Startside   I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
Artslister
Netfugl v. 2.0
Sultanhøne, Tyrkiet 30. marts 2013 Foto: Silas K.K. Olofson


Modtag Roadrunner - læs mere her



Observationer


Fugle på Sjælland

Fugle på Sjælland

Andreas Bruun Kristensen

Februar 2000

 

Tirsdag 29. februar 2000

Ishøj Strandpark 07.30-08.15: Stor Præstekrave 1, Bjergirisk 42, Rørspurv 1 han (JJe).

Refshaleøen 12.00-13.00: Knarand 1, hybrid Spidsand x Gråand 1 han, Skærpiber 2, Bjergirisk 41, Snespurv 20 (SeK).

 

Mandag 28. februar 2000

Brønshøj Torv: Sorthovedet Måge 1 3K 07.36 R-NØ (RS).

Maglebæk Sø, Brøndby Strand: Sort Svane 1 11.30 og frem (BOl)

Utterslev Mose: Isfugl 1 10.47 i SV del (MRP).

Øvre Møllevej 2, Frederiksværk: Spurveugle 1 17.00 fløj mod rude, sundede sig i en halv time i træ set på fem meters afstand (LCl)

 

Søndag 27. februar 2000

Alsønderup Enge 12.15-12.45: Skarv 4, Fiskehejre 5, Sangsvane 200, Grågås 5, Kanadagås 8, Troldand, 100, Taffeland 50, Gråand 25, Hvinand 10, Pibeand 5, Lille Skallesluger 10, Blishøne 100, Vibe 50 (JD).

Bognæs: Spidsand 1 han, Strandskade 3, Vibe 15, Stor Præstekrave 3,
Lille Korsnæb 8, Stær 24, Snespurv 18 (DBC).

Christianshavns Voldgrav, Ravelinen: Knarand 1 (SeK)

Hellebæk: Havørn 1 ad. trk. 12.42 (HAG, STS)

Holmegårdsmose: Pibesvane 3, Tundrasædgås 1 (TO KJ AEC).

Holmevej 82, Utterslev Mose: Skovhornugle 8 rst. (SeK).

Hovvig, Rørvig: Sangsvane 65 ad + 16 2K, Rørdrum 1 set,. Grågås 126. Stor Skallesluger 7. Vibe 70 (EVR, HVR).

Hvidelykke Dam, Hellebæk: Spurveugle 1 hørt 06.37 (BSc).

Jægersborg Dyrehave (Klampenborg i syd til golfklubben i nord): Korttået Træløber 15 (TA). Første store tælling i foråret.

Jægersborg Dyrehave 08.00-11.30: Duehøg 1 han og 2 hunner Huldue 1 "syngende" + 1 par i parringsflugt + 1, Sortspætte 1, Sanglærke 130 trk. N, Vandstær 2 - ved Rådvad, Korttået træløber 9 syngende, Mink 1 - ved Rødebro (JLe).

Kongelunden: Sangsvane 29 trk., Canadagås 146 trk. (og 140 trk. Herlev kl. 7 (Steffen N), Ederfugl 570 trk., Rød Glente 2 NØ 11.05, Duehøg 1 han trk., Fjeldvåge 1 trk., Musvåge 20 trk., Silkehale min. 15 rst., Snespurv 6 rst. (PU).

Korshage: Sangsvane 45, Sædgås 1, Canadagås 30, Musvåge 7, Huldue 5, Allike 1830 (alt trk.), Stor Præstekrave 2, Misteldrossel 1 syng., Snespurv 2.

Maglemose, Grib Skov: Spurveugle 1 syng. 06.30-06.38 (HHN, JHN).

Mathilde Broen, Mølleåen: Isfugl 1 (HDi).

Mølleåen, Jægersborg Dyrehave: Vandstær 1, Silkehale 5 (Rådvad) (RBj).

Nejede Vesterskov: Havørn 1 ad. 12.05-12.15 (JSch).

Refshaleøen: Spidsand x Gråand 1 han (SeK).

Rådmandshaven: Lille Flagspætte 1 12.50 (TO KJ AEC).

Selsø 15.00-15.30: Sangsvane 50, Knarand 2, Krikand 20, Stor Skallesluger 40, Lille Skallesluger 2, Fjeldvåge, 1 Rød Glente 1 (BBS).

Solbjerg Engsø: Havørn 1 ad. trk. NØ 12.20 (AS).

Utterslev Mose: Sorthovedet Måge 1 3K 14.10 og 15.10 og frem (SeK, ABK, JES, LL, AHA, THE, JM m.fl.).

 

Lørdag 26. februar 2000

Borreby Slotspark: Spurveugle 1 14.05 og frem og 15.30-16.30 og frem (AH, BL, AS, MPT, ES, LPA, LCS).

Dybsø: Havørn 2 ad. (MAV).

Fedtmosen: Duehøj 1 2K hun rst. (FD).

Hellebæk: Kongeørn 1 2K+ 10.58 og frem, Musvåge 25 (PRo).

