Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Blå Glente, Marokko 13. februar 2005 Foto: Marnix Jonker


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen

April 2000

 

Søndag 30. april 2000

Gl Havdrup Mose Atlingand par, Haettemaage 300 par, Fjordterne 2 par, Agerhoene 2 par, Sivsanger 1 syng. (SAL).

Hellebæk, træk: Hedehøg 1 hun, Rørhøg 11, Lærkefalk 7, Aftenfalk 1 han (STS).

Holme Sø, Brøndby 20.40-21.00: Dværggås 1 2k med metalring, Sorthovedet Måge 2 ad (MHE). Endnu en kategori E Dværggås. Arten bliver snart svær at krydse i DK som spontan!

Jersie Mose Vibe 2 par, Gøg 1, Bynkefugl 1 syng, Græshoppesanger 3 syng, Tornsanger 5 syng. (SAL).

Lejsø: Damklire 1 rst 09.45-10.00 (JKi). Fuglen forsvandt for observaøren pga tåge. Første på Sjælland i 2000.

Præstesøen v for Søndersø 12.45: Dværgmåger 12 (10 ad + 2 unge) kortvarigt rst (PBE).

Ramsømagle Sø: Skeand 3 par, Edderfugl hun, Sortterne 1, Roerhoeg han, Tinksmed 1, Nattergal 1 syng., Sivsanger 1 syng. (SAL).

Tisvilde Hegn: Aftenfalk 1 2K han Ø 08.29, Korttået Træløber 1, Gøg 1 syng. (TV).

Vestamager, Kanonvej/Granatvej: Vagtel 1 spill. 03.55-04.10-? (TA). Første på Sjælland i 2000. Ikke mange fugle passerer ubemærket forbi Sjælland, når en Vagtel findes en tidlig søndag morgen på Vestamager. God gejst!

 

Lørdag 29. april 2000

Codan, Køge: Sorthovedet Måge 1 ad 16.20-? (TSe).

Gilbjerghoved: Aftenfalk 1 hun Ø, Lærkefalk 5, Vandrefalk 2 (ESE). Første Aftenfalk på Sjælland i 2000.

Gundsømagle Sø: Gøg 1 08.00 (EAg). Første Gøg på Sjælland i 2000?

Holmesø, Brøndby: Sorthovedet Måge 1 ad 17.30-? (TSe).

Præstesøen vest for Søndersø: Sortterne 2 rst. 10.30-11.00 (PBE). Første Sortterne på Sjælland i 2000

Ryget Skov: Sortspætte 1, Ravn 2 (HDi)

Suserup Skov / Tystrup Sø, vest-enden: Gøg 1 han hørt ca. 07.30 (FBr). Første Gøg på Sjælland i 2000?

Søndersø: Rørdrum 1, Lille Flagspætte 1, Nattergal 2, Broget Fluesnapper 1 (HH).

 

Fredag 28. april 2000

Farum Midtpunkt kl . ca. 23.00: Tinksmed 1 hørt (TV).

Gilbjerghoved: Lærkefalk 5, Dværgfalk 12, Mosehornugle 2, Mursejler 1, Markpiber (MPo). Første Mursejler og Markpiber på Sjælland i 2000.

Løje Sø, Veksø: Savisanger 1 syng. 20.09-? (LL).

Søndersø: Nattergal 1 syng. (HH). Første på Sjælland i 2000.

 

Torsdag 27. april 2000

Haslev: Hvepsevåge 2 NØ 17.30 (TSe). Første på Sjælland i 2000.

Holmesø, Brøndby Strand: Sorthovedet Måge 2 (par) 15.30-? (MFJ).

Kofoeds Enge: Rødrygget Svale 1 indtrk. 12.00 (BBP). Andet fund på Sjælland i 2000. Vi andre sjællændere glæder os til en rastende fugl.

Sjælsø: Dværgmåge 4 11.00 (GH).

 

Onsdag 26. april 2000

Alsønderup Enge: Toppet Lappedykker 6, Gråstrubet Lappedykker 4, Sorthalset Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1, Krikand 26, Gråand 25, Pibeand 10, Skeand 37, Taffeland 1, Troldand 53, Hvinand 3, Huldue 1 (FKj).

Christianshavn: Silkehale 21 rst. (PTK).

Hedebygade, Vesterbro: Silkehale 21 (drak vand i tagrende) (JJM).

Løjesø, Veksø: Savisanger 1 syng.21.17-? (LPa, SKA, AH).

 

Tirsdag 25. april 2000

Codan Gummi, Køge: Sorthovedet Måge 1 ad. sodr. (TA).

