmed 4, Mudderklire 9, Lille Korsnæb 10 trk. V + 15 trækforsøg (TA, JHC).

Køge Sydstrand kl. 16.00-17.30: Bl.a. Islandsk Ryle 19 (3 ad. 16 1K), Sandløber 8 ad., Sortterne 2 1K (TA, JHC).

Nordhavnens fiskerihavn 2100 Kbh Ø: Markpiber 1 rst kl. 1318-14.30-? (HAG, FBr).

Nordhavnens fiskerihavn: Kaspisk Måge 1 1K kl. 1458-? (HAG).

Køge sydstrand: træk kl. 08.20-10.31, Almindelig Kjove 6, Dværgmåge 12 (KHA).

Køge sydstrand: Sortterne 2 1K trk-rst kl. 1031-1042-? (KHA).

Stigsnæs: Vendehals 1 kl. 9.00 (HBr).

 

Torsdag 23. august 2001

Hellebæk: Hvepsevåge 61 trk. (STS).

Bisseruplejren, Bisserup: Vendehals 1 rst. kl 8.20-? (MeJ).

Ølsemagle Revle: Almindelig Kjove 2 S kl. 10.31, meget få vadere (14 arter) (HK).

Sydmøllevej, Amager: Fiskeørn 1 1k, Lærkefalk 1 1k rst. (HK).

 

Onsdag 22. august 2001

Hellebæk: træk Hvid Stork 8, Hvepsevåge 57, Rørhøg 12, Fiskeørn 5, Vandrefalk 1 (OLO? via STS).

 

Tirsdag 21. august 2001

Lej Sø: kl. 18.30-21.00: Strandskade 1, Klyde 30, Lille Præstekrave 1, Stor Præstekrave 40, Strandhjejle 5, Hjejle 400, Vibe 300, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 75, Krumnæbbet Ryle 8 ad, Temmincksryle 1, Dværgryle 10, Tinksmed 2, Mudderklire 30, Rødben 3, Sortklire 6, Hvidklire 15, Lille Kobbersneppe 3, Stor Regnspove 4, Lille Regnspove 1, Dobbeltbekkasin 10, Brushane 30, Stenvender 2, Stenpikker 10 (MFJ).

Stevns, træk kl. 7.45-16.05: Sort Stork 1 (ind kl. 13.43, kredsede, videre SV kl. 13.58), Hvepsevåge 64, Rød Glente 3, Rørhøg 31, Blå Kærhøg 2, Spurvehøg 170, Musvåge 2, Fiskeørn 7, Tårnfalk 4, Stor Regnspove 18, Lille Regnspove 4, Tinksmed 1, Fjordterne 36, Gul Vipstjert 60, Hortulan 1 (TA, JHC, TWJ). efterårets 1. Hortulan på Sjælland?

Omø: Markpiber 1 rst (SM).

Stigsnæs: kl. 8.00-10.30 Almindelig Kjove 1 trk S, Vendehals 1 rast (Jst, Hbr, Rbøl).

Klydesøen, Amager: Sangsvane 2 ad rst. kl. 1115-? (KHA).

 

Mandag 20. august 2001

Helgoland Badeanstalt 200m NNV, Amager: Kaspisk Måge 1K 1428- (HAG).

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Vandrefalk 1K han kl. 13.59-14.12 (JHC).

Borreby Mose: kl. 13.15-14.30 Fiskeørn 2 (LSm).

Mellem Rørvig og Nakke: Pomeransfugl 1 hun rst kl. 9.25-?, samme sted som i går bare modsat side af vejen (JesW?).

Furesø, sydbreden: Isfugl 1 han rst kl. 8.45- (JE).

 

Søndag 19. august 2001

Klint Sø: Pomeransfugl 1 rast (GG).

Mellem Rørvig og Nakke: Pomeransfugl 1 rst (LBr, KES?, JesW?, EVR?). Bemærk! at det drejer sig om to forskellige fugle og ikke som tidligere nævt en.

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Rovterne 2 -13.05-15.15 dernæst skræmt væk af Almindelig Kjove (AH, EAg).

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Rovterne trk V kl. 18.30 over Køgevejen (JL, JR).

