Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Thailand 17. januar 2013 Foto: Erik Biering


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen

Juli 2001

Observatører

 Tirsdag 31. juli 2001

Avnø: Sibirisk Hjejle 1 11.00-? (AZ).

Avnø: Sibirisk Hjejle 1 flyvende til overnatning 21.10 (SBP, GBB).

Helsingør: Kuhls Skråpe 1 N 10.08 (STS). Første fund på Sjælland i 2001.

 

Mandag 30. juli 2001

Intet rapporteret.

 

Søndag 29. juli 2001

Klydesøen, Vestamager: Rovterne 1 09.15 (MKH, KHA, PO).

Kofoeds Enge, Amager: Rovterne 1 17.15 (SM).

Sortedamssøen: Kaspisk Måge 1 1k rst. 16.00-? (TEO).

Ølsemagle Revle: Rovterne 1 N 10.55 (MD).

 

Lørdag 28. juli 2001

Avnø: Sibirisk Hjejle 1 hun type (via TEO). 5. dag på lokaliteten.

Holmesø, Brøndby: Rovterne 1 ad. 20.45-21.00 (MD).

Kofoeds Enge, Amager: Rovterne 1 SØ 20.03 (SNB, PU).

Lejsø 07.30-10.00: Rød Glente 1, Sortterne 1 1k rst. (LVH).

Vestamager: Rovterne 1 fou. 10.45-? (JBJ).

Ølsemagle Revle, 2 km N for broen: Rovterne 1 ad. 07.30 (BKa).

 

Fredag 27. juli 2001

Christianshavns Vold, København: Sildemåge 1 2k 17.02-? (sands. ssp. fuscus) (HAG).

Høm, ved Ringsted: Vagtel 1 spill. 23.00 (BWi).

Stevns, træk: Rød Glente 3, Rørhøg 3, Tårnfalk 1 (AP, TA).

 

Torsdag 26. juli 2001

Sydvestpynten, Amager: Rovtene 1 SØ 19.53 (EKr).

 

Onsdag 25. juli 2001

Alsønderup Enge, kl. 08.05-10.55 Lille Lappedykker 1 + 2 ad. + 2 juv., Toppet Lappedykker 14 ad. + 8 juv.,/pul., Gråstrubet Lappedykker 1,Grågås 103, Gråand 55, Skeand 5, Krikand 11, Atlingand 4, Taffeland 61, Troldand 160, Hvinand 2, Fiskeørn 4, Spurvehøg 1, Musvåge 5, Blishøne 276, Vibe 58, Tinksmed 10, Fjordterne 4.(FKj).

Avnø, 500 m NV for kontroltårnet: Vandrefalk 1 1k jagende, Sibirsk Hjejle 1 hun type 09.30-15.00 (JBa, LBa, AEC, HAG, TEO, LPa, ABK).

 

Tirsdag 24. juli 2001

Avnø, 500 m NV for kontroltårnet: Vandrefalk 1 1k, Sibirsk Hjejle 1 hun type (JBa, LBa).

 

Mandag 23. juli 2001

Lejsø: Kærløber 1 ad. 13.15-? (JSH, HAG, ABK).

 

Søndag 22. juli 2001

Flasken, Reersø: Strandhjejle 3 ad., Dobbeltbekkasin 6, Lille Kobbersneppe 8 ad., Sortklire 2, Hvidklire 6, Islandsk Ryle 12 ad., Krumnæbbet Ryle 21 ad., Almindelig Ryle 220 ad. (KMO, JHC, LaJ, LSt, HKr).

Køge Havn 12.30-13.30-?: Steppemåge 1 2k (FA).

Lejodde, Korsør (10.00-12.35): Pibeand 3, Knarand 2, Hjejle 6, Strandhjejle 4 ad., Stor Præstekrave 60, Lille Præstekrave 1 ad. m. 2 pull., Stenvender 7, Stor Kobbersneppe 36, Lille Kobbersneppe 6, Sortklire 2, Hvidklire 30, Tinksmed 15, Mudderklire 12, Klyde 90, Islandsk Ryle 22 ad., Krumnæbbet Ryle 52 ad., Dværgryle 7 ad., Almindelig Ryle 775 (kun 1 juv, resten ad.), Kærløber 1 ad., Brushane 40 ad. + 1 juv., Splitterne 60, Havterne 1, Fjordterne 50, Dværgterne 3 (KMO, JHC, LaJ).