Hovvig : Rørdrum 1 pauk., Bjergand 20, Atlingand 1 par, Kortnæbbet Gås 7, Sortklire 1, Vanrikse 6, Savisanger 1 syng, Sivsanger 2 syng, Rørsanger 1 syng., Skovsanger 1, Skægmejse 1 (SAL).

Løjesø, Veksø: Savisanger 1 syng. 21.00-? (LP).

 

Mandag 24. april 2000

Gentofte Sø & Insulinmosen 4.20-9.40: Fiskeørn 1, Vandrikse 5, Mudderklire 1, Gærdesmutte 25 sy, Sivsanger 2 sy, Stær 23 sy (TV).

Porsemosen: Vendehals 1, Rørsanger 2, Pungmejse 1 (AS, AHA).

 

Søndag 23. april 2000

Bregentved Gods: Korttået Træløber 2 (TVN).

Ellemosen, Tibirke: Ringdrossel 1 rst.

Fællesskov: Mudderklire 1, Fjordterne 7, Munk 7, Gaerdesanger 6, Løvsanger 20, Gransanger 14, Broget Fluesnapper 3, Rødtoppet Fuglekonge 1 (SAL).

Hellebæk: Nordisk Lappedykker 2 rst. 12.30-? (JFr).

Hellebæk: Sort Glente 1, Hedehøg 1, Ringdrossel 7, Rørsanger 1 (HAG). Første Rørsanger på Sjælland i 2000?

Holløse Bredning 10.30-11.30: Atlingand 1, Svaleklire 1, Stor Kobbersneppe 1 (JFr).

Hovvig, Rørvig: Savisanger 1 syng. 20.00 (JSc).

Nejede Vesterskov: Løvsanger 1, Skovsanger 1 (Karsten Bjerre).

Stængehus: Ringdrossel 3 rst. 11.35, Mosehornugle 1 Ø 12.06 (JES, KMO, HAG).

Tibirke Kirke: Skovsanger 1 syng.

 

Lørdag 22. april 2000

Borreby Mose: Skestork 1 06.10-07.15-? (UDA).

Borreby Mose: Skestork 1 16.30-? (SKR, JBJ).

Hellebæk, træk: Sort Glente 1, Rød Glente 5, Fiskeørn 6, Musvåge 575, Vandrefalk 1 (STS).

Holløse Bredning: Atlingand 13.30-? (AHA).

Hivdovre: Hedehøg 1 hun/2K NØ 11.20 (MD).

Kirkestien, Strøby: Tinksmed 2 07.45-? (SAL). Første på Sjælland i 2000

Korshage: Dværggås 1 NØ 06.29, Bramgås 55 NØ 06.29 (EVR). Givetvis en svensk projektfugl og derfor en kategori E obs.

Parkås, Greve: Grå Fluesnapper 1 09.15 (MJe). Første i Danmark i 2000

Spodsbjerg, træk: Sort Glente 2, Musvåge 370, Vandrefalk 1 (FI, MT).

Stensved: Hedehøg 1 ad. han N 17.10 (KKN).

Strøby Enge: Sangsvane 1, Atlingand 2 han 1 hun, Vibe 80. Hvidklire 1, Tinksmed 2, Dobbeltbekkasin 8 spil., Gul Vipstjert 2 (SAL).

Tisvilde Hegn: Trane 23 Ø 16.50 (HBC).

 

Fredag 21. april 2000

Borreby Mose: Skestork 1 12.05-? (AH).

Ellemosen, Tibirke: Fiskeørn 1 rst., Rørhøg 1 par (set hele påsken)

Heatherhill: Ringdrossel 1 hun 11.30-12.00 (LMe).

Holløse Bredning 09.15-10.40: Atlingand 4, Fiskørn 1, Lille Præstekrave 1, Brushane 1 (LMe).

Hornbæk 15.35-15.45: Sort Glente 1 Ø, Hedehøg 1 Ø (LAJ, KMO).

Hovvig: Savisanger 1 syng. 21.00-? (LBr).

Hundested: Rødrygget Svale 1 10.05 (FI, MT). Første på Sjælland i 2000.

Klint Sø, nordenden: Pomeransfugl 1 han rst. (GG). Første på Sjælland i 2000.

Køge Sydstrand Atlingand 1 han, Munk 3 sy, Gærdesanger 1 sy, Løvsanger 13, Gransanger 11 (SAL).

Nivåbugten: Havørn 1 2K N 16.15 (KBe).

Tibirke Kirke: Hortulan 1 han rst 09.00-11.00 (LMe, KKN). Første på Sjælland i 2000.

