Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Rødstrubet Sanger, Danmark 15. maj 2011 Foto: Ole Amstrup


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen

Marts 2000

 

Fredag 31. marts 2000

Gilbjerghoved, hegnet bag Solsortesøen: Perleugle 1 11.15-? og 17.30-? (JAHC, CL). Første Perleugle på Sjælland i 2000?

Sydvestpynten: Pibesvane 29 18.51-? (PU, SNB).

 

Torsdag 30. marts 2000

Gilbjerghoved: Bjergvipstjert 5, Hedelærke 35, Bogfinke 25000, Lille Korsnæb 80 (MiF).

Nivåbugten: Svaleklire 1 11.30-? (KBe).

 

Onsdag 29. marts 2000

Borreby Mose: Pibesvane 7 ad. + 3 2k rst, Atlingand 1 par rst. (PNY). Første Atlingænder på Sjælland i 2000?

Borreby Park: Rødtoppet Fuglekonge 1 han rst., Korttået Træløber 1 syng.(PNY). Første Rødtoppede Fuglekonge på Sjælland i 2000?

Klydesø Diget: Bjergpiber 1 11.15 (TJS).

Kofoeds Enge: Enkeltbekkasin 2 rst. 12.45 (TJS).

Rørvig: Havørn 2, Fiskeørn 4, Rød Glente 1, Spurvehøg 76, Rørhøg 1 (HVR).

Skovlunde, Dammen syd for Tonsbakken 17.15: Atlingand 1m+1f (GVJ). Første Atlingænder på Sjælland i 2000?

Store Spjellerup, Stevns 16.15: Kongeørn 1 imm. trk. (manglede en svingfjer midt i højre vinge), Rørhøg 1 rst., Blå Kærhøg 1 rst. (LMU).

Søndersø : Toppet Lappedykker 20, Gråstrubet Lappedykker 2, Rørdrum 1pauk., Grågås 17, Skeand 5 hanner 5 hunner, Troldand 160, Rørhøg 1 han ad.+ 1 hun ad., Gransanger 5 syng. (SAL).

Vaserne: Skægmejse 5 (3 hun + 2 han) ved fugletårnet 08.30 (TV).

 

Tirsdag 28. marts 2000

Borreby Mose: Pibesvane 7 ad. + 2 2k rst, Rørhøg 1 han fou, Trane 1 rst. (PNY).

Enghave Plads/ Enghave Park: Sorthovedet Måge 1 3K "om eftermiddagen" (anonym via MFJ via ESE).

Holme Sø, Brøndby Strand: Pibeand 60, Troldand 180, Splitterne 36 (SAL).

Rørvig: Islom 1 trk, Snespurv 1 (anonym via Rørvig web).

Ølsemagle Revle Nordspidsen: 17.00-18.30: Klyde 5, Rødben 25, Stor Præstekrave 13, Strandskade 38, Almindelig ryle 3, Spurvehøg 1 han, Stenpikker 1 han rst, Hvid vipstjert 5 (JJe). Første Stenpikker på Sjælland i 2000?

 

Mandag 27. marts 2000

Landbohøjskolen, Frederiksberg: Skovsneppe 1 (THN). Usædvanlig lokalitet.

 

Søndag 26. marts 2000

Gentofte Sø og Insulinmosen 6.40-12.20: Grågås 6 par, Vandrikse 2-3 varslende, Blishøne 41-42 par, Skovsneppe 1, Gærdesmutte 28 syng. i mosen, Vindrossel 1 syng, Skægmejse 3-4, Allike: 500 NØ 6.40-7.05. (TV).

Glænø Østerfed: Mosehornugle 1 fou. (PNY).

Jersie Strandpark: Gransanger 2 syng. + 1, Fuglekonge 10 (SAL).

Klydesøen og omegn 14.00 - 15.30 Gråtrubet lappedykker 12, Krikand 50, Spidsand 28, Skekand 14 ,Havlit 14, Lille Skallesluger 1 han og 3 hun, Klyde 8, Storspove 1, Splitterne 1, Stær 400 (LAJ).

Lejsø: Klyde 10, Stor Kobbersneppe 10, Bjerbvipstjert 1 (MMH).

Ramsømagle Sø: Gråstrubet Lappedykker 6 (SAL).

Svanesøen, Ballerup: Fiskeørn 1 (JJe).

Ølsemagle Revle: Knopsvane 19 ad. 13 2-k, Gravand 160, Krikand 30, Gråand 300, Knarand 1 han 1 hun, Spidsand 7 han 7 hun, Pibeand 60, Vandrikse 1, Strandskade 37, Stor Præstekrave 12, Alm. Ryle 1, Klyde 6, Rødben 29, Stor Regnspove 2 (SAL).

