Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Australien 12. september 2016 Foto: Jakob Ugelvig Christiansen


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen

August 2000

 

Torsdag 31. august 2000

Arresø : Isfugl 1 (Arresøkanalen), Fiskeørn 2, Blå Kærhøg 1S (LRU).

Bløden Risø 11.45-12.15: Odinshane 1 juv rst (SST).

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

 

Onsdag 30. august 2000

Ishøj Strand: Hortulan 1 trk. 06.56 (MMH).

Smørmosen, Karmindompap 1 juv. rst. 07.30 (FDE). Sidste fund på Sjælland i 2000?

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

Store Kalv, Furesøen: Sortterne 5 fou. 17.00 (TV).

 

Tirsdag 29. august 2000

Nakkehoved Fyr: Blåhals 1 15.30 (via Irania). Første på Sjælland i efteråret 2000.

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

 

Mandag 28. august 2000

Hejresøen 14.15-15.15: Krikand 2, Atlingand 1, Skeand 39, Lille Præstekrave 3 juv., Dobbeltbekkasin 4, Svaleklire 2, Tinksmed 10, Hvidklire 14, Sortklire 6, Brushane 9, Rødrygget Tornskade 1 juv. (LAJ).

Pumpehuset Vestamager: Sortspætte 1 hørt 15.30 (LAJ).

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

Sydmøllevej 15.40-16.45: Krikand 68, Atlingand 9, Spidsand 5, Skeand 28, Vibe 35, Stor Præstekrave 1 juv !, Dobbeltbekkasin 12, Tinksmed 6, Sortklire 3, Almindelig Ryle 15, Dværgryle 4 juv., Brushane 5 (LAJ). LAJ fortæller, at vandstanden i den syøstlige sø på Vestamager er faldet så meget, at der er blotlagt store mudderflader - til stor glæde for vadefuglene. Sydmøllevej er derimod drænet for vadere.

 

Søndag 27. august 2000

Insulinmosen 10.00: Korttået Træløber 1 hørt (TV).

Køge Havn og Sydstrand (6.15-8.35 - højvande) Pibeand 58 S,Strandskade 10, Stor Præstekrave 4, Lille Præstekrave 4 1-k, Strandhjejle 2, Stenvender 1 1-k, Skovsneppe 1, Rødben 6, Hvidklire 7, Mudderklire 3, Alm. Ryle 10, Islandsk Ryle 2 1-k Dværgryle 6, Brushane 1, Landsvale 300, Bysvale 400, Hvid Vipstjert 63, Nattergal 1, Husrødstjert 1, Stillits 11 (SAL).

Lejsø: Odinshane 1 15.20-? (CHE).

Præstø Fed 7.00-12.30: Alm. kjove 8, Mellemkjove 1 s, Lille Kjove 1 1K r, Sortterne 3 s, Dværgmåge 2 r + 2s, Fiskeørn 1 s, Blå kærhøg 1 ad hun s. (NL, LRu, TSe). Første Lille Kjove på Sjælland i efteråret 2000.

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

Solrød Strand (19.30-20.05) Splitterne 24 rst. (SAL).

Sydvestpynten 8.30-13.45: Dværgmåge 16 1K SØ, Sortterne 1 1K. (PU).

Tystrup Sø: Havørn 2 (ad.+subad.), Vandrefalk 1 (anonym via ibsjael).

 

Lørdag 26. august 2000

Fællesskov (7.05-10.05) Skarv 900, Hvepsevåge 2 ad rst., Rørhøg 1 han ad. SV 9.43, Vibe 300, Hjejle 200, Hvidklire 13, Landsvale 270, Bysvale 450, Kærsanger 1, Gulbug 1, Munk 15, Havesanger 6, Tornsanger 5, Gærdesanger 11, Løvsanger 44, Gransanger 1 (SAL). Husk, at det er tid til at luske efter småfugle!

Lejsø: Sort Glente 1 10.15 (SKR).