Ølsemagle Revle Knarand 1 par, Spidsand 7 par, Krikand 60, Pibeand 120, Sortklire 3, Hvidklire 32 (SAL).

 

Torsdag 20. april 2000

Hellebæk, træk: Fiskeørn 7, Dværgfalk 6, Vandrefalk 2 (STS).

Hellebæk: Nordisk Lappedykker 2, Atlingand 2 (HAG).

Holløse Bredning: Sorthalset Lappedykker 2, Atlingand 13, Stor Kobbersneppe 1 (CL). Stort tal af Atlingænder.

Kokkedal: Hedehøg 1 hun N 15.30 (MAH).

Korshage: Vandrefalk 1 14.18 og 1 15.22 (LBr).

Lyngby: Vandrefalk 1 N 12.55 (UDA).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker, 10, Grågås, mange, Blisgås, 1, Bramgås, 5 (FKj).

Nivåbugten: Gærdesanger 1 13.30-? (SBe, KBe).

Solrød Strand Trane 24 N 14.52, Lille Gråsisken 1 (SAL).

Åsen Koege Fiskehejre 8 reder, Roedstjert 1 sy, Løvsanger 14 sy, Gransanger 18 sy 3, Skovsanger 1 sy, Munk 7 sy, Gærdesmutte 31sy (SAL).

 

Onsdag 19. april 2000

Borreby Mose: Skestork 1, Dværgterne 2 15.00-16.00-? (THi, mfl). Første Skestork og Dværgterne på Sjælland i 2000.

Hellebæk: Nordisk Lappedykker 2 300m Ø Bøgeholm Sø (STS).

Holløse Mose: Amerikansk Krikand 1 han 12.00-12.30 (KBe, SBe).

Holløse Mose: Amerikansk Krikand 1 han 09.00 (LPe).

Korshage, Rørvig: Kongeørn 1 imm. udtræk kl. 14.15 (NBe).

Korshage, Rørvig: Stenvender 1 (HVR). Første på Sjælland i 2000?

Nørrebro, Sjællandsgade: Silkehale 28 N 10.40 (HAG).

Smørmosen: Skovsanger 1 syng. (FDE). Første på Sjælland i 2000.

Strøby Enge: Tundrasædgås 1, Atlingand 4, Knarand 3, Landsvale 8, Bysvale 1, Digesvale 2, Løvsanger 10 (SBe, KBe).

 

Tirsdag 18. april 2000

Aflandshage: Sortgrå Ryle 1 (PB). Sjælden forårsobservation på Sjælland

Birkedammen, Vestamager: Broget Fluensnapper 1 (LAJ). Første på Sjælland i 2000.

Fedtmosen: Bynkefugl 1 hun 12.00 (FDE). Første på Sjællandi 2000.

Hellebæk, træk: Rød Glente 5, Sort Glente 1, Kongeørn 1 2K, Vandrefalk 1 (STS).

Hellebæk: Nordisk Lappedykker 2 300m Ø Bøgeholm Sø (STS).

Hellebæk: Korttået Træløber 1 syng. 07.45 (CL).

Jyllingevej: Broget Fluesnapper 1 2K han (PU). Første på Sjælland i 2000.

Klydesøen + Kongelunden: Blåpandet Amazon Papegøje 1 19.00, Pungmejse 1, Skægmejse 3 (ESE). En af de mest usædvanlige observationer på Sjælland i skolernes Påskeferie!

Kystagerparken, Hvidovre: Gærdesanger 1 (MDP). Første på Sjælland i 2000.

Køge Sydstrand : Havlit 4, Lille Præstekrave 1, Landsvale 1, Husrødstjert 2 hanner + 1, Sangdrossel 15, Gransanger 10, Jernspurv 10 (SAL).

Rørvig: Kongeørn 1 2K Ø 14.49, Sort Glente 1 Ø 15.20 (JHC).

Solrød Strand : Toppet Lappedykker 3, Toppet Skallesluger 240 (SAL).

Vordinborg Sydhavn : Husrødstjert 1 syng. (SAL)

 

Mandag 17. april 2000

Alsønderup Enge 11.15-14.00: Lille Lappedykker 2, Toppet Lappedykker 8, Gråstrubet Lappedykker 7, Skarv 9, Fiskehejre 6, Knopsvane 5, Grågås 15, Canadagås 1, Gravand 4, Pibeand 33, Krikand 98, Gråand 27, Spidsand 2, Skeand 41, Taffeland 4, Troldand 50, Hvinand 11, Rørhøg 1 hun, Spurvehøg 1, Musvåge 3, Fiskeørn 1, Blishøne 111, Vibe 9, Rødben 1, Hættemåge 29, Stormmåge 39, Sølvmåge 2, Svartbag 3, Stor Flagspætte 1, Ringdue 19, Landsvale 1, Engpiber 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 3, Sjagger 44, Vindrossel 2, Gransanger 1, Husskade 3, Gråkrage 18, Hybrid: Sortkrage x Gråkrage 1, Stær 200, Grønirisk 4, Rørspurv 2 (FKj).

