Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Brun Tornskade, Kina 3. maj 2008 Foto: Martinez Jonathan


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen

Februar 2001

 

Onsdag 28. februar 2001

Christianshavns Vold, Ravelinen: Sorthovedet Måge 1 ad. (KHA).

Ølsemagle Revle: Snespurv 50 (KHA).

 

Tirsdag 27. februar 2001

Intet rapporteret.

 

Mandag 26. februar 2001

Alsønderup Enge, kl. 08.05-11.15: Lille Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Knopsvane 5, Sangsvane 17 ad. + 2 juv., Grågås 26, Gråand 186, Troldand 4, Hvinand 2, Blå Kærhøg 1, Musvåge 5, Tårnfalk 1, Blishøne 81, Vibe 66, Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 5, Vindrossel 1 sang, Sjagger 30, Ravn 2, Stær 7 (FKj).

Ordrup Næs: Nordisk Lappedykker 27 rst. 12.00-? (JR, JL). Mere information ønskes om dette fund, da det er et uhørt højt antal. Aldrig er så mange Nordiske Lappedykkere set sammen i DK.

 

Søndag 25. februar 2001

Bognæs: Havørn 1 juv. 15:00-15:30 fløj rundt over den inderste vig (Gadekæret) på sydsiden, hvorefter den satte sig på en stubmark (SPP) .

Christianshavns Vold, Ravelinen: Sorthovedet Måge 1 ad. odr. 15.00-? (BR).

Frederikssund Havn: Skarv 3 (3/0), Stor Skallesluger 8 (4/4), Blishøne 457 (7/450), Gråand 20 (20/0), Taffeland 174 (6/168), Troldand 776 (230/446), Hvinand 6 (1/5), Stormmåge 35 (35/0), Hættemåge 90 (90/0), Sølvmåge 30 (30/0), Svartbag 1 (1/0) , Tårnfalk 1 (1/0) (SKAT, SJ, TBR).

Frederiksværk Havn: Stor Skallesluger 10 (10/0), Knopsvane 71 (1/70), Troldand 200 (0/200), Taffeland 50 (0/50), Gråand 50 (0/50), Blishøne 71 (1/70), Sølvmåge 137 (110/27), Svartbag 2 (0/2), Stormmåge 2 (0/2) Skærpiber 1 (1/0) (SKAT, SJ, TBR).

Holbæk havn kl. 9-10 (indenfor/udenfor): Lille Lappedykker 29 (29/0), Skarv 1 (0/1), Fiskehejre 1 (1/0), Knopsvane 2 (0/2), Gråand 8 (8/0), Hvinand 20 (0/20), Troldand 82 (82/0), Taffeland 4 (4/0), Tpt. Skallesluger 10 (10/0), Stor Skallesluger 40 (23/17), Blishøne 4 (4/0), Rødben 4 (1/3), Svartbag 2 (1/1), Sølvmåge 50 (43/7), Hættemåge 20 (10/10) (HSa).

Hundested Havn: Lille Lappedykker 2 (2/0), Skarv 111 (60/51), Fiskehejre 1(1/0), Sortand 1 (0/1), Blishøne 3 (3/0), Havlit 6 (0/6), Ederfugle 26.700 (0/26.700), Hvinand 23(1/22), Knopsvane 9 (6/3), Hættemåge 36 (0/36), Sølvmåge 172 (160/12), Svartbag 49 (17/32), Stormmåge 5 (5/0), Skærpiber 1 (1/0), Strandskade 9 (2/7) (SKAT, SJ, TBR).

Jyllinge Havn: Fiskehejre 6 (0/6), Stor Skallesluger 162 (2/160), Grågås 230(0/230), Blishøne 500 (0/500), Ederfugl 30 (0/30), Hvinand 111 (1/110), Pibeand 46 (0/46), Troldand 2517 (17/2500) overflyvende/rastende. Krikand 2(0/2), Knarand 2 han,hun(0/2), Knopsvane 320 (0/320), Sangsvane 3 (0/3), Musvåge 2 (0/2), Sølvmåge 10 (0/10), Strandskade 6 (0/6), Almindelig Ryle 26 (0/26), Stor Regnsporve 17 (0/17), Vibe 10 (0/10), Sjagger 1 (1/0), Solsort 1 (1/0) (SKAT, SJ, TBR).