Klarskov: Hvepsevåge 16 ad SØ, Rød Glente 5 SØ/rst, Rørhøg 9, Fiskeørn 3 SØ, Mursejler 1500 SØ, Gul Vipstjert 375 (JBe).

Røsnæs: Rød Glente 4, Duehøg 1, Hedehøg 1 1K, Rørhøg 3, Fiskeørn 4 (en med Hornfisk i madpakken), Sortklire, Hvidklire mm, Biæder 2 ad fodrende yngel! (KCh, SDY, HNP).

Gadekæret ved Bognæs: Fiskeørn 1 med brystbånd 12.10-12.12 fløj en runde over Gadekæret (SF).

Tissø: Grågæs 1000, Indisk Gås 1 (KCh, SDY, HNP).

Tjokholm, Frølunde ved Korsør: Drosselrørsanger 1 kl 7.30 (4. dag) (THi, RaL).

 

Lørdag 18. august 2001

Stevns: (træk) Rød Glente 27 (aug-rekord!), Rørhøg 125, Spurvehøg 375, Fiskeørn 27, Dværgfalk 1 (TA).

Klarskov: Hvepsevåge 1 SV, Sort Glente 1 ad rst 17.05-17.55, Rød Glente 4 SØ (1+3), Rørhøg 5, Gul Vipstjert 250, Stenpikker 6, Bynkefugl 6, Broget Fluesnapper 9, Rødrygget Tornskade 1 1k (JBe).

Motorvejen V. for Ringsted: Havørn subad kl. 16.50 (ARE, ES, CL).

Solrød Strand: Sortterne 1 1K N + Dværgmåge 1S (AES, MKH, KHA).

Tissø, østlige del: Rovterne rst kl. 16.30 (BH).

 

Fredag 17. august 2001

Nørreagerskoven v. Tissø: Havørn 3 (2 ad. og 1 1k) kl. 16.00 (OBri, JBri).

Kollerød Sø: Vagtel 2 spil 20.30-? (JF, JRN).

Kollekolle, Furesø: Isfugl 1 kl. 19.30 (RBZ, MKH).

Peblinge Dosserimg 8 Kbh N: Sildemåge ad graellsii-type kl. 1652-? (HAG).

Granatvej Vestamager: kl. 1400-1440 Rødrygget Tornskade 3 hanner + 10 1k alle rst (JBJ).

Ølsemagle Revle: kl. 8.20-17.30 Strandskade 30 rastende + 30 trækkende, Stor Præstekrave 179 + 2 pulli, Hjejle 900, Strandhjejle 14, Vibe 225, Islandsk Ryle 44, Sandløber 13, Dværgryle 1, Temmincksryle 1, Krumnæbbet Ryle 21, Almindelig Ryle 215, Brushane 1, Dobbeltbekkasin 19, Lille Kobbersneppe 12, Lille Regnspove 3, Stor Regnspove 31 rastende + 14 trækkende, Rødben 22, Hvidklire 17, Svaleklire 1, Tinksmed 1, Mudderklire 10, Stenvender 1, Fjordterne 110, Fiskeørn 1 rst hele dagen, Sortand 57 indtrækkende til rast i Køge Bugt (KBL via DOF Kbh. web).

Lejodde: kl. 17.30-19.30 Klyde 67, Hjejle 450, Lille Præstekrave 3, Stor Præstekrave 85, Islandsk Ryle 8, Dværgryle 9 ad, Temmincksryle 1 ad, Krumnæbbet Ryle 36 ad, Almindelig Ryle 350, Stor Kobbersneppe 9, Lille Kobbersneppe 6, Lille Regnspove 9, Fjordterne 4 ad + 3 1k, Sortterne 2 1 k. (JBe).

 

Torsdag 16. august 2001

Kollerød Sø: Vagtel 1 spil 20.28-? (AHA).

Kollekolle, Furesø: Isfugl 1 ad kl. 12.45 (JE).

Tjokholm v. Korsør: Drosselrørsanger 1K ringmærket kl 11.30 (THi, RaL, HMü).

Vaserne: Vendehals ved redetræet af Lille Flagspætte, Huldue 2 (KHA, MKA).

Tissø: Indisk gås 1 rst 11.40 (JS).