Lejsø 16.30-?: Krumnæbbet Ryle 52, Kærløber 1, Dværgryle 7 (HKr, LS). Heller ikke eksil-danskeren Lasse Strandgaard fandt Rødhalset Ryle på lokaliteten. Kærløberen er set hele dagen på lokaliteten.

Strøby Ladeplads 15.05-15.30: Søvmåge 1 1k leucistisk (FA).

Vejlen, Reersø: Hjejle 25 ad., Strandhjejle 8 ad., Svaleklire 3, Hvidklire 35, Sortklire 4 ad., Krumnæbbet Ryle 1 ad., Islandsk Ryle 32 ad., Almindelig Ryle 40 ad. (KMO, JHC, LaJ, LSt, HKr).

Tissø (14.45-16.30): Lille Lappedykker 2, Grågås 360, Gråand 260, krikand 35, Rørhøg 1 1K, Fiskeørn 1, Blishøne 1.100, Vibe 100, Hjejle 1 ad., Strandhjejle 1 ad., Stor Præstekrave 9, Lille Præstekrave 2 juv., Dobbeltbekkasin 2, Storspove 1, Stor Kobbersneppe 2 ad., Rødben 10, Sotklire 3, Hvidklire 9, Tinksmed 6, Mudderklire 15, Krumnæbbet Ryle 9 ad., Sandløber 1 ad., Almindelig Ryle 30 ad., Odinshane 1 ad. hun, Fjordterne 17 ad. + 2 2K + 5 1K, Dværgterne 11, Sortkrage 1 (KMO, JHC, LaJ)

Tystrup Sø, 10.00: Havørn 1 ad., Fiskeørn 2 (NBA).

 

Lørdag 21. juli 2001

Alsønderup Enge: Fiskeørn 6 fou. 16.30-? (anonym via ibsjael). Stor sommerforsamling af Fiskeørne.

Even Sø, Præstø: Havørn 1 ad. 13.40. Havørneparret ved Even Sø fik to unger i 2001.

Lejsø: Kærløber 1 ad. 09.55-? (RS).

Vestamager, Sydmøllevej: Temmincksryle 1 ad. 10.45-? (LAJ).

Ølsemagle Revle: Almindelig Kjove 1 2k fou. senere N 06.25-06.35 (AES)..

Ølsemagle Revle 9.30 - 13.30: Bl.a. Strandhjejle 2, Islandsk Ryle 5, Krumnæbbet Ryle 12, Dværgryle 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 2 trk S, Dværgterne 5, Rovterne 1 ad. kl. 10.14-10.18 og samme sted kl. 12.14 - 12.50, derefter syd (JJ).

Ølsemagle Revle : Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 36, Krikand 19, Skeand 1, Strandskade 4, Stor Præstekrave 86 ad. 4 1-k, Lille Præstekrave 5 ad. 1 1-k, Vibe 550, Hjejle 120, Strandhjejle 1 2-k, Klyde 2 ad., Stor Regnspove 2 ad., Lille Kobbersneppe 1 ad., Dobbeltbekkasin 1, Rødben 54, Hvidklire 25, Tinksmed 4, Svaleklire 1, Mudderklire 4, Alm. Ryle 430 ad., Islandsk Ryle 5 ad., Krumnæbbet ryle 7 ad., Dværgryle 1 ad., Temmincksryle 1, Splitterne 4, Havterne 6 ad., Fjordterne 4 ad., 2 1-k, Dværgterne 6 ad., Gulbug 1 (SAL).

 

Fredag 20. juli 2001

Utterslev Mose : Vandrikse 2, Skægmejse 4 1-k + 2 Grønnemose Allé (SAL).

Ølsemagle Revle, sydspidsen: Kærløber 1 ad. 14.17-? (HAG).

 

Torsdag 19. juli 2001

Klydesøen: Skægmejse 7 (FKj.)

Køge Bugt Strand park, Ringebæk Sø: Rovterne 1 ad. 12 .15 (RR).

 

Onsdag 18. juli 2001

Vestamager, Sydmøllevej: Rørdrum 1 10.55-? (JBJ).

 

Tirsdag 17. juli 2001

Aflandshage: Rovterne 1 V 10.00 (VV).

Aflandshage: Rustand 2 rst. 16.00-21.20 derefter SV (PB).