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

Stevns Klint, trk.: Hvepsevåge 114, Sort Glente 1 ad. (12.51), Rød Glente 1, Rørhøg 151 (ny dagsrekord), Blå Kærhøg 7, Hedehøg 3 (alle ad.hanner), Spurvehøg 748, Musvåge 7, Fiskeørn 18, Tårnfalk 27, Dværgfalk 1, Lærkefalk 1, Pomeransfugl 1 1K (mod SSV 8.46 ved Mandehoved), Alm. Kjove 2 NV (14.07) (TA m.fl.). Tre Hedehøge på én dag på Sjælland er mange!

Ølsemagle Revle (talt fra land 6.20-6.40+10.55-11.25, lavvande) Gråand 700, Krikand 180, Skeand 9, Spidsand 8, Strandskade 14, Stor Præstekrave 46, Lille Præstekrave 2, Stenvender 1, Vibe 500, Hjejle 900, Strandhjejle 4 ad, Rødben 32, Hvidklire 16, Sortklire 1, Tinksmed 1, Mudderklire 12, Stor Regnspove 1, Lille Kobbersneppe 1, Dobbeltbekkasin 3, Alm. Ryle 380, Dværgryle 4, Temmincksryle 1, Islandsk Ryle 1 ad. 4 1-k, Krumnæbbet Ryle 2 1-k, Brushane 4, Klyde 2, Vandrikse 1 (SAL).

 

Fredag 25. august 2000

Amagerfælled: Hvepsevåge 122 V 17.20-19.15 (PJø).

Hellebæk, Bøgeholm Sø: Lille Flagspætte 1 12.40-12.42 (HAG).

Hovvig, Rørvig: Odinshane 1 (JSc).

Røvovre -11.00: Rørhøg 3, Hvepsevåge 142, Lærkefalk 1 (HK).

Solrød Strand, Solvænget - Vestre Ibsvej og Vestre Grootsvej: [Long-tailed Rosefinch] 1 han (SAL). Undsluppen fangeskabsfugl.

Stevns Klint, trk.: Hvid Stork 8 (16.10), Hvepsevåge 296, Sort Glente 1 ad. (13.15), Rørhøg 42, Blå Kærhøg 2, Hedehøg 1 1K (8.47), Spurvehøg 308, Musvåge 19, Fiskeørn 12, Tårnfalk 14, Vandrefalk 2 ad. (9.19 + 12.05) (TA m.fl.).

Utterslev Mose 09.25-11.01: Hvepsevåge 187 SV (anonym via ibsjael).

Vaserne & Store Kalv 05.30: Fiskeørn 1, Vandrikse 3, Gøg 1 juv., Svale sp. mindst 500 (TV).

Vestskoven 07:45 - 14:20: Hvepsevåge 176, Rørhøg 1, Spurvehøg 9, Musvåge 7, Tårnfalk 3, Lærkefalk 2, Gul Vipstjert 7, Bynkefugl 2, Broget Fluesnapper 1, Rødrygget Tornskade 1 (1k). (PSC).

 

Torsdag 24. august 2000

Røsnæs: Biæder 31 (anonym via MBH). Ny Danmarksrekord. Det lader til, at Biæderne på Røsnæs virkelig har haft ynglesucces i 2000, og ABK håber, at mange har haft glæde af de kørselsvejledninger, der er publiceret på Phylloscopus af Tim Andersen. Endnu en gang viser det, at størst mulig åbenhed om spændende fugle er vejen frem!

 

Onsdag 23. august 2000

Brønshøj, Bækkeskovvej: Lille FLuesnapper 1 rst. 18.15 (PHi).

Køge Sydstrand: Hvidrygget Ryle 1 1K rst. 12.15-12.30 siden trk. NV 12.30 (MLa, AR).

Stevns Klint (trk.): Hvepsevåge 709, Sort Glente 1 ad. (13.03, Højerup), Rørhøg 7, Spurvehøg 17, Fiskeørn 1, Tårnfalk 4 (TA m.fl.).

Ølsemagle Revle 10.20-14.00: Rørhøg 1, Klyde 1, Temmincksryle 3 1K, Gøg 1 1K (ABK, HAG). Desværre ingen Hvidrygget Ryle!