Klint Havn 8.53 - 9.13: Nordisk Lappedykker 0/1, Ederfugl 1/530, Svartbag 0/1, Skarv 0/1, Toppet Skallesluger 0/5, Sølvmåge 0/22, Hvinand 0/4, Gråand 0/50 (LBr).

Lynæs Havn: Skarv 3 (3/0), Gråand 64 (4/60), Hvinand 12 (0/12), Knopsvane 41 (0/41),, Blishøne 253 (3/250), Stormmåge 1 (1/0), Hættemåge 6 (3/3), Sølvmåge 85 (85/0), Svartbag 3 (1/2), Rødben 1 (0/1), Strandskade 20 (0/20), Bjergirisk 1 hørt, overflyvende(1/0) (SKAT, SJ, TBR).

Nykøbing Havn 9.28 - 10.24 Rødben 0/4, Standskade 0/1, Sølvmåge 10/0, Blishøne 70/980, Stor Skallesluger 0/17, Hvinand 1/25, Knopsvane 2 (1/1), Stormmåge 0/1, Skarv 1/1, Gråand 0/50, Gravand 0/1, Hættemåge 125/0, Stor Flagspætte 0/1 trommende, Jernspurv 1 syng/0, Sangsvane 0/5, Stillits 2/0, Troldand 0/2, Gulspurv 1 syng/0 (LBr).

Rørvig Havn 10.15 - 10.24 Knopsvane 0/58, Gråand 0/25, Svartbag 0/1, Skarv 0/1, Sølvmåge 0/1, Ederfugl 0/2, Hættemåge 1/0, Troldand 1/0, Blishøne 3/0 (LBr).

Strødam: Dværggås 1 S 12.35 (JL).

Søborg Sø: Mosehornugle 1, Lapværling 1 (JL).

 

 

Lørdag 24. februar 2001

Fakse Ladeplads Havn kl. 11.15-11.55. Toppet Lappedykker 5, Gråstrubet Lappedykker 1, Skarv 2, Knopsvane 2, Gråand 90, Taffeland 2, Troldand 110, Ederfugl 11, Havlit 39, Hvinand 6, Toppet Skallesluger 30, Stor Skallesluger 9, Blishøne 2, Hættemåge 77, Stormmåge 245, Sølvmåge 35, Svartbag 1 (TWJ, TA).

Fiskebæk, Mølleåen: Isfugl 1 13.25-? (AH).

Færgehavnen: Fiskehejre 2/0, Skarv 140/7, gråand 8/0, Edderfugl 0/2, Bjergand 0/1 tr., Hættemåge 0/3, Stormmåge 0/0, Sølvmåge 2/0, Svartbag 7/0 (PoH).

Havnebyen Sjællands Odde: Skarv 0/19, Edderfugl 0/3, Hættemåge 14/1, Stormmåge 1/1, Sølvmåge 19/5, Svartbag 6/11 (PoH).

Gilleleje Havn: Sølvmåge (410,510), Hættemåge (83,20), Svartbag (50,10), Blishøne (20,0), Skærpiber (3,0), Grønbene Rørhøne (kulden presser dem vel ud til kysten..) (1,0), Ride (3,0), Ederfugl (0,20) Sormmåge (0,20) (TEl). Totalen for hvide måger på Sjælland i vinteren 2000/2001 lyder stadig på et rungende nul.

Lund Havn kl. 10.10-11.00. Knopsvane 180, Gravand 27, Gråand 100, Troldand 50, Havlit 1, Hvinand 10, Toppet Skallesluger 15, Stor Skallesluger 14, Blishøne 2, Hættemåge 2, Sølvmåge 4, Svartbag 2, Skærpiber 1 (TWJ, TA).

Nordhavnstippen, Fiskerihavnen: Skarv 3, Gråand 6, Toppet Skallesluger 2, Sølvmåge 56, Svartbag 4, Hættemåge 2, Stormmåge 2 (ABK). Det var en tynd omgang.

Rødvig Havn kl. 9.05-10.00. Lille Lappedykker 4, Skarv 3, Knopsvane 1, Gråand 29, Troldand 22, Ederfugl 1, Havlit 1, Toppet Skallesluger 20, Blishøne 6, Hættemåge 135, Stormmåge 255, Sølvmåge 210, Svartbag 8, Skærpiber 1 (TWJ, TA).

Utterslev Mose: Korttået Træløber 1 syng. (LPa, MPT).

Vallø Slotspark og Dyrehave : Huldue 1 kurr. + 1, Natugle 1 tud. (SAL).