Kyndby vig 07.10 - 09.10: Fiskehejre 25, Grågås 430 til rast efter indflyvning fra øst, Strandskade 25, Vibe 100, Storspove 5, Lille kobbersneppe 2 rast + 55 trk, Stor Præstekrave 6, Dobbeltbekkasin 6, Klyde 1 ad, Rødben 14, Hvidklire 35, Svaleklire 4, Tinksmed 1, Mudderklire 6, Islandsk Ryle 9 ad, Krumnæbbet Ryle 4 ad, Almindelig Ryle 18 ad, Hjejle 6 ad, Splitterne 2, Havterne 4, Fjordterne 4, Dværgterne 1 ad + 1 1k. (RT).

Lejsø: Kærløber 1 rst. (STS).

Ølsemagle Revle, sydspidsen: Odinshane 1 09.00 (MKH, KHA).

 

Mandag 16. juli 2001

Tissø 12.00: Sorthalset Lappedykker 6, Lille Præstekrave 1, Krumnæbbet Ryle 3, Dværgterne 34 (JS).

Ølsemagle Revle: Krumnæbbet Ryle 16, Dværgryle 2 (anonym via ibsjael).

 

Søndag 15. juli 2001

Borreby Mose: Sangsvane 1, Sortterne 1 11.00 (BMS).

Borreby Mose 9.15-10.30: Gråstrubet Lappedykker 24 ad. rst., Knarand 2, Lille Præstekrave, Sortterne 1 ad., Skægmejse 2 (JES, ABK). Stor ansamling af adulte Gråstrubede Lappedykkere.

Køge Sydstrand kl. 7.30-9.45: Fiskeørn 1 rst., Lille Præstekrave 9 (8 ad. 1 juv.), Temmincksryle 2 (TA).

Lejsø: Strandskade 7, Klyde 61, Stor Præstekrave 31, Strandhjejle 1, Islandsk Ryle 2, Almindelig Ryle 20, Krumnæbbet Ryle 5, Dværgryle 1, Mudderlkire 4, Sortklire 3, Hvidklire 23, Stor Kobbersneppe 35, Lille Kobbersneppe 31, Storspove 1, Dobbeltbekkasin 1, Brushane 19 (JES, ABK).

Tissø: Havørn 1, Temmincksryle 1 (JES, ABK).

Ølsemagle Revle (set fra land) kl. 11.10-14.40: Dværgryle 3, Krumnæbbet Ryle 30, Dværgmåge 2 ad. (TA).

 

Lørdag 14. juli 2001

Jersie Strandpark: Biæder SV 12.55 (via RoC).

Tissø 07.15-?: Havørn 2 (ad. + imm), Sortterne 1 ad. (RS, SKAT, HBJ).

Ølsemagle Revle : Fiskehejre 29, Atlingand 1, Pibeand 1, Grågås 1, Klyde 2, Strandskade 16, Vibe 720, Stor Præstekrave 24, Lille Præstekrave 1, Hjejle 60, Lille Kobbersneppe 22, Stor Regnspove 6, Hvidklire 88, Rødben 76, Sortklire 2, Tinksmed 2, Svaleklire 1, Mudderklire 4, Alm. Ryle 90 ad., Temmincksryle 1 ad., Krumnæbbet Ryle 4 ad., Brushane 1 ad., Dværgterne 16 ad. 2 1-k, Havterne 8, Fjordterne 3, Splitterne 7, Lille Gråsisken 1 (SAL).

 

Fredag 13. juli 2001

Borreby Mose kl.10.35-12.05: Gråstrubet Lappedykker 25 ad. i flok, Knarand 14 (heraf 1 hun med 7 pull.), Skeand 30 (heraf 6+10 pull.), Taffeland 2 hunner med 5+10 pull., Lille Præstekrave 1, Stor Kobbersneppe 2 ad. vinterdragt (EKr, TA).

Lejsø kl. 6.55-10.05: 20 vadefuglearter, bl.a. Klyde 120, Stor Kobbersneppe 39 (samtlige var adulte, de fleste mere eller mindre i vinterdragt; en enkelt varslede for unger), Sortklire 4, Hvidklire 24, Islandsk Ryle 1, Dværgryle 1, Krumnæbbet Ryle 15, Stenvender 3. Huldue 6 (EKr, TA).

Ølsemagle Revle (set fra land) kl. 14.20-16.40: Bl.a. Islandsk Ryle 5, Dværgryle 4, Krumnæbbet Ryle 18, Lille Kobbersneppe 40, Dværgmåge 1 ad. (TA).