 

Tirsdag 22. august 2000

Herlev Station, park ved Herlev Station: Lille Fluesnapper 1 rst. 15.05-15.15 (FDE). Første efterårsfund på Sjælland i 2000.

Lejsø: Kærløber 1 13.00 (JL, JR).

Utterslev Mose 09.35-11.58: Hvepsevåge 61 V (anonym via ibsjael).

 

Mandag 21. august 2000

Køge Sydstrand: Kærløber 1 (VT).

Sydmøllevej, Vestamager 14.00-16.55: Dværgfalk 1, Temmincksryle 2 1K (LAJ). Første Dværgfalk på Sjælland i efteråret 2000?

Tissø v. Ll. Fuglede 10.40: Rød Glente 1 (OBri).

Tissø v. Selchausdal 10.30: Fiskeørn 1, Ravn 1 (OBri).

Ulstrup (Slettenhage) 12.30: Biæder 15-20 (flere juv.), Halemejse 1, Træløber 1 (OBri).

 

Søndag 20. august 2000

Korshage, spidsen: Hortulan 1 rst. 06.30-08.10-? (KES, EVR). Første Hortuland på Sjælland i efteråret 2000?

Køge havn og Sydstrand : Lille Præstekrave 6, Agerhøne 6, Hvid Vipstjert 116 rst., Kærsanger 1, Tornsanger 19, Løvsanger 28, Rødrygget Tornskade 2 hun ad. 1 1-k (SAL). Sjældent med feltobs af Kærsanger om efteråret.

Lejsø: Pomeransfugl 1 indflyvende til rst. 14.30 (JF).

Lejsø: Odinshane 1 1K 15.00-? (SKR, JBJ).

Mandehoved, Stevns: Mellemkjove 1 1K S 14.00 (TEv, GH).

Sydmøllevej, Vestamager: Odinshane 2 (1 ad + 1 1K) 14.30-? (LAJ).

Ølsemagle Revle, nordspidsen: Kærløber 1, Dværgmåge 1 ad. (PHi, RS).

Ølsemagle Revle, sydspidsen: Kærløber 1 14.20-? (OLP).

 

Lørdag 19. august 2000

Hovvig: Isfugl 1 rst. 14.30-? (JSc).

Kongelunden: Sortspætte 1 rst. (LAJ). Arten er sjælden på Amager.

Sydmøllevej, Vestamager: Odinshane 2 (1 ad + 1 1K) 08.50-? (LAJ).

Ølsemagle Revle (6.30-9.05, lavvande) : Lille Lappedykker 2, Gråand 650, Krikand 46, Pibeand 16, Skeand 18, Spidsand 5 rst. 24 S 9.00, Strandskade 19, Vibe 850, Stor Præstekrave 116, Lille Præstekrave 6, Hjejle 700, Strandhjejle 22 ad., Lille Kobbersneppe 8, Stor Regnspove 3, Lille Regnspove 2, Brushane 6, Mudderklire 21, Tinksmed 4, Svaleklire 1, Hvidklire 21, Sortklire 5, Rødben 28, Dobbeltbekkasin 1, Alm. Ryle 720, Krumnæbbet Ryle 3 ad. 10 1-k, Islandsk Ryle 6 ad. 7 1-k, Sandløber 1, Dværgryle 3, Temmincksryle 2 1-k, Stenvender 1, Klyde 2, Splitterne 14, Sortterne 1 ad., Dværgterne 7, Vandrikse 1, Rørsanger 13, Tornsanger 11 (SAL).

 

Fredag 18. august 2000

Furesø, NV del: Isfugl 1 rst. (via TV).

Mandehoved, Stevns: Aftenfalk 1 1K indtrk. 10.50 (TA, EKr, WWJ, JAHC).

Sydmøllevej, Vestamager: Odinshane 2 (1 ad + 1 1K) 13.00-? (LAJ).