Vesterlyng: Bjerglærke 12 9.50-? (AS, JSH, PVN).

 

Fredag 23. februar 2001

Arresø: Havørn 1 ad. rst. (JD, FDE).

Bisserup Havn: Lille Lappedykker 8 (0/8), Skarv 100 (0/100), Knopsvane 50 (0/50), Sangsvane 2 (0/2), Gravand 10 (0/10), Gråand 50 (0/50), Pibeand 70 (0/70), Krikand 2 (0/2), Troldand 13 (8/5), Hvinand 6 (0/6), Stor Skallesluger 8 (2/6), Toppet Skallesluger 11 (6/5), Blishøne 8 (4/4), Hættemågeb 55 (0/55), Sølvmåge 20 (10/10), Svartbag 8 (3/5), Strandskade 13 (0/13) (JK).

Brøndby Havn kl. 7.10-7.45. Skarv 7, Fiskehejre 2, Knopsvane 6, Pibeand 10, Gråand 15, Troldand 40, Ederfugl 3, Hvinand 36, Toppet Skallesluger 28, Stor Skallesluger 8, Blishøne 35, Alm.Ryle 5, Hættemåge 55, Sølvmåge 85 (TA).

Dragør Havn: Skarv 0/10, Knopsvane 0/10, Hvinand 0/30, Alm. Ryle 0/1, Rødben 0/4 (MMH).

Dragør Sydstrand: Alm. Ryle 1, Rødben 4, Bjergirisk 40 (MMH)

Færgehavnen Skarv 45/12, Fiskehejre 1/0, gråand 0/13, Edderfugl 0/26, Toppet skallesluger 0/4, Sortand 0/6, Havlit0/2, Hættemåge 49/44, Stormmåge1/41, Sølvmåge 2/8, Svartbag 2/3 (PoH).

Halskov Havn: Lille Lap. 1 (1/0), Skarv 4 (1/3), Knopsvane 3 (0/3), Gråand 11 (11/0), Troldand 11 (11/0), Ederfugl 15 (0/15), Blishøne 16 (16/0), Hættemåge 19 (18/1), Stormmåge 16 (16/0), Sølvmåge 15 (11/4), Svartbag 2 (2/0), Skærpiber 6, Jernspurv 2 (JK).

Hundige Havn kl. 11.05-11.50. Lille lappedykker 13, Skarv 2, Knopsvane 2, Gråand 81, Troldand 41, Ederfugl 1, Hvinand 13, Toppet Skallesluger 3, Stor Skallesluger 6, Blishøne 99, Alm.Ryle 4, Hættemåge 6, Sølvmåge 90 (TA).

Kastrup Lystbådehavn (indenfor/udenfor havnen): Gråand 40/2, Troldand 15/0, Hvinand 0/2, Toppet Skallesluger 0/2, Blishøne 10/0, Hættemåge 10/5, Sølvmåge 30/100, Svartbag 2/0 (MMH).

Klint Havn: Nordisk Lappedykker 2 rst. på havet ud for havnen (GG, TWJ).

Korsør Fiskerihavn (alt inde i havnen): Gråand 42, Blishøne 13, Hættemåge 5, Sølvmåge 35, Svartbag 1 (JK).

Køge Havn kl. 14.20-15.30. Lille Lappedykker 1, Skarv 60, Gravand 48, Krikand 1, Gråand 22, Troldand 265, Bjergand 10, Ederfugl 11, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 7, Stor Skallesluger 6, Grønbenet Rørhøne 3, Blishøne 60, Strandskade 39, Alm.Ryle 16, Rødben 13, Hættemåge 270, Stormmåge 106, Sølvmåge 295, Svartbag 2, Skærpiber 1 (TA).

Mosede Havn kl. 12.45-13.30. Lille Lappedykker 17, Skarv 7, Knopsvane 2, Gråand 32, Ederfugl 28, Hvinand 9, Toppet Skallesluger 14, Blishøne 17, Hættemåge 180, Stormmåge 1, Sølvmåge 85, Svartbag 12, Hybridkrage 1 (TA).

Sevedø 13.40-14.30: Rørdrum 1 set flyvende, Vandrefalk 1 (v. raffinaderiet), Huldue 2 (JK).

Stigsnæs Havn (udenfor havnen): Skarv 50, Knopsvane 16, Hvinand 2, Ederfugl 3, Sølvmåge 3, Svartbag 4 (JK).