 

Lørdag 25. marts 2000

Blistrup: Rød Glente 1 rst, Hvid Stork 1 NØ (IHO).

Borreby Mose: Indisk Gås 1 14.00-? (MeJ).

Højerup, Stevns: Spurveugle 1 "hørt om natten" uden nærmere detaljer (TWJ).

Søndersø: Rørdrum 3 pauk., Trane 21 trk., Lille Flagspætte 1 (HH).

Vaserne: Lille Flagspætte 3 (KBe, SBe).

 

Fredag 24. marts 2000

Borreby Slotspark: Gransanger 1 rst 18.10 (PNY).

Egmont Kollegiet, København 13.05-13.25: Trane 70 N (ABK).

Frederiksværk: Trane 36 N 16.05 (RBj).

Gilleleje -13.00: Trane 130, Bjervipstjert 5, Landsvale 1, Hedelærke 21, Stor Korsnæb 5 (MMH).

Hellebæk: Havørn 1, Fiskeørn 1, Rød Glente 2, Rørhøg 1, Musvåge 1478, Trane 2184 (STS).

Holmstrup, Jyderup: Trane 62 N 15.20 (JSP).

Holmstrup, Jyderup: Trane 24 N 14.15 (JSP).

Hvidovre: Trane 85 12.25 (ESE, MDP).

Hørsholm: Trane 25 NØ 14.15 (THN).

Ishøj Strandpark 10.30-13.30: Trane 276 (MeJ).

Kalvebod Fælled: Lille Præstekrave 1 (anonym via IRANIA). Første fund i DK i 2000.

Kongelunden 10.45-18.30: Rørhøg 1, Trane 2311 trk. (PB, SNB, BBP, JBJ).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 hørt 05.55 (MMH).

Nivåbugten: Skægmejse 2 10.45 (KBe).

Præstø Fed: Trane 180 N, kl. 13-16 (Tsb).

Ravnstrup Sø: Gråstrubet Lappedykker 3, Vibe 6 (PVa).

Rørvig: Havørn 2, Fiskeørn 1, Rød Glente 1, Trane 805, Hedelærke 15, Sortstrubet Bynkefugl 1, Stor Korsnæb 19 (anonym).

Rågeleje:Trane 61 NØ, Spurvehøg 10 NØ, Musvåge 20 NØ (IHO)

Solbjerg Engsø: Trane 34 VNV 15.10 (AH).

Solrød Strand: Trane 30 N 11.15 (LBo).

Solrød Strand : Trane trk 16 14.08, 14 15.20 og 10+19 15.27 (SAL)

Spodsbjerg: Havørn 1, Rød Glente 1, Rørhøg 1, Musvåge 100, Duehøg 2, Spurvehøg 20, Tårnfalk 5, Dværgfalk 1, Trane 520, Bjergvipstjert 3 (MT, FI, MKJ).

Valby: Trane 85 NØ 13.25 (EAg).

 

Torsdag 23. marts 2000

Hillerød, motorvej V for Hillerød: Trane 2 N 07.45 (RBj).

Jægersborg Dyrhaven: Hvid Vipstjert 1, Kort tået Træløber 2 (ved fodringsplads lige syd for Mathildebroen og ved Hjortekær). Træløber 3 lige vest for Mathildebroen (DBC).

Klydesøen v. nye fugletårn: Gul Vipstjert 1 (JFr). Et ekstremt tidligt fund. Første i DK i 2000 og måske en af de tidligste iagttagelser nogen sinde i DK. Mere information om iagttagelsen er forhåbentlig på vej!

Korshage: Lille Flagspætte 1 07.07 TF, Rød Glente 1 (JSc).

Korshage: Landsvale 1 S 14.45 (LBr). Første på Sjælland i 2000.

Nielstrup Sø: Sorthalset lappedykker 2, Bramgås 4 fou., Fiskeørn 1 trk. NNØ, Lille Skallesluger 3 hun, Landsvale 1 (mellem Nielstrup og Rønnede) (SBu). Første fund af Landsvale på Sjælland i 2000. (Svend Bugtrup)

Nivåbugten 11.50: Enkeltbekkasin 1, Hedelærke 4 (KBe).

Nykøbing Sjælland: Munk 1 syng. (LBr). Første Munk på Sjælland i 2000?