 

Onsdag 15. august 2001

Ølsemagle Revle, S-spidsen: Rovterne ad rst 1145-? (LPe).

Kollerød Sø: Vagtel 1 spil 21.17-? (JES, JL, JJ).

 

Tirsdag 14. august 2001

Kollerød Sø, V for Lillerød: Vagtel spil 16.15-? (RA via PJP via BGH).

Kollerød Sø, V for Lillerød: Vagtel 2 spil -21.00-21.15- (JEH BGH).

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Rovterne ad rst 1830-1855 derefter S, Kærløber ad (9. dag) (TA).

 

Mandag 13. august 2001

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Kærløber 1 ad. 1355-? (8. dag!) (KHA).

Ølsemagle Revle kl. 9.30-12.30: Alm. ryle ca. 650, Islands ryle 87, Krumnæbbet ryle 20, Dværgryle 4, Sandløber 5, Kærløber 1, Hvidklire 40, Sortklire 2, Tinksmed 1, Mudderklire 8, Rødben 30, Strandskade 25, Hjejle 250, Strandhjejle 65, Småspove 2, Storspove 5, Dobbeltbekasin 1, Stor Præstekrage 64, Vibe ca 200, Lille Kobbersneppe 16 (AR via DOF Kbh. Web).

 

Søndag 12. august 2001

Ølsemagle Revle: Alm Kjove 6 trk S kl 13.53 (JHC, BA, TA).

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Kærløber 1 ad. 09.45-? (7. dag!) (TA).

Flasken, Reersø: Rovterne ad på ø kl. 12.05-? (Ostedbanten via RS).

Tissø Sæby K: Odinshane 1 juv, Dværgryle juv, Bjergvip juv (JTM, ÅM).

Melby Overdrev kl. 1600-1900: (Vadefugletrækobs.fra kystlinien) Strandskade 113 SV, Islandsk Ryle 214, Tinksmed 6, Strandhjele 77, Lille Kobbersneppe 159, Alm. Ryle 156, Sandløber 33 + 17 rast, Krumnæbbet Ryle 12, Stenvender 3, St. Præstekrave 18, Hjejle 34, Rødben 36, Hvidklire 9, Mudderklire 6, Stor Regnspove 7, Lille Regnspove 13 rast, Brushane 4, Fjordterne 23, Havterne 11 (PEP via DOF Kbh Web).

 

Lørdag 11. august 2001

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Kærløber 1 ad. 07.00-? (SAL).

Selsø Sø, Vest siden: Silkehejre 13.15-? (CL).

Udsholt Strand kl. 5.15-13.00: Gråstrubet Lap 1V, Skarv 22, Sule 1V, Skråpe sp. 1 V kl. 6.15 (formodentlig en Alm.), Fiskehejre 1V, Krikand 2V, Sortand 51V+4Ø, Fløjsand 9V, Edderfugl 160V, Strandskade 3V+2rst, Stor Præstekrave 9V+4rst, Hjejle 32V, Strand Hjejle 96V+4rst, Alm. Ryle 42V+6rst, Sandløber 2V+4rst, Islands Ryle 20V, Krumnæbbet Ryle 7V, Hvidklire 3V, Rødben 9V, Lille Kobbersneppe 256V, Storspove 3V, Småspove 1V, Alm. Kjove 1V kl. 11.42, Ride 4V, Splitterne 25, HF terner 30, Lomvie 2V, Alk/Lomvie 1V, Tejst 3-4 V/rst, Lille Korsnæb 15rst (JSH, LL, PU + 2).

Gilleleje kl. 5.30-17.50: strandskade 26, stor præstekrave 37, strandhjejle 66, islandsk ryle 32, storspove 4, lille kobbersneppe 100 (præcist), hjejle 31, rødben 17, mudderklire 17, krumnæbbet ryle 6, sandløber 4, småspove 2, gråstrubet lappedykker 2, sule 1, sortand 30, fløjlsand 5, kjove sp. 1, sildemåge 4, ride 1, fjordterne 40, havterne 17, tejst 4, lomvie 2, alk 1 (JBJ via DOF-Kbh Web).