Vallensbæk/Ishøj Havn kl. 8.40-10.00. Skarv 5, Knopsvane 9, Gråand 86, Troldand 110, Ederfugl 2, Hvinand 45, Toppet Skallesluger 3, Stor Skallesluger 15, Blishøne 50, Hættemåge 11, Stormmåge 2, Sølvmåge 39, Svartbag 3, Bjergirisk 30 (TA).

Ålsgårde, Stationsvej: Munk 1 han (HAG).

 

Torsdag 22. februar 2001

Holmegårds mose 16.40-17.50: Sædgås 500+, Grågås 150+, Blisgås 1+, Spidsand 25, Mosehornugle 1, Rørspurv 1 (JK).

Køge Sydstrand: Enkeltbekkasin 1, Dobbeltbekkasin 1, Skærpiber 2, Jernspurv 4, Rørspurv 2 (SAL).

Lejodde 13.40-15.40: Strandskade 33, Stor Præstekrave 13, Misteldrossel 2, Skærpiber 11 (JK).

Tystrup Sø, Hørhaven: Vandrefalk 1 ad. (HHe).

Ølsemagle Revle : Gravand 108, Gråand 500, Krikand 6, Pibeand 58, Spidsand 6, Klyde 1, Stor Præstekrave 2, Rødben 18, Alm. Ryle 60 (SAL) - stigende antal ænder .....

 

Onsdag 21. februar 2001

Emdrup, København NV: Trane 11 overflyvende 10:30. (FJe). Første på Sjælland i 2001?

Nordlige Vestamager: Blå Kærhøg 1 han rst. 8.00 (LaJ).

Søndersø: Rørdrum 1 set (HH).

 

Tirsdag 20. februar 2001

Alsønderup Enge, kl. 12.55-15.00, Knopsvane 9, Sangsvane 10, Sædgås 12, Grågås 11, Canadagås 7, Gravand, Gråand, Pibeand, Taffeland, Troldand, Hvinand, Lille Skallesluger 6 hanner + 9 hunner, Stor Skallesluger 2 hanner, Musvåge 6. Vibe 32, Ravn (FKj).

Højerup, Stevns: Havørn 1 3K rst. 11.30-12.45 (APe, TWJ).

Mølleåen, bag Teknikerbyen, Virum: Isfugl 1 16.08 (MBH).

Klydesøen, Vestamager: Dværgfalk 1 12.15, Knarand 6, Bjergand 10, Lille Skallesluger 10, Hjejle 60, Almindelig Ryle 160 (PBj).

Tissø: Havørn 1 ad. (via JK).

 

Mandag 19. februar 2001

Alsønderup Enge, kl. 08.05-11.00: Fiskehejre 2, Knopsvane 11 ad. + 1 juv., Sangsvane 13, Sædgås 13, Grågås 23, Canadagås 7, Gravand 5, Gråand 92, Pibeand 146, Krikand 2, Taffeland 30, Troldand 196, Hvinand 5, Lille Skallesluger 14, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Blishøne 109,Vibe 31, Sjagger 67, Ravn 1, Stær 2, Kvækerfinke 70, Lille Korsnæb 5 (FKj).

Klint: Thorshane 1 8.25 mod Ø senere rst. men ikke genfundet (GG). En meget sjælden vinterobservation.

Vestamager: Dværgfalk 1 11.30 (PBj).

 

Søndag 18. februar 2001

Arnøje: Rød Glente 1 12.30-? (SAL).

Arresø: Havørn 1 2-3K 12.45-13.11 (JEH, BGH).

Bognæs: Havørn 1 2K 14.00 (MJB).

Christianshavns Vold, Ravelinen: Sorthovedet Måge 1 ad 13.00 (TEO).

Gilleleje (træk): Rødstrubet Lom 1, Toppet Lappedykker 1W, Sule 1 ad. Ø, Mallemuk 1W+1Ø, Gravand 1, Havlit 8, Sortand 28W+12Ø, Fløjlsand 15, Ederfugl 150, Ride 3, Tejst 2, Alk/Lomvie 17, Bjerglærke 1, Sanglærke 12 (MBH, MMH).

Grib Skov, Mårum: Duehøg 2, Musvåge 8, Sortspætte 3, Stor Tornskade 1 (MBH, MMH).

Hellebæk: Havørn 2 trk. (STS).