Rågeleje: Skovsneppe 1 N (IHO)

Valbyparken, Kalvebod Haveforening nr. 124 bag huset: Spurveugle 1 13.45-14.40 (MJØ). MJØ var vist den eneste birder, der fik set fuglen. Eftersøgt af 14+ birdere senere på dagen uden held.

Vestskoven, Albertslund: Skovsneppe 2 ca. 19:10 (en ved krydset Ejby industrivej den anden ring 4 mellem Frederiksundmotorvejen og Albertslund afkøslen (DBC).

Virum: Trane 4 NØ 11.20 (MKJ).

 

Onsdag 22. marts 2000

Kostræde Banker: Nøddekrige 1 rst. (MAV).

Rådvad til Mathildebro 07.05-08.05: Sortspætte 1, Lille Flagspætte 2 (1 Rådvad Kro, 1 Mathildebro) (LMe).

Risø 11.30-12.00: Grågås 10, Gravand 32, Pibeand 250. Krikand 35, Knarand 2, Gråand 80, Hvinand 200, Stor Skalleluger 15, Toppet Skallesluger 50, Blishøne 400, Strandskade 15, Klyde 21, Stor Præstekrave 8, Rødben 2, Hvid Vipstjert 2, Stær 50 (SSt).

Teknikerbyen, Søllerød: Trane 5 NØ 11.15 (TV).

 

Tirsdag 21. marts 2000

Gundsømagle Sø: Blå kærhøg 2K 1 17.00 fra vest tårnet, for. over nord side. Ingen Rørdrum eller Skægmejse (DBC).

Lyngby Skov v. Arresø: Blå Kærhøg 1 brun, Natugle 3 syng, Bjergvipstjert1 NØ, Misteldrossel 4 syng. (MDDH).

Solbjerg Enge 14.00-?: Sædgås 29, Kortnæbbet Gås 1 (MMH).

Søndersø 19.00-20.00: Rørdrum 3 (LMe).

Søndersø, ved vandværket: Rørdrum 1 15.55-? (MMH).

Tune, Roskilde: Spurveugle 1 fløj mod rude og besvimede, men livede siden op igen (kvinde fra Tune via RoC).

Vaserne 7.30: Svaleklire 1, Skægmejse 4, Korttået Træløber 1 (TV). Første obs af Svaleklire på Sjælland i 2000?

Vaserne: Lille Flagspætte 1 han kl. 16.20 (TV).

Ølsemagle Revle: Pibesvane 2 ad. rast., Klyde 3, Snespurv 17, Bjergirisk 3 (JoL).

 

Mandag 20. marts 2000

Den Sorte Diamant, København: Skovsneppe 1 fundet "vinduesdræbt" (THH).

Enø Overdrev: Klyde 61 (JMO),

Hellebæk: Mallemuk 1 11.00 (KBe, BBe).

Nørrebro, Gormsgade: Gransanger 1 (TNi).

Søndersø, ved vandværket: Rørdrum 1 19.00-? (THE).

 

Søndag 19. marts 2000

Bisserup Strand: 1 Duehøg (ung hun) trk. Ø ca. 12.00 (BSt).

Bognæs: Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 1 (DBC).

Even Sø: Havørn 1 ad. (PNY).

Gammel Havdrup Mose : Grågås 52, Agerhøne 6, Hættemåge 300 (koloni), Skærpiber 1 N (SAL). Usædvanligt med indlandsobs af Skærpiber.

Gavnø: Trane 1 rst. på Madelunds eng, Havørn 1 ad. rst, Misteldrossel 2. (JN)

Gilleleje: Vandrefalk 1 2K NV 10.33 (BR).

Gribskov Maglemose 09.00-09.10: Spurveugle 1 syng.og set kortvarigt (PEP).

Hellebæk træk: Pibesvane 58, Rød Glente 1, Duehøg 2, Musvåge 900, Vandrefalk 1 (STS).

Jægersborg Dyrehave, 08.00-11.00: Korttået Træløber 11 (StO, JiC).

Kofoeds Enge: Rød Glente 2 trk., Skægmejse 3 (LVH).

Københavns Havn (Unicef lagerbygning): Rødstrubet Lom 1 rst. (IHO).

Køge Ås: Musvåge 6 N (PVa).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 1 (JWC, PNY).

Nivåbugten 13.00: Huldue 2, Bjergvipstjert 4, Hvid Vipstjert 1 (SBe, KBe).

Petersværft, Sydsjælland: Rørhøg 1 ad. han, Ederfugl 1.500 trk., Hedelærke 1, Bjergvipstjert 1 (HDA).