 

Torsdag 17. august 2000

Duehøg 1 imm. hun R, Fiskeørn 1 trk. 14.45, Stor Præstekrave 120, Lille Præstekrave 2, Hjejle 3, Dobbeltbekkasin 50, Mudderklire 2, Svaleklire 1, Tinksmed 35, Sortklire 12, Hvidklire 10, Brushane 50, Krumnæbbet Ryle 1, Almindelig Ryle 130, Dværgryle 3, Odinshane 1 ad + 1 juv (LAJ).

 

Onsdag 16. august 2000

Køge Lystbådehavn: Rovterne 1 1K S 08.20 (ESE).

Sydmøllevej, Vestamager: Odinshane 1 12.45-? (LAJ).

Ulstrup-Røsnæs (ved brændestablen). 19.30-19.45: Biæder 15-20 lavede flyveopvisning lige over os og landede rundt om os på vildthegnet og i træerne, ( fantastisk oplevelse). Mellem Ulstrup og golfbanen. 19.50: Biæder 4, flyvende lavt over kornmarken lige ved siden af vejen (JBri, OBri).

Ølsemagle Revle, sydspids: Pomeransfugl 1 ad rst. 10.05-? (PJP). En sjælden efterårsobservation på Sjælland. Senere (12.40-?) rst. på Staunings Ø sydspids (ABB).

Ølsemagle Revle 18.00-21.25: Lille Præstekrave 6, Kærløber 1, Odinshane 1 ad. (LPa).

 

Tirsdag 15. august 2000

Snekkersten, Gydestien/Gydevej: Blåskade 1 4. dag (anonym via RoC), 3. fund i DK og 2. eller 3. fund på SJælland af denne burfugl.

Solrød Strand : Mursejler 800 S 17.30-20.30 (SAL).

Vestamager, Sydmøllevej: Lille Præstekrave 4, Odinshane 1 (STS, GØ).

Ølsemagle Revle, sydspids: Amerikansk Pibeand 1 han i eklipsedragt 17.05-21.05-? (KJ*, TO* + flere). Hermed andet fund af arten på Sjælland.

 

Mandag 14. august 2000

Alsønderup Enge +7.50-11.50: Skarv 4, Fiskehejre 27, Krikand 21, Gråand 2, Rørhøg 3, (? + ? + juv.), Musvåge 2, Blishøne 3, Lille Præstekrave 1, Stor Præstekrave 22, Hjejle 2, Vibe 417, Dværgryle 1, Krumnæbbet Ryle 3, Almindelig Ryle 4, Brushane 38, Dobbeltbekkasin 17, Sortklire 4, Hvidklire 4, Tinksmed 4, Mudderklire 4, Hættemåge 487, Stormmåge 5, Sølvmåge 16, Svartbag 64, Huldue 2, Ringdue 20. (FKj).

Alsønderup Enge: Vandrefalk 1 jagende 15.40-16.05 (RBj). Første på Sjælland i efteråret 2000.

Bøgeskov, Stevns: Indisk Gås 1 (TWJ).

Solrød Strand : Sorthovedet Måge 1 ad. SV 18.32 - opdaget på stemmen ! (SAL).

Stevns, trk.: Hvepsevåge 6, Rørhøg 17, Spurvehøg 40, Fiskeørn 3, Tårnfalk 2, Dværgmåge 1 1K (AP, EKr, MMH, LPe, TA, TWJ m.fl.).

Sydmøllevej, Vestamager: Odinshane 1 14.00-? (LAJ).

 

Søndag 13. august 2000

Naturskolen, Røsnæs (stranden nord for) 11.45-12.00: Vendehals 1 rst, Karmindompap 2 juv rst. (JSH + 2).

Slettenshage, Ulstrup, Røsnæs 8.10-8.45: Biæder min. 12 heraf min. 4 juv. (JSH + 2). Godt nyt for Biæderne. De kan sandsynligvis stadig ses i området indtil ca. 20. august.