Lille Åmose, nord for Tissø: Havørn 1 10.30-11.10 (KEN).

Ordrup Næs, Sejerøbugten: Nordisk Lappedykker 3 (HK).

Pøleå, Bendstrup: Misteldrossel 4, Stor Tornskade 1 (FKj).

Søborg Sø: Vibe 260, Natugle 1, Sanglærke 50, Bjergirisk 60 (MBH, MMH).

Ulleruød Skov, Hundested: Stor Tornskade 1 (PJ).

Vesterlyng: Bjerglærke 2 10.30-? (JFR).

 

Lørdag 17. februar 2001

Arresø: Havørn 2 13.50-? (AHA).

Asserbo Slotsruin: Stor Tornskade 1 (SøK, ABK).

Holmegårds Mose 14.55-16.35. Pibesvane 1, Blisgås 33, Kortnæbbet Gås 16, Sædgås 700, Grågås 175, Bramgås 4, Blå Kærhøg 2, Duehøg 1, Fjeldvåge 2, Vibe 700, Mosehornugle 2 (MH, EKr, TA).

Melby Overdrev: Stor Tornskade 1 (SøK, ABK).

Præstø Fed 8.30-14.25. Toppet Lappedykker 52, Blisgås 2, Grågås 225, Bramgås 13, Canadagås 475, Gravand 130, Pibeand 145, Havlit 103, Blå Kærhøg 1, Fjeldvåge 2, Vandrefalk 1 ad., Strandskade 6, Dobbeltbekkasin 1, Engpiber 12, Misteldrossel 1, Stor Tornskade 1, Snespurv 6 (MH, EKr, TA).

Præstesø, Søndersø: Stor Tornskade 1 10.45-? (AH).

Sevedø-Næbbet/Stenfed 11.00-14.00: Kanadagås 1500 fra Basnæs, Blå Kærhøg 1 2K, Vandrefalk 1 ad hun, Strandskade 6, Stor Regnspove 33, Bjerglærke 6 (grusede område mellem Sevedø og Næbbet der nu er forbundet med Sevedø - Bjerglærkerne har været her hele vinteren), Snespurv 24 (JBe ).

Tisvilde Hegn og Asserbo Plantage : Sortand 3.000, Fløjlsand 250, Huldue 1 kurr. + 1, Stor Flagspætte 7 trom. + 4, Sortspætte 4 hanner 1 hun, Fuglekonge 38, Sortmejse 43, Halemejse 18, Stor Tornskade 1 syng., Lille Korsnæb 2, Stor Korsnæb 2, Alm. Gråsisken 1, Snespurv 3 (SAL). Stor obs af Fløjlsand.

Tystrup Sø: Havørn 2 15.20-? (JK).

Utterslev Mose: Skovhornugle 3, Sangdrossel 1, Korttået Træløber 3 syng. (RS).

Vestamager. Klydesøen.: Vandrefalk 1 ad. hun rast. Derefter højt mod øst. (GØ).

 

Fredag 16. februar 2001

Espergærde: Munk 1 hun (KFl).

Holbæk Golfklub, sivskoven mod fjorden: Rørhøg 1 han jagende ca. 12.00 (JFJ). Tidligste fund på Sjælland nogen sinde.

Køge Sydstrand: Enkeltbekkasin 1 (TA).

Raadvad-Mathildebro: Isfugl 2 Mathildebro - overnatter rimeligvis her, Vandstær 3, Korttået Træløber 1 kald SV for Mathildebro (SAL)

Staunings Ø 16.30: Alm. Ryle 230, Stor Præstekrave 4 (EMM).

Tisvildeleje, nær P-plads og strand: Stor Tornskade 1 15.30-15.45 (NTH).

 

Torsdag 15. februar 2001

Borreby Mose: Rørdrum 1 flyvende 14.20 (JK).

Brønshøj Torv: Rød Glente 1 09.40, Sorthovedet Måge 1 ad. 13.05-? (RS). Første fund på lokaliteten i år (Utterslev Mose).

Christiansborg: Rød Glente 1 trk 12.40. (HHS).

Christianshavns Vold, Ravelinen 12.45-13.05: Knarand 4, Sorthovedet Måge 1 ad. (AHA).

Hvidovre: Havørn 1 2K NØ 12.30 (MDP).

Rødovre: Rød Glente 1 N 12.15 (HK).

Søllerød: Rød Glente 1 trk. 10.05 (JR).