Solrød Strand : Toppet Skallesluger 110, Musvåge 27 N (SAL)

Søndersø: Rørdrum 2 pauk. 09.30-11.30 (JPr)

Stængehus + Melby Overdrev 09.10-12.45: Gråstrubet Lappedykker 4, Nordisk Lappedykker 2rast. (i fældning til s.dr.), Grågås 198NØ, Ederfugl 290NØ+220, Kongeederfugl 1han "SV", Sortand 170, Havlit 3han+2hun, Blå Kærhøg 1"SV", Trane 8 NØ, Hedelærke 2NØ+1sy, Hvid Vipstjert 3, Misteldrossel 2, Stor Korsnæb 2, Allike 2700NØ, Gråkrage 400NØ, Marsvin 1 (JoL).

Tisvilde Hegn 04.30-08.55: Pibesvane 6Ø, Dehøg 1han, Skovsneppe 4-5, Huldue "sy"+5, Natugle 1par+5hørt, Spurveugle 1"sy"+1, Sortspætte 12, Hedelærke 9NØ + 2-3sy+1, Misteldrossel 6NØ+1, Sangdrossel 4sy+2, Stor Korsnæb 7han+9hun, Nøddekrige min.2hørt+2 (JoL).

Vaserme 13.00-13.30: Lille Flagspætte 2, Korttået Træløber 1 syng. (TEv).

 

Lørdag 18. marts 2000

Gladsaxe: Trane 35 Ø 17.15 (THE).

Glænø Østerfed, Mosehornugle rst.16.30 (BSt).

Gribskov Maglemose 05.28-05.43: Spurveugle 1 syng., fløj meget rundt i området (PEP).

Hellebæk: Rød Glente 1, Musvåge 1320, Trane 4 (LAJ, JES, KMO).

Helsingør Marina: Bjergpiber 1 08.43 (TJS, MEN, OP).

Humlebæk 14.00-16.00: Musvåge 390, Trane 4 15.26 (MPo).

Hundested, Ullerup Skov: Korttået Træløber 1. Dette er ny art for Hundested-området! (MKJ).

Kastrup: Trane 10 Ø 07.00 (LAJ).

Kongelunden 06.45-13.30: Canadagås 299 trk., Grågås 947 trk. (PU, SNB).

Korshage 06.45: Bjergvipstjert 1 trk., Sortstrubet Bynkefugl 1 han rst. (JSc).

Køge Bugt Strandpark 11.30-15.30: Trane 17 (14.07) + 7 (15.03), Lille Skallesluger 3, Splitterne 3, Hvid Vipstjert 1 (den Første i KBS) (RR).

Køge Sydstrand og Strandskov : Sædgås 7 NØ 6.35, Blisgås 2 NØ 6.35, Misteldrossel 3 syng., Sangdrossel 2 syng., Musvit 52, Tornirisk 1 N (SAL).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 16.30-17.15 (EMN).

Nielstrup Sø: Sorthalset Lappedykker 1 (SOE, TSB). Første på Sjælland i år.

Rødovre: Trane 33 N 16.55 (RBj).

Solbjerg Engsø 11.20-12.00: Gråstrubet Lappedykker 2, Sædgås 15, Blisgås 1 2K, Krikand 30, Lille Skalleslugre 2, Huldue 1, Hvid Vipstjert 1 (SøK, ABK).

Utterslev Mose: Skægmejse 2 (TEv).

Vaserne 08.15-10.00: Lille Flagspætte 1 (AHA).

Ølsemagle Revle : Gravand 206, Spidsand 8 par, Hvinand 500 (SAL)

Østerbro, Hans Knudsens Plads: Trane 4 N.14.30 (TBR).

 

Fredag 17. marts 2000

Fællesskov, Stevns : Rød Glente 1 N, Hedelærke 1 N, Sangdrossel 4 syng (SAL).

Helsingør Marina: Bjergpiber 1 15.05-? (AS, AHA, JR).

Holmegårdsmose: Mosehornugle 1 (LWC).

Holmesø, Køge Bugt Strandpark: Sorthovedet Måge 1 ad. (JBJ).

Hundested, Ullerup Skov: Korttået Træløber 1. Dette er ny art for Hundested-området ! (MKJ).

 

Kalveboderne, Avedøre Holme: Havterne 1 16.27 forbiflyvende (MMH). Første i DK i 2000. Meget tidlig obs

Kvistgaard: Trane 3 N 14.29 (LBo).

Køge 12.15-13.25: Musvåge 474 N (ESE).

Solrød Strand 13.10-14.10 : Musvåge 72 N (SAL).