Astilbehaven, Virum: Tornsanger 1 syng. (AS). Første på SJælland i år. En tidlig observation.

Hellebæk: Nordisk Lappedykker 2 300m Ø Bøgeholm Sø (STS).

 

Søndag 16. april 2000

Borreby Mose 16/4: Blisgås 2, Canadagås 1, Indisk Gås 2, Atlingand 3, Knarand 17 + yderligere 11 på en oversvømmet mark 1 km vest for Borreby Mose, Rørhøg 5, Dværgfalk 1, Stor Kobbersneppe 14, Hvidklire 1, Sortklire 1, Havterne 4, Landsvale 5, Digesvale 30, Bysvale 2, Gul Vipstjert 1, Løvsanger 1, Skægmejse min. 5. (SeK, AEC, JLP, TEO).Jørn Lennart Larsen, Troels Eske Ortvad)

Borreby Slotspark 16/4: Husrødstjert 1 sy, Korttået Træløber 2, Løvsanger 1 sy, Ringdrossel 2. ( Sebastian Klein, Troels Eske Ortvad, Andreas
Egelund Christensen, Jørn Lennart Larsen)

Botanisk Have: Enkeltbekkasin 1 18.00-18.04 (PBr). Meget usædvalig lokalitet, og et sjældent forårsfund på Sjælland.

Hellebæk: Havørn 1 (STS). Nummer 12 Havørn i Hellebæk i 2000.

Herlev Kirke: Silkehale 24 rst. (FDE).

Køge Sydstrand: Svaleklire 14, Ringdrossel 14, Løvsanger 3 (SAL). Stor obs af Svaleklirer

Lille Lyngby Mose: Pungmejse 1 (JR, DJ).

Nakkehoved: Ringdrossel 8 trk. efter rst. (BR).

Rørvig: Sorthalset Lappedykker 2, Lille Præstekrave, Mosehornugle 2, Isfugl 1, Ringdrossel 12, Sortrygget Hvid Vipstjert 1 (via LBr).

Strødam Enge: Tundrasædgås 1, Kortnæbbet Gås 1 (JTM, KMO, HKa).

Øksebjergvej, Ringsted: Ringdrossel 6 rst. (heraf tre på min græsplæne) 9.00-10.00 (EMM).

 

Lørdag 15. april 2000

Bløden Risø: Sorthovedet Måge 1 ad. sodr. 14.50-15.40-? (JSH).

Gilbjerghoved: Sort Glente 1 trk. SØ 12.05 (TA, JAHC).

Gurre Sø: Sorthalset Lappedykker 6 (3 par) (JL).

Hillerød, Slotsgade (byens gågade): Silkehale 18 11.55-12.10 (rastende på TV-antenne) (OLP).

Ishøj Strand 06.00-08.00: Bramgås ca. 420 trk., Skeand 1 par, Hvinand 8, Stor Skallesluger 2 hun, Vandrikse 1, Strandskade 4, Klyde 2, Havterne 2, Løvsanger 3 syngende, Tornirisk 5 (PSC).

Melby Overdrev: Sortstrubet Bynkefugl 3 (1 par + 1 han),
Stor Tornskade 1 Melby Overdrev (JL).

Strødam Enge: Tundrasædgås 1, Kortnæbbet Gås 1 (BR).

Tystrup-Bavelse Søerne 11.00-13.00: Rørdrum 1 paukende rørskove mellem Tystrup og Bavelse søerne, Digesvale 2 rst., Løvsanger 1 (PBE).

Vallø Slotspark og Dyrehave : Grågås 39 ad. 7 pulli, Huldue 4 kurr. + 4, Stor Flagspætte 5 trom. + 5, Natugle 1 tudende han, Husrødstjert 1 hun-farvet, Korttået Træløber 2 syng. (SAL)

Vordingborg: Løvsanger 1 AZ).

 

Fredag 14. april 2000

Hellebæk: Rød Glente 5, Havørn 1, Fiskeørn 3, Musvåge 128, Tårnfalk 4, Rindgrossel 1 han (STS).