 

Onsdag 14. februar 2001

Alsønderup Enge, kl. 08.30-11.30: Lille Lappedykker 2, Skarv 3, Fiskehejre 2, Knopsvane 11 ad. + 4 juv., Sangsvane 28 ad. + 8 juv., Sædgås fabalis 10, Grågås 123, Canadagås 16, Gråand 179, Pibeand 159, Taffeland 39, Troldand 269, Hvinand 5, Lille Skallesluger 27, Stor Skallesluger 5, Havørn 2 (1 2-3K + 1 3-4K), Musvåge 2, Duehøg 1, Tårnfalk 1, Blishøne 41, Vibe 36, Sjagger 62, Ravn 2. (FKj).

Solbjerg Enge: Sangsvane 13 (1juv.) v. Bendstrup, Grågås 24, Gravand 2, Taffeland 50, Hvinand 40, Stor Skallesluger 60, Lille Skallesluger 10, Svartbag 1, Sanglærke 1, Kvækerfinke 200 (MMH).

 

Tirsdag 13. februar 2001

Borreby Mose: Skeand 1 han, Knarand 1 han, Grågæs 250 rst. kl. 9.30 (BTu).

Glænø Østerfed : Havørn 1 ad. fløj S ud over havet på vej mod Knudshoved Odde (?), kl. 10.30 (BTu).

Gribsø: Havørn 1 17.30 til overnatning (TA).

Hellebæk 10.30-12.30: Musvåge 9 trk., Silkehale 55 rst. (STS). Så er træksæsonen gået i gang.

Vestamager v/Ugandavej : Blå Kærhøg 3 brune, Fjeldvåge 1 2-k, Sanglærke 5, Sjagger 550, Stær 80 (SAL).

 

Mandag 12. februar 2001

Nivå, Valmuens Kvarter 09.21: Silkehale 125+ rastede og fouragerede (KEA).

 

Søndag 11. februar 2001

Slagelse 15.30: Hjejle 20, Vibe 50, Sjagger 200 (HBR).

Ølsemagle Revle : Lille Lappedykker 12, Fiskehejre 39, Gravand 96, Gråand 900, Krikanad 34, Pibeand 42, Spidsand 4, Klyde 1, Strandskade 2 - ankomst her ?, Stor Præstekrave 12, Rødben 49, Alm. Ryle 120, Islandsk Ryle 1, Hættemåge 1.000, Sanglærke 1, Skærpiber 1, Bjergirisk 70, Snespurv 3 (SAL)

 

Lørdag 10. februar 2001

Asserbo Slotsruin 14.45-15.10: Sortspætte 1, Lille Korsnæb 20, Stor Korsnæb 1 hun-farvet, Hvidvinget Korsnæb 1 hun-farvet (ÅM, JTM). Meget få iagttagelser af Hvidvinget Korsnæb er gjort i DK i vinteren 2000/2001.

Borreby Mose: 14.30-15.00: Rørdrum 1 set (JFJ).

Christianshavns Vold, Ravelinen 12.00: Knarand 1 han, Sorthovedet Måge 1 ad. (MBH).

Kalveboderne: Pibeand 86, Hvinand 375, Lille Skallesliger 91, Stor Skallesluger 135 (TA).

Kongelunden: Rørdrum 1 (volden ved NV-hjørnet), Sortspætte 1 (både i SØ- og NV-delen), Misteldrossel 2 (TA).

Melby Overdrev: Kongeederfugl 1 hun Ø til rst. 800 meter Ø for P-pladsen 12.05-? (ÅM, JTM). Første fund af Kongeederfugl på Sjælland i vinteren 2000/2001.

Sjællandsbroen: Lille Lappedykker 185 (TA).

Torup Sø, Haslev: Vandrefalk 1 2K 09.30-? (BWi).

Tystrup-Bavelse 11.00-13.00: Havørn 3 (1 ad., 1 3-4K, 1 2K) (JFJ).

Vestamager: Blå Kærhøg 2, Hjejle 17, Vibe 120, Sortspætte 1 (Pinseskoven; genganger?), Vindrossel 46, Misteldrossel 3, Stær 70, Rørspurv 2 (TA).

 

Fredag 9. februar 2001

Christianshavns Vold, Ravelinen: Sorthovedet Måge 1 ad. 15.00 (JBo, HHe).

Holte: Rød Glente 1 N 10.25 (JR).