Vallø Dyrehave : Huldue 1 kurr., Korttået Træløber 3 syng., Misteldrossel 1 syng. (SAL).

Vaserne: Lille Flagspætte 2 10.45 (KBe, SBe).

 

Torsdag 16. marts 2000

Bellevue Strand: Sorthovedet Måge 1 2K rst. 17.35-18.00 (FDE).

Christianshavns Voldgrav 13.30-14.00: Knarand 3 (SeK).

Hellebæk: Fiskeørn 1 trk. 14.15, Kongeørn 1 imm., Musvåge 75 (ON). Første Fiskeørn i DK i 2000.

Holmesø, Køge Bugt Strandpark: Sorthovedet Måge 1 ad. (ringm. på højre ben) 10.00-? (RR).

Jægersborg Dyrehave 07.10-14.30: Musvåge 93N, Huldue 2"sy"+5, Sortspætte 1 trom., Lille Flagspætte 1 han - sad og trommede ved Rådvad Kro, Hedelærke 1N, Bjergvipstjert 1N, Vandstær 1, Korttået Træløber 16sy.+5 (JoL). Meget stor obs af Korttået Træløber. Sjællandsrekord?

Refshaleøen 12.30-13.30: hybrid Spidsand x Gråand 1 han, Knarand 2, hybrid Hvinand x Lille Skallesluger 1 hunfarvet (SeK).

Utterslev Mose. Toppet Lappedykker 6, Grågås 134, Skeand 2, Troldand, Taffeland, Stor Skallesluger 2, Skovhornugle 4, Sjagger 8, Silkehale 14, Skægmejse 6 (meget aktive set og hørt, mellem langholmen og motorvejen), Skovskade 3, Stær, Grønsisken (SJe).

Vestre Kirkegård: Rørdrum 1 trk. 13.30 (MiF). Meget usædvanlig obs. Første fund på lokaliteten.

 

Onsdag 15. marts 2000

Christianshavns Voldgrav 13.30-14.00: Knarand 2 (SeK).

Gilleleje Havn: Storkjove 1 2K rst. 17.00-17.45-? (BR)

Helsingør Marina 16.00-?: Bjergpiber 1, Sortstrubet Bynkefugl 1 (JBJ).

Helsingør Marina: Bjergpiber 1 11.15-11.50-? (TSR).

Holmegårdsmose: Pibesvane 4 (JWC).

Holmevej, Utterslev Mose 12.30-12.45: Skovhornugle 5 (SeK).

Hovvig: Sangsvane 10, Indisk Gås 1 (via Rørvig web).

 

Tirsdag 14. marts 2000

Damhusengen 09.50-11.20: Korttået Træløber 1 syng. (TA).

Helsingør Lystbådehavn 16.40-18.00: Bjergpiber 1, Sortstrubet Bynkefugl 1 (AT).

Holmesø, Brøndby Strand: Splitterne 1 15.45 (TA).

Køge Bugt Strandpark: Sangsvane 7, Knarand 1, Vandrikse 1, Jernspurv 1, Rørspurv 4 (RR).

Lyngby: Stor Korsnæb 15 trk. 10.00 (PU).

Ølsemagle Revle: Sort Svane 1 rst. 16.40-? (ESE).

 

Mandag 13. marts 2000

Gamel Holte (Helsingørmotorvejen) : Rød Glente 1 16.02 (KEA).

Hellebæk: Musvåge 20 trkf., Rød Glente 1 trk., Duehøg 1, Hvid Vipstjert 1, Tornirisk 3, Lapværling 1. (IHO). Første obs af Lapværling på Sjælland i 2000?

Helsingør Lystbådehavn : Bjergpiber 1, Sortstrubet Bynkefugl 1 (JR).

Klint Havn: Nordisk Lappedykker 1 sodr. (SPe)

Kokkedal: Trane 10 N 08.30 (KBe).

Korshage 07.00-09.00 træk: Grågås 29, Skovsneppe 1, Hvid Vipstjert 2, Hedelærke 11 (LBr).

Krogebjergparken, Damhusengen: Korttået Træløber 1 (EAg).

Ølsemagle Revle 10.30-13.30: Klyde 6, Stor Præstekrave 15, Pibeand 1, Spidsand 7, Gråsisken 3, Snespurv 35, Rørspurv 7 (JNe).

 

Søndag 12. marts 2000

Borreby Mose: Stor Kobbersneppe 1 rst. (JWC). Første på Sjælland i år.

Enghave St. Kbh.: Trane 3 N 14.37 (MSN,ESE).

Fladstrand: Rørhøg 1 hun (JMO). Første Rørhøg på Sjælland i år (se Nielstrup Sø).