Slotsvej, Charlottenlund : Natugle 1 tudende han (SAL)

Vestskoven 09.15-11.30: Fiskeørn 1 trk., Blå Kærhøg 1 brun trk., Fjeldvåge 2 trk., Musvåge 64 trk., Spurvehøg 5 trk., Misteldrossel 2 trk., Løvsanger 1 syng. (PSC). Første Løvsanger på Sjælland i 2000?

 

Torsdag 13. april 2000

Holløse Bredning, Tibirke: Amerikansk Krikand 1 han 12.30-? (JAHC). Første på Sjælland i 2000.

Kokkedal, Holmegårdsskolen: Lærkefalk 1 N 15.20 (KBe). Første på Sjælland i 2000.

Korshage 11.00-12.00: Ringdrossel 5, Stor Tornskade 1 (LBr).

 

Onsdag 12. april 2000

Fællesskov, Stevns: Rødstrubet Lom 1 vdr., Stor Skallesluger 5 hanner 6 hunner - hvoraf to kiggede nærmere på redekasser, Toppet Skallesluger 140, Skovsneppe 1 Lund Hestehave, Skærpiber 1, småfuglefald : Jernspurv 15, Rødhals 40, Sangdrossel 23, Gransanger 11, Fuglekonge 34 (SAL).

Gilbjerghoved 10.30-15.00: Rød Glente 1 trk., Rørhøg 3 trk., Blå Kærhøg, 1 han trk., Spurvehøg 19 trk., Musvåge, 1 trk., Fiskeørn 8 trk., Dværgfalk, 1 trk., Tårnfalk 2 trk., Vandrefalk 1 hun trk., Hedelærke 3 trk., Stor Tornskade 1, Lille Korsnæb 6 trk., Bøg-/Kvækerfinke 11.000 trk. (FKj).

Hellebæk, 08.00-10.00: Fiskeørn 1 trk., Musvåge 1 trk., Vindrossel, syngende, Bjergirisk 10 (FKj).

Herlev, sø ved Hækmosen: Mandarinand 1 han (KJo).

Klint Sø: Bjerglærke 1, Lapværling 2 hanner (GG).

Køge Havn : Rødstrubet Lom 1 vdr. i det inderste havnebassin (SAL).

Tisvilde Hegn 09.05-16.50: Gråstrubet Lappedykker 8 - på havet, Rørhøg 1 hun, Rød Glente 1, Fiskeørn 5, Dværgfalk 2, Trane 2, Huldue 2par+5"sy"+7, Sortspætte 8, Hedelærke 3, SKovpiber 1, Stor Tornskade 1 - på Melby Overdrev, Stor Korsnæb 37, Nøddekrige 1 (JoL).

 

Tirsdag 11. april 2000

Brønshøj: Silkehale 18 overflyvende (EAg).

Gilbjerghoved: Rørhøg 10, Blå Kærhøg 2, Fiskeørn 8, Rød Glente 4, Hjejle 9, Svaleklire 2, Trane 17, Misteldrossel 15, Stor Tornskade 2, Silkehale 23, Bjergirisk 3, Lille Korsnæb 90 (MKH).

Hellebæk træk: Rørhøg 6, Fiskeørn 13, Rød Glente 8 (MRP).

Herlev, sø ved Hækmosen: Mandarinand 1 han (KJo).

Ishøj Strand, 100 meter N for "stenen": Sortstrubet Bynkefugl 1 hun 08.30-? (RR).

Køge Bugt Strandpark 08.30-11.30: Svaleklire 1, Dobbeltbekasin 2, Storspove 2, Klyde 11, Splitterne 16, Stenpikker 2, Gransanger 1 (RR).

Munkholmbroen, Isefjord: Fiskeørn 1 19.12 NØ (KEA).

Skærby Strand, Odsherred: 08.14: Sortstrubet Lom 11, Gråstrubet Lappedykker 64, Nordisk Lappedykker 2 sodr. (LBr). Stor obs af Gråstrubet Lappedykker.

Sundby Kirkegård: Landsvale 1 15.00-? (PJø).

 

Mandag 10. april 2000

Hellebæk træk: Rørhøg 8, Fiskeørn 17, Havørn 1 2K 16.40, Rød Glente 2, Fjeldvåge 16, Dværgfalk 1, Trane 29 (anonym via ibsjael).

Feddet, Præstø: Rødtoppet Fuglekonge 1 syng. (JR, JL).

Solrød Strand : Rødstjert 1 han (SAL). Første Rødstjert i Danmark i 2000.

Søndersø: Rørdrum 3 pauk. 15.45-17.30 (JSH).

Vaserne 06.00: Rødstjert 1 syng., Korttået træløber 2 (TV). Første Rødstjert i Danmark i 2000.