Stevns Klint, trk.: Sort Stork 1 ad. (13.22), Hvepsevåge 4, Sort Glente 1 (13.33), Rørhøg 59, Blå Kærhøg 2, Hedehøg 2 (ad.han 12.10 + 1K 15.02), Spurvehøg 55, Musvåge 1, Fiskeørn 13, Tårnfalk 6, Rovterne 1 ad. S (10.41 ved Højerup). (TA,JHC, LPe + 10).

Vestskoven 10.30 - 12.00: Hvepsevåge 1 , Rørhøg 1, Duehøg 1 , Spurvehøg 2, Musvåge 6, Tårnfalk 2, Lærkefalk 1, Svaleklire 2, Gøg 3, Ringdue +1000, Mursejler 5-600. (PSC).

 

 

Lørdag 12. august 2000

Hovvig, Rørvig: Rovterne 1 ad. + 1 juv. rst. 09.13-? (JSc).

Tissø, sydenden nær Sæby Kirke: Maned Duck 1 fou. med Grågæs 10.30-10.50 og 12.30-13.00 (ReA, PJP). Maned Duck er en australsk and og utvivlsomt undsluppet fra en andepark.

Ølsemagle Revle (6.30-8.40+15.00-15.30, lavvande) Toppet Lappedykker 3, Lille Lappedykker 2, Gråand 420, Krikand 42, Spidsand 2, Skeand 1, Strandskade 7, Stor Præstekrave 39, Lille Præstekrave 3 ad., Vibe 140, Hjejle 360, Strandhjejle 37 ad., Stenvender 1 ad., Lille Kobbersneppe 24 ad., Stor Regnspove 3, Rødben 54, Hvidklire 17, sortklire 2 1-k, Mudderklire 13, Tinksmed 2, Alm. Ryle 940 ad. 70 1-k, Krumnæbbet Ryle 16 ad. 1 1-k, Islandsk Ryle 24 ad. 1 1-k, Dværgryle 6 ad., Sandløber 6 ad., Temminckryle 1 1-k, Brushane 2, Klyde 1 1-k, Prærieløber 1 (15.00-15.15), Splitterne 18, Havterne 4 ad. 1 1k, Fjordterne 10 ad. 8 1-k, Dværgterne 1 1-k, Landsvale 140 (SAL). Prærieløberen blev genopdaget 14.00 af Brian Rasmussen, Birkerød, og var stadig på plads på lokaliteten 19.15

 

Fredag 11. august 2000

Hovvig, Rørvig: Rovterne 1 ad. + 1 juv. rst. 12.15-12.40-? (PGr, JSc + 2).

 

Torsdag 10. august 2000

Ølsemagle Revle, nordlige spids: Prærieløber 1 ca. 11.00-16.10. Fuglen trak V 16.10 (JL* + mange). Rapporteret af to observatører set på sydspidsen af Ølsemagle Revle i tidsrummet 16.55-17.15.

 

Onsdag 9. august 2000

Intet rapporteret.

 

Tirsdag 8. august 2000

Intet rapporteret.

 

Mandag 7. august 2000

Korshage, Rørvig: Stenvender 1, Stenpikker 1 ad. + 2 juv. (HL).

Lejsø 18.00-20.00: Temmincksryle 1, Odinshane 1 juv. (KD, LVH).

 

Søndag 6. august 2000

Asmindrup v. Kalundborg 16.00: Fiskeørn (OBri).

Kofoeds Enge, Kongelundsstranden: Terekklire 1 18.30-18.32 (PBr, JBr). Fuglen skulle også være set om formiddagen på Aflandshage.

Køge Havn og Sydstrand : Toppet Lappedyker 1 ad., Musvåge 1 ad. 1-k - det lokale par fra Billeborg Indelukke, Hvepsevåge 1 ad., Strandskade 7, Stor Præstekrave 4 ad., Lille Præstekrave 1 ad., Strandhjejle 1 ad., Hjejle 7, Rødben 6, Mudderklire 2, Alm. Ryle 14 ad., Krumnæbbet Ryle 1 ad., Islandsk Ryle 2 ad., Splitterne 18, Landsvale 160, Bysvale 300, Hvid Vipstjert 53 (SAL).