Frederiksborg Slot: Vandrefalk 1 18.15-? (MFN).

Halleby Ådal: Blå Kærhøg 1 (brun) mod Tissø (SPP).

Hellebæk (træk): Rød Glente 2, Musvåge 1201, Snespurv 31 (HAG, JES, STS mfl).

Helsingør Marina: Bjergpiber 1 08.00, Sortstrubet Bynkefugl 1 hun 07.29-? og 08.00-? (HAG, ARE, MMH).

Holmevej, Søborg: Musvåge 24 trk. N, Skovhornugle 7, Silkehale 23 rst. (TEv)

Hovvig: Nordisk Lappedykker 1 (via Rørvig web).

Kastrup, Amager: Rød Glente 1 trk. N 12.10, Musvåge 130 trk. NØ 11.30-12.00 (LAJ).

Klarsskovgård: Lille Flagspætte 2 hunner (JWC).

Kronborg, Helsingør: Trane 7 trk. N 15.09 (JEH, BGH).

Nielstrup Sø: Lille Skallesluger 2, Rørhøg 1 han, Mosehornugle 1, Hvid Vipstjert 2 (SBu). Første Rørhøg på Sjælland i år (se Fladstrand).

Præstø Fed: Splitterne 1 rst. (TSB). Første på Sjælland i år.

Søndersø: Rørdrum 2 paukende, Stor Tornskade 1 rst. (JR).

Tissø 11.05-?: Snegås 1, albino Grågås 1, Stor Præstekrave 5 (JSc).

 

Lørdag 11. marts 2000

Audebo: Hvid Stork 1 rst. (via JSc). Årets første i Danmark

Helsingør Marina: Sortstrubet Bynkefugl 1 hun 16.55-17.15 og frem ved vestmolen (JSH mfl.).

Helsingør Marina 16.10-?: Bjergpiber 1, Sortstrubet Bynkefugl 1 (JL, JES).

Lynetten, Refshaleøen: hybrid Hvinand x Lille Skallesluger 1 hunfarvet 12.45-13.25-? (LAJ).

Nivå Tange 14.50-16.30: Krikand 3, Dobbeltbekkasin 3, Stor Præstekrave 4, Rørspurv 7 (JSH mfl.).

Nymølle ved Lynge: Mosehornugle 1 fou. 17.50-17.55 og frem 300 meter NV for trafikkryds (JSH).

Smørmosen: Rød Glente 1 trk. (via FDE).

Søndersø: Rørdrum 2 16.10-17.10 (EMN).

Tissø, nordlige del: Snegås 1 subad. 17.30-? (CL).

Ølbylung Strandpark 08.00-10.30: Lille Lappedykker 3 (Staunings ø), Spidsand 4, Havlit 1 ad. liggende på stranden, Musvåge 35 træk, Spurvehøg 1 træk, Dværgmåge 1 ad., Rødben 20, Stor Præstekrave 3, Almindelig Ryle 2, Engpiber 25, Bjergirisk 2, Snespurv 50 (MKH).

 

Fredag 10. marts 2000

Allerød, 1 km SV for Allerød: Spurveugle 1 set kortvarigt 06.57 fra tog (LBo).

Borreby Slotspark, sydlige del: Spurveugle 1 11.20-11.25 (JFJ).

Damhussøen: Korttået Træløber 1 (EAg).

Hellebæk: Havørn 1 ad. trk. 12.10, Kongeørn 1 2-4K trk. 14.40, Musvåge 130, Bjergvipstjert 1 (STS).

Helsingør Marina: Sortstrubet Bynkefugl 1 15.15-15.45-? (JFR, MHe).

Hovvig: Nordisk Lappedykker 1 11.50 (JSc).

Hvidovre, Kystagerparken: Gulirisk 1 trk. NV 08.30 (DPi).

Jægersborg Dyrehave 05.50-12.45: Huldue 2 sy. + 1par + 4, Sortspætte 1 trommende+1-2h, Sanglærke 110 N, Hedelærke 7 N Misteldrossel 3 syng., Vandstær 3syng. + 2, Korttået træløber 9 syng. + 4 (JoL).

Køge Bugt Strandpark 15.45-16.05: Musvåge 71 NW, Fjeldvåge 3 NW (RR). Meget tidligt med træk af Fjeldvåger!

Køge Sydstrand 12.00-14.40: Blå Kærhøg 1 N, Musvåge 282 N, Silkehale 4 N, Huldue 6 N Køge Sydstrand.(ESE).