 

Søndag 9. april 2000

Hellebæk træk: Fiskeørn 23, Rød Glente 1, Rørhøg 13, Blå Kærhøg 2, Havørn 5 (15.35-16.50), Vandrefalk 2, Trane 360, Landsvale 2, Snespurv 2 trk. (STS, ABK + mange). Havørne dagsrekord i Hellebæk.

Hesbjerg, Gilleleje.11.00-17.10 træk: Fiskeørn 16, Rørhøg 4 ad.han, Blå kærhøg 3 brune+1ad. han, Fjeldvåge 53,Musvåge 32, Rød Glente 1, Spurvehøg 41, Tårnfalk 1, Dværgfalk 3 ad.han, Vandrefalk 1 2k. han, Duehøg 1 2k. hun, Trane 287 NE (PEP).

Holmstrup v. Jyderup (Vestsj.): Trane 26 trk. kl. 14.00 (JSP).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 23 (BTU). Stor obs af Sorthalset Lappedykker

Nivåbugten: Rød Glente 1 15.45, Trane 22 (KBe).

Nørrevang, Rørvig: Sortrygget Hvid Vipstjert 1 12.51-? (AT). Det forlyder ikke, om det var en han eller hun.

Feddet, Præstø: Islom 1 sodr. Ø 08.20 (anonym via ibdk).

Feddet, Præstø ved P-pladsen: Hvidvinget Korsnæb 1 han rst. (anonym via ibdk).

Selsø: Havørn 1 imm. N 14.55 (JE).

Strødam Enge: Tundrasædgås 2 15.05-? (AS, JR).

 

Lørdag 8. april 2000

Dybsø: Kongeederfugl 1 ad. han SSØ 12.38 (AS, AHA).

Ejby Mose, Glostrup: Kl. 10.00-11.00: fiskeørn 3 N, rørhøg 1 N (PLa).

Even Sø, Præstø: Havørn 1 på reder (AS, AHA).

Gilbjerghoved: Duehøg 1, Fjeldvåge 1, Svaleklire 2, Ride 1 ad. Ø, Lille Flagspætte 1 Ø, Stor Flagspætte 2 Ø, Sortspætte 1 Ø, Skovpiber 1, Silkehale 11, Stor Tornskade1, Husskade 88 (højt østflyvende i flere store flokke, mod sædvane returnerede ingen mod vest), Allike 549, Sortkrage 1, Gråkrage 312, Ravn 1 V (nok delvis lokal), Bog/Kvækerfinke 16.700 (2-3% kvæker), Bjergirisk 29, Lille Korsnæb 24 (TA). Alle fugle trækkende undtagen den Store Tornskade, der rastede. Usædvalig med trækobs af Sortspætte.

Klint Sø, Odsherred: Lapværling 4 18.50 (AT, LBr).

Køge Havn og Sydstrand: Atlingand 1 par, Skærpiber 1, Stenpikker 1 par (SAL).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 19 (AS, AHA). Stor obs af Sorthalset Lappedykker

Præstesø, Søndersø: Sorthalset Lappedykker 4, Rørdrum 2 (HH).

Solbjerg Engsø: Tundrasædgås 1 rst. (JR, DJ).

Vaserne : Vandrikse 3, Lille Flagspætte 1 han mellem fugletårnet og Dumpedalsrenden (SAL).

Ølsemagle Revle: Gravand 108, Gråand 420, Pibeand 60, Knarand 1 par,
Krikand 220, Atlingand 1 par, Strandskade 20, Stor Præstekrave 22, Rødben 52, Alm. Ryle 30 (SAL)

 

Fredag 7. april 2000

Alsønderup Enge, 08.00-11.00: Grågås 24, Blisgås, 4, Canadagås 1, Krikand 57, Gråand 43, Skeand 33, Pibeand 37, Spidsand 1 han, Atlingand 1 han, Taffeland 8, Troldand 150, Hvinand 11, Lille Skallesluger 1 han, Musvåge 2, Fiskeørn 1, Strandskade 2, Vibe 30; Ravn 2 (FKj).

Bløden, Risø 15.00-16.15: Grågås 41, Gravand 24, Gråand 8, Pibeand 235, Krikand 32, Troldand 6, Hvinand 22, Toppet Skallesluger 26, Vibe 30, Klyde 27, Stor Præstekrave 5, Alm. Ryle 2, Rødben 8, Strandskade 8, Stær 250, Hættemåge 1250, Sorthovedet Måge 1 ad sodr. rst. i Hættemåge kolonien, Stormmåge 35, Sølvmåge 20 (JSH).