Lejsø: Kærløber 1 ad., Odinshane 1 juv. (AS, AHA, JC).

Tissø 10:00: Stenpikker. Fuglen observeredes igen 15:30 og 20.30 (JBri, OBri).

 

Lørdag 5. august 2000

Alsønderup Enge: Skarv 25, Fiskehejre 97, Grågås 37, Canadagås 1, Krikand 38, Gråand 349, Fiskeørn 1, Blishøne 12, Lille Præstekrave 2, Stor Præstekrave 21, Hjejle 1, Strandhjejle 3, Vibe 394, Dværgryle 1, Krumnæbbet Ryle 7, Almindelig ryle 55, Brushane 33, Dobbeltbekkasin 13, Sortklire 12, Rødben 3, Hvidklire 29, Svaleklire 3, Tinksmed 57, Mudderklire 6, Hættemåge 935, Sølvmåge 7, Svartbag 8, Fjordterne 2 + flok på 10 sammen med Havterne 8, Ringdue 25, Hvid Vipstjert 12. (FKj). Der er ekstremt lavvandet. Ca. 3/3 er tørlagt med store mudderflader og slik. Og der er mange fugle. Det er næsten som i fordums storhedstider:

Kofoeds Enge, Kongelundsstranden: Terekklire 1 05.52-06.30, trak ind på Aflandshage 06.30, Rovterne 1 NV 06.00 (EKr*, LL + 13).

Lejsø: Kærløber 1 10.30-? (JK).

Præstø Fed: Sorthalset lappedykker 1 juv. rst., Sortterne 3 SV (TSe).

Vallø Slotspark og Dyrehave : Troldad 2 + 2 pulli, Tårnfalk 2 unger på slotstårnet, Skovsanger 1, Korttået Træløber 1 (SAL). Der bliver ikke fundet mange Skovsangere på Sjælland om efteråret.

Ølsemagle Revle, normal vandstand : Fiskehejre 31, Gråand 360, Krikand 20, Skeand, Fiskeørn 1 rst., Strandskade 12 ad. 36 1-k, Stor Præstekrave 82 ad. 9 1-k, Lille Præstekrave 1 ad. 1 1-k, Vibe 600, Hjejle 250, Strandhjejle 18 ad. rst. 30 ad. V 8.43, Lille Kobbersneppe 9 ad. rst. 4 ad. trk., Stor Kobbersneppe 1 ad., Stor Regnspove 2 ad., Rødben 34, Hvidklire 19, Sortklire 5 1-k, Tinksmed 8, Svaleklire 1, Mudderklire 19, Alm. Ryle 1.240 ad. 50 1-k, Dværgryle 4 ad, Temmincksryle 1 ad., Sandløber 3 ad., Krumnæbbet ryle 42 ad. 1 1-k, Islandsk Ryle 12 ad. 1 1-k, Kærløber 1 ad., Brushane 5, 2 Splitterne 16, Havterne 18 ad. 2 1-k, Fjordterne 6 ad. 4 1-k, Sortterne 1 1-k, Landsvale 180, Hvid Vipstjert 48, Stær 600 - første 1-k røde ryler og hele 23 arter vadere (SAL*).

 

Fredag 4. august 2000

Borreby Mose 12.05-14.00: Rørdrum 1 (set gå langs rørkanten i flere minutter), Grågås 1100, Knarand 6 (heraf 1 hun med 2 halvstore pull.), Temmincksryle 2, Brushane 35, Stor Kobbersneppe 1, Dværgmåge 1 1K trk. S, Skægmejse 5 (EKr, TA).

Kofoeds Enge, Kongelundsstranden: Terekklire 17.25-18.15 fløj Ø 18.15 (SM).

Lejsø 07.30-11.40 (alle vadere nævnt): Atlingand 1, Rørhøg 2, Strandskade 3, Klyde 35, Stor Præstekrave 104, Strandhjejle 4, Hjejle 89, Vibe 215, Islandsk Ryle 14, Sandløber 2, Dværgryle 9, Temmincksryle 2, Alm. Ryle 290, Krumnæbbet Ryle 31, Kærløber 1 ad., Brushane 47, Dobbeltbekkasin 4, Stor Kobbersneppe 10, Stor Regnspove 1, Sortklire 3, Rødben 3, Hvidklire 5, Tinksmed 4, Mudderklire 9, Dværgterne 1 (EKr, TA).