 

Fredag 10. august 2001

Ølsemagle Revle, S-spidsen: Odinshane 1K indtrk til rst kl. 7.30-? (TA).

Selsø, N-enden: Silkehejre 1 rst. i træ med Skarver 15.37-? (MKJ).

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Kærløber 1 06.30-? (JJ).

 

Torsdag 9. august 2001

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Kærløber 1 09.00-? (KHA).

 

Onsdag 8. august 2001

Ølsemagle Revle, N-spidsen: Kærløber 1 ad. kl. 1700-1800-? (FDE, JD).

 

Tirsdag 7. august 2001

Bromme Maglesø: Fiskeørn 1 juv. rst. 11.00 (ARo).

Svanemøllebugten: Almindelig Kjove 1 ad. NV 08.55 (RS).

Ølsemagle Revle, nordspidsen: Kærløber 1 10.30-12.00-? (TWJ, APe).

 

Mandag 6. august 2001

Helsingør Lystbådehavn: Vandrefalk 2 (han + hun) 09.15-09.25 (STS).

Selsø Sø, nordenden: Silkehejre 1 rst. hele dagen (BWi mfl.).

Ølsemagle Revle, nordspidsen: Kærløber 1 ad. 20.00-? (CGJ).

 

Søndag 5. august 2001

Alleshavebugten, Saltbæk Vig: Rustand 1 09.30-? på sandflade (SF, CZ).

Selsø Sø, nordenden: Silkehejre 1 rst. hele dagen (AES, DS). Fuglen har opholdt sig på lokaliteten siden torsdag 2. august.

Stauningsø : Skægmejse 1 han ad. 1 hun ad. 2 1-k (SAL) - må være lokale.

Vestamager, Sydmøllevej: Temmincksryle 10 14.00-16.00 (JFr mfl.). Stor obseravtion af Temmincksryle på Sjælland.

Vestskoven, træk, 08:30-12:15: Hvepsevåge 1, Fiskeørn 1, Mursejler ca. 950 (PSC).

Ølsemagle Revle, bassiner N for lossepladsen: Odinshane 1 1k rst. 11.30 - ? (JSP, AP).

Ølsemagle Revle : Lille Lappedykker 2, Fiskehejre 27, Gråand 290, Krikand 12, Pibeand 1, Vandrikse 3, Strandskade 4, Stor præstekrave 64, Lille Præstekrave 1, Vibe 160, Hjejle 20, Strandhjejle 8, Stenvender 2, Lille Kobbersneppe 3,Lille Regnspove 1, Hvidklire 41, Rødben 38, Tinksmed 1, Mudderklire 20, Alm. Ryle 230, Krumnæbbet ryle 1 ad., Islandsk Ryle 13 ad., Sandløber 2 ad., Klyde 1, Fjordterne 15, Hvid Vipstjert 104, Stær 900 (SAL).

 

Lørdag 4. august 2001

Kastrup Lufthavn: Rød Glente 1 trk. 15.10 (EMø).

Kyndby Vig: Kærløber 1 juv. 13.00-? (JHN).

Køge Sydstrand: Rovterne 1 S 08.30 (SAL).

Ølsemagle Revle, havsiden nær N-spidsen: Odinshane 1 1k rst. 07.45-? (TA).

 

Fredag 3. august 2001

Vestamager: Rovterne 1 SV 10.20 (JBJ).

Ølsemagle Revle, S-spidsen: Odinshane 1 rst. 10.15-10.40-? (TA).

 

Torsdag 2. august 2001

Selsø Sø, nordenden: Silkehejre 1 (anonym via RoC).

 

Onsdag 1. august 2001

Alleshave: Storkjove 1 08.25 (SF, LN, KN).

Gilbjerg: Almindelig Skråpe 1 rst. 18.15 (MKH, KHA, AJL).

Kikhavn, Hundested: Kuhls Skråpe 1 rst.-V 18.10-18.35 (FI, MT).

Kroghage, Rørvig: Kuhls Skråpe 1 NV 18.28-18.59 (JS).

Sortedamssøen: Kaspisk Måge 1 1k rst. 12.30-? (HAG).


Female, Kirgisien 21. februar 2013 Foto: Michael Westerbjerg Andersen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.094 sek.
til toppen