Hellebæk træk: Rød Glente 2, Fiskeørn 9, Rørhøg 10, Musvåge 150 (STS).

Klydesøen Syd: 8/4 12.30-15.30, Bramgås ca 45 T, Trane 4 N, Dobbeltbekkasin 120, Brushane 12 R, Skægmejse 4 R (LAJ).

Nielstrup Sø: Lille Skallesluger 2 (han + hun) (RNi).

Nivåbugten 10.45: Fiskeørn 2 N, Rød Glente 2 N (KBe).

 

Torsdag 6. april 2000

Gundsømagle Sø, Østrup tårn: Rørhøg 1 hun rast; Trane 2 lettede og forsvandt vest; Gransanger 1 syng. 08.15 (DBC).

Gurre Sø: Rørdrum 1 pauk. (STS).

Hejresøen, Vestamager: Hvidklire 1 (SAL). Første på Sjælland i 2000?

Kongelunden: Skovsneppe 1, Nøddekrige 1 "syng." Collinstenen, Fuglekonge 37, Rødtoppet Fuglekonge 1 hun Collinstenen (SAL).

Korshage: Ringdrossel 2 hanner (anonym via Rørvig web). Første på Sjælland i år.

Kostræde Banker, Svinøvej 23: Mellemflagspætte 1 10.40-10.42 (MAV). Fuglen belv eftersøgt af cirka 40 fuglekiggere men aldrig set siden. Første fund på Sjælland siden 1983. Læs mere i Udstødningsrøret.

Kostræde Banker: Rød Glente 1, Skovsneppe 1, Nøddekrige 3 (LWC + mange).

Mark nær Stevns Klint: Hvid Stork 1 (set af politipatrulje iflg. Radioavisen, via TA). Godt at poli-drengene har øjnene med sig.

Solrød Strand: Silkehale 1 (SAL)

Søndersø, Værløse: Rørdrum 1 pauk.; Rørhøg 1 han, Gransanger 1 syng. 09.00 (DBC).

 

Onsdag 5. april 2000

Danas Plads, København 14.30-1505: Silkehale 16 (RBL). Lille Alexanderparakit forgæves eftersøgt.

Danas Plads, København: Lille Alexanderparakit 1 uden nærmere tidsangivelse (RS).

Enghave Plads: Silkehale 75 trk. efter rst. 10.10 (MJØ).

Furesø, Store Kalv: Fiskørn 1 fou. 08.45 (TV).

Gilleleje 8.20-11.30: Rødstrubet Lom 1 V, Sortstrubet Lom 1 Ø, Mallemuk 2 V, Sule 1 ad V 10.10, Sortand 550 V + 225 Ø, Ederfugl 35 V + 50 Ø, Fiskeørn 1 NØ 10.40, Vandrefalk 1 NØ 8.58, Ride 35 V, Splitterne 1 V (JSH).

 

Tirsdag 4. april 2000

Bastrup Sø: Trane 18 rst. + 30 trk. 07.10 (BRP).

Danas Plads, København: Lille Alexanderparakit 1 uden nærmere tidsangivelse (RS).

Dybesø, Rørvig: Digesvale 1 13.28-13.45-? (LBr). Første på Sjælland i 2000.

Julius Thomsens Plads, København: Silkehale 30 fou. 08.35 (JJM).

Korshage: Stenpikker 1 08.13 (LBr).

Københavns Frihavn, Thielsensvej: Husrødstjert 2 (han i sang + hun) 17.15 (KHL)

Lyngby Sø: Skovpiber 1 N (BV). Første på Sjælland i 2000.

Tisvilde Hegn + Melby Overdrev 05.55-12.20: Fiskeørn 4NØ, Rød Glente 1NØ, Rørhøg 2NØ, Blå Kærhøg1hun+1han NØ, Spurvehøg 89NØ, Fjeldvåge 5NØ, Vandrefalk 1han NØ, Sortspætte 10, Hedelærke 2sy+1, Misteldrossel 52NØ, Lapværling 1NØ, Nøddekrige 1NØ, Ravn 1, Stor Korsnæb 1 (JoL).

 

Mandag 3. april 2000

Gilleleje træk: Fiskeørn 9, Rørhøg 6, Spurvehøg 360, Svaleklire 23, Trane 578, Mosehornugle 1, Havterne 1, Misteldrossel 400, Ringdrossel 1, Fuglekonge 200, Bogfinke 51000, Lille Korsnæb 250 (GF). Første Ringdrossel på Sjælland i 2000. Meget stor obs af Svaleklirer!

Hillerød 14.00-14.05: Trane 80 trk. (HSP).