Søndersø 15.55-17.00: Rørdrum 3 paukende, Mosehornugle 1 (AHA).

Vaserne: Lille Flagspætte (TV).

Vaserne: Korttået Træløber 1 syng. 13.30-? (JR).

 

Torsdag 9. marts 2000

Borreby Slotspark: Spurveugle 1 10.10 (ABB, LPe).

Eskildsø, Roskilde Fjord: Havørn 1 imm. (SSt).

Gilleleje: Mallemuk 2 13.00 (JiC).

Helsingør, V for Lystbådehavnen 14.20: Bjergpiber 1, Skærpiber 5, Sortstrubet Bynkefugl 1 (HAG).

Ishøj Strand 07.15-08.00: Havlit 1, Engpiber 3 syng., Bjergirisk 25 (JJe).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 09.00-14.30 150 meter SV Broderbjerg (JHN).

Refshaleøen 14.45-15.45: hybrid Spidsand x Gråand 1 han, Knarand 2, hybrid Hvinand x Lille Skallesluger 1 hunfarvet, Stor Pærstekrave 2, Skærpiber 1, Bjergirisk 1 (TEO, ABK).

Smørmosen: Jagtfalk 1 2K 15.00-15.05 (JDP). Observationen er tilsendt SU ifølge FDE.

Søndersø: Rørdrum 2 paukende 19.00 (NBe).

Utterslev Mose, SV del: Sorthovedet Måge 1 3K 11.27-11.55 og frem (RS).

 

Onsdag 8. marts 2000

Borreby Slotspark: Spurveugle 1 13.00 og frem (ESE).

Grib Skov: Spurveugle 1 18.05-18.15 (JJA).

Helsingør Marina: Bjergpiber 1 10.15 og frem, Sortstrubet Bynkefugl 1 10.30 og frem (JR).

Korshage, Rørvig: Sule 1 ad R, Agerhøne 2, Hedelærke 1 T + 1 syng., Misteldrossel 2 syng + 3 R, Sortkrage 1 R (anonym via Rørvig web).

 

Tirsdag 7. marts 2000

Asserbo, Falk Rønnesvej 3: Nøddekrige 1 13.00 (NJC).

Grib Skov: Spurveugle 1 (JJA).

Helsingør Lystbådehavn, 50 meter V for 13.45 og frem: Bjergpiber 1, Sortstrubet Bynkefugl 1 (JL).

Refshaleøen 13.30-14.30: hybrid Spidsand x Gråand 1 han, Knarand 1, hybrid Hvinand x Lille Skallesluger 1 hunfarvet, Bjergirisk 25 (SeK).

Søndersø 15.30: Rørdrum 2 paukende, Lille Skallesluger 8 ( JiC ).

Utterslev Mose: Sorthovedet Måge 1 15.10 og frem (SAL).

 

Mandag 6. marts 2000

Refshaleøen 14.00-14.20: hybrid Spidsand x Gråand 1 han, hybrid Hvinand x Lille Skallesluger 1 hunfarvet (SeK).

Rørvig Bugt: Enkeltbekkasin 1 16.30 (JSc).

Utterslev Mose formiddag: Sorthovedet Måge 1 (via AHA).

 

Søndag 5. marts 2000

Borreby Slotspark: Spurveugle 1 11.40 og frem og 12.00 og frem (AS, JR, JHC, KBj).

Borreby Mose: Skarv 4, Knopsvane 6, Grågås 50, Canadagås 20, Gravand 6 , Pibeand 300, Taffeland 12, Troland 6, Gråand 16, Strandskade 6 , Vibe 10, Alm Ryle 100, Stor Præstekrave 3, Engpiber 1 (AS).

Grib Skov, Maglemose: Spurveugle 1 hørt 06.28-06.47 (MJØ).

Gundsømagle Sø 16.15-17.00: Blå Kærhøg 1 2K, Skægmejse 4 (EA).

Helsingør Havn 15.15: Ride 1 2K, Silkehale 16 indtrk. (RS, KT, RBL, ABK, HBJ).

Hovvig: Sangsvane 57, Pibeand 16, Lille Skallesluger 2, Stor Tornskade 1 (anonym via Rørvig web).

Karlstrup Kalkgrav: Gråstrubet Lappedykker 2 (SAL).

Korshage, Rørvig: Skovsneppe 1 rst., Misteldrossel 1 syng. (anonym via Rørvig web).

Køge Nordstrand: Mosehornugle 1 06.25 og frem (SAL).

Køge Sydstrand og Køge Strandskov : Musvit 56, Sumpmejse 10, Misteldrossel 1 syng, Stær 1 syng., Stillits 32 (SAL).