Stevns Klint: Sort Stork 1 ad. indtrk. 13.20 (Mandehoved), Fiskeørn 1 trk. (TWJ*).

Ølsemagle Revle, sydspidsen: Sortterne 9 (7 trk. SV) (MFN, LB).

 

Torsdag 3. august 2000

Borreby Mose 17.30-20.45: Lille Lappedykker 1, Skarv 12, Rørdrum 1(flyvende over rørskoven), Fiskehejre 7, Knopsvane 7, Grågås 500, Gravand 1, Gråand 40, Rørhøg 4 (par med to unger), Blishøne 70, Strandskade 6, Stor præstekrave 1, Vibe 8, Tinksmed 3, Mudderklire 4, Hvidklire 2, Stor Regnspove 1, Brushane 7, Hættemåge 11, Ringdue 7, Mursejler 25, Landsvale 4, Bysvale 3, Hvid Vipstjert 30, Gul Vipstjert 12, Solsort 2, Sivsanger 2, Musvit 7, Rødrygget Tornskade 1, Husskade 1, Gråkrage 3, Stær 9, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Rørspurv 5, Gulspurv 6 (JBri).

Kofoeds Enge, Kongelundsstranden: Terekklire 1 05.00-07.15 (Ekr, BBP). 7. dag på lokaliteten. Første gang fuglen ses efter 31. juli 2000. Fuglen er åbenbart meget svær at få at se!

 

Onsdag 2. august 2000

Saltholm 09.00-16.00: Knopsvane 1861, Bramgås 90, Knortegås 1, Krikand 80, Storspove 102, Stor Kobbersneppe 2, Lille Kobbersneppe 2, Hjejle 400, Strandhjejle 24 rast + 45 trk, Hvidklire 142, Sortklire 12, Rødben 72, Svaleklire 5, Tinksmed 90, Mudderklire 4, Brushane 20, Klyde 1, Almindelig Ryle 475, Krumnæbbet Ryle 11, Temmincksryle 1, Kærløber 1 ad, Stor Præstekrave 20, Dobbeltbekkasin 10 (RT).

 

Tirsdag 1. august 2000

Hovvig, Rørvig: Sangsvane 1, Atlingand 3, Krikand 405, Skeand 80 (PG).

Lejsø 17.15-20.15: Temmincksryle 2, Kærløber 1 (HK, MFJ).

Ramsømagle Sø : Krikand 2, Atlingand 3, Rørhøg 1 1-k - sikkert lokal, Hvidklire 6, Tinksmed 5, Brushane 1 (SAL).

 

Tissø rundt 13-16.30: Toppet lappedykker 2, Skarv 13, Knopsvane 5, Grågås 550, Canadagås 1, Gravand 5, Gråand 20, Skeand 2, Krikand 20, Fiskeørn 3, Rørhøg 4, Tårnfalk 5, Fasan 4, Strandskade 7, Stor Præstekrave 8, Vibe 11, Almindelig Ryle 6, Krumnæbbet Ryle 3, Temmincksryle 1, Tinksmed 3, Mudderklire 2, Rødben 2, Sortklire 1, Hvidklire 1, Stor Regnspove 1, Brushane 7, Hættemåge 16, Sølvmåge 3, Fjordterne 2, Ringdue 18, Sanglærke 2, Landsvale 6, Hvid vipstjert 17, Gul Vipstjert 2, Solsort 9, Gulbug 2, Rødrygget Tornskade 1, Husskade 3, Skovskade 4, Råge 7, Gråkrage 12, Stær 15, Bogfinke 1, Stillits 6 (JBri).


Kenya 1. juli 2011 Foto: Peter Bonne Eriksen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.073 sek.
til toppen