Hvidovre: Trane 21 Ø 15.25 (RBL).

Kvanløse, Holbæk: Spurveugle 1 forkommen, døde senere (via LBr).

Meløse, Hillerød 14.50-15.00: Trane 62 NØ (RBj).

Nielstrup Sø 12.10-12.25: Sorhalset Lappedykker 7, Rørhøg 6R, Bramgås 6R (ESE).

Ringsted: Trane 2 trk ØNØ 18.05 (EMM)

Ringsted Å/Sorøvej: Dværgfalk 1 rst 18.00 (EMM).

Rørvig træk: Fiskeørn 6, Rørhøg 6, Blå Kærhøg 2, Dværgfalk 1, Duehøg 1, Trane 123, Svaleklire 9 (anonym via ibsjael).

Tryggevælde å v.Hårlev 11.00-11.45: Rørhøg 5 N, Rød Glente 1 N (ESE).

Solrød Strand : Fiskeørn 1 NØ 17.20 (SAL)

Søndersø, Ballerup 17.00-18.30: Rørdrum 3 (Paukende) Fiskeørn 1 rst/tr, Rørhøg 2 han+hun rst (AHA).

Virum 14.12-14.30: Trane 86 (MKJ).

Ølsemagle Revle: Fiskeørn 1N 15.30, Rørhøg 1N 16.10, Trane 19N 16.10 (ESE).

 

Søndag 2. april 2000

Bendstrup 13.30-?: Tundrasædgås 2, Atlingand 2 (AS).

Borgnakke (V. for Næstved): Trane 7 trk. 16.15 (BSt).

Frederiksberg, fra Landbohøjskolen: Trane 35 N 13.15 (DBC).

Gundsømagle Sø: Skægmejse 2 hørt 19.45 (AH).

Kikhavn, Hundested: Vandrefalk 1 ad. trk. 16.26 (JE).

Klydesøen: Rørhøg 1, Blå Kærhøg 1, Spidsand 10, Klyde 1 (THE).

Kronborg: Kongeederfugl 1 ad. han S 15.58 (LPA).

Køge Havn og Sydstrand: Vandrikse 1 spil., Skærpiber 1, Husrødstjert 2 syng., Lapværling 1 hun rst. 06.30-? (SAL).

Lellinge: Trane 10 trk. 16.45 (BSt).

Lyngby: Trane 56 N 14.05 (AS).

Nivåbugten: Trane 93 13.40 (KBe).

Nørrebro, Gormsgade: Trane 60 N 13.58 (HAG).

Præstø Fed, træk: Havørn 1 2-3K (11.00), Fiskeørn 10, Rørhøg 4, Blå Kærhøg 1, Trane 24 15.50 + 14 16.13, Landsvale 1, Kjove sp. 1 (sands. mellemkjove). (TSe, LRu).

Sjælør Station: Trane 80 trk. 12.40 (NW).

Utterslev Mose: Mosehornugle 1 N 10.20 (EAg).

Vestamager: Dværgfalk 1 ad., Trane 24 trk. 16.10 (THE, JM).

Ølsemagle Revle: Gravand 126, Gråand 500, Pibeand 80, Krikand 40, Spidsand 2 par, Skeand 1 par, Knarand 1 par, Strandskade 28, Stor Præstekrave 10, Hjejle 1, Rødben 26 (SAL).

 

 

Lørdag 1. april 2000

Fællesskov, Stevns : Knarand 1 par Huldue 1 kurr. (SAL).

Gilbjerghoved, have sydøst for Gilbjerghoved: Spurveugle 1 (kvinde via TA)

Glumsø: Havørn 2 imm. kredsende (JN).

Hellebæk: Havørn 1 ad., Kongeørn 1 2K, FIskeørn 2, Musvåge 300 (STS).

Ishøj Strand: Skovhornugle 1 jagende ved motorvejen ved midnatstide (SAL).

Klydesøen: Sort Glente 1 trk. 11.35 (TF). Første på Sjælland i 2000.

Munkholmbroen, Bramsnæs bugt, Isefjord: Fiskeørn 1 1836 N og 1 1846 NØ (KEA).

Nielstrup Sø 15.00-15.15: Sorthalset Lappedykker 13, Grågås 110, Bramgås 2, Blå Kærhøg 1 brun (EK, TA). Stor obs af Sorthalset Lappedykker fra Sjællands kernelokalitet.

Søndersø: Rørdrum 3 pauk. (AH).


Hvidbrynet Løvsanger, Felttræffet nærmer sig!, Danmark 6. oktober 2008 Foto: Mikkel Holck

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.094 sek.
til toppen