Nakkehoved: Stor Korsnæb 7 rst. (JC).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 11.00-12.30 og frem (MRP).

Refshaleøen 17.00 og frem: hybrid Spidsand x Gråand 1 han, hybrid Hvinand x Lille Skallesluger 1 hunfarvet (TO, AEC, TEO).

Rone Klint, mark i nærheden af Rone Klint: Grågås 150 , Indisk Gås 1 (AS).

Rådvad: Lille Flagspætte 1 hun (JNe)

Skovshoved Havn: Bjergpiber 1 09.30 og frem (LVH).

Søndersø: Rørdrum 3 paukende (AHA, HH).

Søndersø, vest: Lille Flagspætte 1 (AHA).

Vallø Slotspark: Korttået Træløber 4 syng. (LBO).

 

Lørdag 4. marts 2000

Boglund, Roskilde Fjord: Snespurv 8 (DBC).

Fredensborg, stien S for Nørredamsvej, hvor den krydser jernbanen: Spurveugle 1 17.10-17.15 og frem (Lars Rostrup).

Frederiksborg Slot 17.55: Vandrefalk 1 ad. (DBC).

Gilleleje 07.15-10.55 : Rødstrubet Lom 65 V + 4 Ø, Sortstrubet Lom 23 V, Sort/Rød Lom 20 V, Islom 1 V kl. 08.31, Mallemuk 9 V + 3 Ø, Sule 1 2K V kl. 07:25, Gråstrubet Lappedykker 5 V, Gravand 3 V, Hvinand 6 V, Sortand 65 V, Fløjlsand 8 V + 3 Ø, Havlit 3 V, Edderfugl 325 V, Vibe 135 V, Storkjove 1 V kl. 07.41, Ride 60 V, Søkonge 1 V, Alk/Lomvie 73 V (HAG, JSH, PU, SNB mfl.).

Holmegårdsmose: Vandrefalk 1 2K 14.30-15.10 og frem + 1 ad. hun , Mosehornugle 1 (JWC, JE).

Jersie Strandpark: Stor Korsnæb 2 (SAL)

Kongelunden: (østlige del): Nøddekrige 6 (2 syngende), Stor Korsnæb 5 Nøddekrigerne var tavse og usynlige efter kl. 08.30 (TA).

Korshage, Rørvig: Islom 1 trk. (uden tidsangivelse), Stor Tornskade 1 (EVR).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 11.55 og frem (SNB, PU).

Rådmandshaven, Næstved: Isfugl 1 (JWC).

Selsø Sø 12.30-14.30 : Toppet Lappedykker 12, Knopsvane 155, Grågås 42, Canadagås 37, Gravand 20, Gråand 225, Krikand 70, Hvinand 35, Taffeland 34, Troldand 1500, Bjergand 5 hanner + 2 hunner, Knarand 1 han + 1 hun, Lille Skallesluger 11 hanner + 21 hunner, Stor Skallesluger 105, Blishøne 560, Stor Præstekrave 6, Strandskade 18, Vibe 6 (JSH).

Tystrup Bavelse Søerne: Havørn 2 rst. 10.20 og frem (PoH).

Vallø Slotspark: Natugle 1 tudende han, Huldue 1, Ravn 1(SAL).

Vallø Slotspark: Korttået Træløber 2 syng. (LBO).

Ølsemagle Revle: Gravand 134, Gråand 1.000, Pibeand 16, Spidsand 4, Hættemåge 1200, Strandskade 16, Stor Præstekrave 16, Alm. Ryle 3, Rødben 40, Snespurv 17, Rørspurv 7 (SAL).

 

Fredag 3. marts 2000

Christianshavn Voldgrav: Gråstrubet Lappedykker 1, Knarand 2 hanner, Halemejse 3 (RR).

Kostræde Banker: Havørn 1 ung trk. S (MAV).

Teglstrup Hegn, 1 km Ø for vestlig P plads: Spurveugle 1 hørt om morgenen (DN).

Vallø Dyrehave: Korttået Træløber 3 syng., Ravn 1 (TA).

 

Torsdag 2. marts 2000

Utterslev Mose, SV del: Sorthovedet Måge 1 3K 11.30 og 17.05 og frem (STO, JC, SAL).

 

Onsdag 1. marts 2000

Utterslev Mose, SV del: Sorthovedet Måge 1 3K 15.25 og frem (RS).


Stor Skallesluger, Ungfugl, Sverige 31. august 2016 Foto: John Larsen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.092 sek.
til toppen