Ølsemagle Revle: Stor Præstekrave 7, Dobbeltbekkasin 9, Enkeltbekkasin 1 (TA). De første forårs Store Præstekraver?

 

Torsdag 8. februar 2001

Baldersbrønde, Holbækmotorvejen: Vibe 17 16.30 V (SPP).

Hillerød, Trollevej: Silkehale 190 fou. 14.05-? (BGH).

Tissø (v. sydenden) 9.40: Vibe 7 (OBri)

 

Onsdag 7. februar 2001

Reerslev v. Ruds Vedby 10.30: Vibe 1 (OBri).

Urhøjvej v. Bjerge 14.30: Kernebider 17 (JBri).

 

Tirsdag 6. februar 2001

Intet rapporteret.

 

Mandag 5. februar 2001

Haraldsgade/H.P.Ørumsgade, København: Silkehale 90 rast/fouragerende (TBR).

 

Søndag 4. februar 2001

Avnø, vej mellem Avnø og Svinø: Hedelærke 6 rst. (PRa). En overvintrende flok.

Ballerup, Svanesøen: Havørn 1 2K WNW 11.19 (AH).

Ganløse, Damvad Å: Svaleklire 1 (GJP).

Præstø Havn: Havørn 2 ad. 16.30-55 på isen, derefter mod Even, Blå Kærhøg 2 mod Feddet (LRU).

Rådvad - Mathilebro: Skovsneppe 2, Isfugl 3, Vandstær 3 (AHA).

Sjælsø: Havørn 1 N 12.45 (BR).

Solrød Strand : Duehøg 1 hun, Jernspurv 2, Silkehale 5 Vestre Ibsvej, Lille Korsnæb 8 (SAL).

Sølager, Hundested: Havørn 1 rst. 12.20 (FI, MT).

Vallø Dyrehave kl. 9.15-11.20: Skovsneppe 2 (TA).

Vallø Slotspark: Havørn 1 2K fløj mod syd ved 10-tiden (TWJ via TA).

Køge Sydstrand kl. 11.45-13.05: Alm.Ryle 70, Rødben 35, Dværgmåge 1 ad. (olieplet på brystet), Jernspurv 2, Engpiber 1, Skærpiber 8 (TA).

 

Lørdag 3. februar 2001

Christianshavns Vold, Ravelinen: Sorthovedet Måge 1 ad. 1517-? (ESt, HAG). Erik Steen er på banen igen.

Furesøen, Kolle Kolle: Havørn 1 imm., Rød Glente 1 (BKa).

Klydesøen: Dværgfalk 1 13.00 (PBj).

Køge Havn : Gravand 2, Rødben 4, Sjagger 120 (SAL).

Solbjerg Engsø: Blisgås 1, Spidsand 1 han, Isfugl 1 (MFN).

Stampen - Rådvad: Skovsneppe 1, Isfugl 2, Vandstær 5 (RS).

Søborg Sø, Esrum: Sanglærke 60, Lapværling 2 (CL). Vinterfund af Lapværling er sjældne på SJælland.

Utterslev Mose: Vandrike 1, Rørspurv 3 (RS).

Ølsemagle Revle : Lille Lappedykker 26, Sangsvane 8 ad., Canadagås 6, Gravand 56, Krikand 4, Pibeand 20 (SAL).

 

Fredag 2. februar 2001

Gurre Sø: Vandrefalk 1 ad. han jag. (STS).

Køge Sydstrand kl. 13.30-14.30. Skærpiber 9 og Rørspurv 8, alt fouragerende i tangbunker 2-300 meter syd for havnen (TA).

Solrød Strand: Sortgrå Ryle 2 S 15.28 (SAL).

Strødam Engsø, kl. 12.05-13.20: Knarand 4 hanner + 6 hunner, Isfugl 1, Skægmejse 2 (FKj.)

Ølsemagle Revle kl. 8.15-11.50. Lille Lappedykker 21 (udløbet af Skensved Å), Pibeand 28, Krikand 34, Spidsand 3, Klyde 1, Alm.Ryle 115, Enkeltbekkasin 1, Rødben 12, Engpiber 18, Skærpiber 4, Snespurv 45 (TA).

 

Torsdag 1. februar 2001

Utterslev Mose : Stær 1 (SAL)


Sandløber, 3 rylearter, Danmark 3. januar 2011 Foto: Johnny Salomonsson

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.070 sek.
til toppen