 

Torsdag 12. juli 2001

Intet rapporteret.

 

Onsdag 11. juli 2001

Tissø: Sortterne 1 ad. sodr. rst. 12.20 (JS).

 

Tirsdag 10. juli 2001

Asserbo Slotsruin: Natravn 1 23.45 (SVik).

Kongemosen, ved Stenlille: Gulbenet Klire 1 (via SeK). Iagttagelsen vil blive tilsendt Sjældenhedsudvalget. Hvis den godkendes vil det være første observation af arten på Sjælland.

 

Mandag 9. juli 2001

Alsønderup Enge, kl. 07.55-11.25: Lille Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 2 + 1 med 1 pull., Toppet Lappedykker 23 ad. + 5 pull., Grågås 233, Skeand 26, Taffeland 84, Troldand 122 ad. + 3 + 9 pull., Hvinand 4, Fiskeørn 4, Musvåge 1 (mindst 2 juv. kunne høres fra Nejede Vesterskov), Blishøne 592, Strandskade 4, Vibe 75, Tinksmed 3, Svaleklire 4, Brushane 2, Ravn 1 (FKj.)

Dalmose, ved Appelsbjerggård: Vagtel 1 spill. 10.00-? (JK).

Kongemosen, ved Stenlille: Gulbenet Klire 1 (SF, LN, KEN). Iagttagelsen vil blive tilsendt Sjældenhedsudvalget. Hvis den godkendes vil det være første observation af arten på Sjælland.

Lejsø 18.15-20.45: Klyde 286, Stor Præstekrave 28, Stenvender 4, Alm. Ryle 211, Krumnæbet Ryle 10, Tinksmed 1, Mudderklire 3, Sortklire 2, Hvidklire 35, Stor Kobbersneppe 34, Sortterne 3 (HBr, ARo).

 

Søndag 8. juli 2001

Glænø Vesterfed, østlige del: Vagtel 1 spill. 11-00 (TEP, MEP. LaM).

Hovvig, Rørvig: Rovterne 2 NØ 08.40 (KES).

Kongemosen: Krumnæbbet Ryle 2 17.15 (KEN).

 

Lørdag 7. juli 2001

Gundsømagle Sø 09.00-12.00: Bramgås 2, Sortterne 1 (EAg).

Lejsø: 06.50-11.45: Klyde 257, Stor Kobbersneppe 38 (14 ad. + 24 juv.) (HK). Stor ansamling af Store Kobbersnepper.

 

Fredag 6. juli 2001

Vrangstrup Kirke 23.10: Engsnarre 2, Græshoppesanger 1 (JK).

 

Torsdag 5. juli 2001

Intet rapporteret.

 

Onsdag 4. juli 2001

Knudskov, Knudshoved: Rovterne 1 N 20.40 (AH).

Ramsøen: Sortterne 1 ad. 20.00-20.20 i beg. fældning (SPP)

Solrød Strand: Mellemkjove 1 usp. S 19.30, Almindelig Kjove 1 ad lys rst. 15.15-15.30-? (MKH, KHA). En usædvanlig observation af Mellemkjove..

 

Tirsdag 3. juli 2001

Gundestrup, Odsherred: Rød Glente 1 rst. (JK).

Saltholm: Damklire 1 rst. 12.30-12.35 (MKH).

 

Mandag 2. juli 2001

Vaserne 17.00-18.15: Fiskeørn 3 ad., Skægmejse 2 (AHA). Stor sommerobservation af Fiskeørne.

 

Søndag 1. juli 2001

Damhussøen: Sorthovedet Måge 1 ad. rst. 15.25-15.35 derefter V (FA).

Tryggevælde Ås Udløb: Mudderklire 1 (MMH).

Ølsemagle Revle: Knarand 1 (MMH).

Ølsemagle Revle : Krikand 16, Vandrikse 3, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 ad., Lille Præstekrave 2 ad., Vibe 130, Klyde 2 ad., Rødben 108, Sortklire 8, Hvidklire 15, Mudderklire 1, Alm. Ryle 13 ad., Brushane 1 hun ad., Dværgterne 2 ad. 1 1-k (SAL).



Musvåge, 1cy/1k, Danmark 8. oktober 2005 Foto: Helge Sørensen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.051 sek.
til toppen