Holmegårdsmose: Mosehornugle 2 rst. (JN).

Kongelunden: Sangsvane 21 trk. Sædgås 33 trk., Havørn 1 2-3K trk. 11.55, Musvåge 11 trk., Lille Skallesluger min. 10 rst., Snespurv 10 rst/trk. (PU).

Munkeskov, Haslev: Stor Tornskade (MAV).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 hørt 18.29-18.34 (LB).

Teglstrup Hegn: Spurveugle 1 11.30 og frem (PRo).

Grønnemose Allé, Utterslev Mose: Sorthovedet Måge 1 3K 10.41 og 13.20 og frem og 14.30 (HBJ, RS, TO, KJ).

.

Fredag 25. februar 2000

Bløden Sø, Roskilde Fjord 11.15-11.45: Knopsvane 200, Sangsvane 4, Fiskehejre 15, Grågås 25, Pibeand 400, Hvinand 250, Krikand 6, Gravand 15, Gråand 150, Stor Skallesluger 100, Alm. Ryle 18, Stor Præstekrave 2, Strandskade 7, Vibe 60, Sanglærke 10, Stær 8 (SSt)

Borreby Slotspark: Spurveugle 1 11.00-12.00 (TEP, MEP, LaM).

Eskildsø, Roskilde Fjord: Havørn 1 ad. flyvende mod Ø 10.30 (LMe)

Gundsømagle Sø: Pibesvane 2 overflyvende 11.15 (LMe).

Klarskovgård, Korsør: Lille Flagspætte 1 syng. (JWC).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 1 hørt 06.35 (AHA, HHN, JHN, MLU).

Rørvig Bugt: Enkeltbekkasin 1 09.20 (JSc).

Vallø Dyrehave: Korttået Træløber 1 (TA).

 

Torsdag 24. februar 2000

Nivå sydlige stenmole: Enkeltbekkasin 1 15.45 og frem (KCh).

Saltholm (hele dagen): Duehøg 1 trk. NØ, Almindelig Ryle 3, Sandløber 4, Lapværling 1 (MJØ).

 

Onsdag 23. februar 2000

Alsønderup Enge: Sangsvane 270, Canadagås 54, Grågås 119, Lille Skallesluger 9 (3 han + 6 hun), Knarand 1 par, Vibe 29 (IHO)

Jægersborg Dyrehave N-del 06.00-08.00: Duehøg 1 hørt, Natugle 1 syng., Sortspætte 1-2 syng., Isfugl 1, Ravn 1 par (Troels Eske Ortvad).

Liseleje: Lille Flagspætte 1 han 14.40 og frem (Rune Bjerre).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 2 hørt 06.32-06.39 (via Anders Hammergart).

Porsemose ved Holmegårds Mose: Mosehornugle 1 17.00 og frem (Morten Heegaard).

Tystrup Sø: Havørn 1 imm. (Morten Heegaard).

Utterslev Mose: hybrid Troldand x Gråand 1 han (Rasmus Strack).

 

Tirsdag 22. februar 2000

Even Sø, Præstø: Havørn 2 ad. ved rede (BTU).

Maglemose, Grib Skov: Spurveugle 2 syng. 06.30-06.50 (Christian Leth).

Porsemose ved Holmegårds Mose: Mosehornugle 3 (JWC).

Kobæk Strand 16.00: Strandskade 40, Bjerglærke 1 (CHE).

Kvistgård: Havørn 1 trk. N 12.21 (LB).

Rådmandshaven, Næstved: Vandstær 2 (KHa).

Saltholm: Blisgås 2, Sædgås 48, Bramgås 11, Canadagås 1000, Pibeand 1700, Spidsand 40, Havørn 1 2K, Vandrefalk 1 ad., Musvåge 3, Fjeldvåge 6, Tårnfalk 3, Vandrikse 1, Stor Regnspove 52, Strandskade 300, Hjejle 100, Sneugle 1 2K+ han, Skærpiber 2, Bjerglærke 1, Snespurv 46, Gråsisken 10, Bjergirisk 5 (JSP, Michael Fink Jørgensen, Morten Jørgensen, Sebastian Klein).

 

Mandag 21. februar 2000

Charlottenlund Fort: hybrid Spidsand x Gråand 1 han (Hjalte Benjamin Johansen).

Dragør: Bjergpiber 1, Skærpiber 4 (Erik Kramshøj).

Fortunens Indelukke: Spurveugle 1 17.40 set jagende (IHO).

Gribsø 06.30-09.45: Duehøg 2, Huldue 5, Sortspætte 6 (Morten Jørgensen).

Nejede Vesterskov: Spurveugle 2 hørt 06.35-06.45 (Stefan Stürup).

Utterslev Mose: hybrid Troldand x Gråand 1 han (Rasmus Strack).

 

Søndag 20. februar 2000

Alsønderup Enge 13.30: Gråstrubet Lappedykker 1, Grågås 42, Lille Skallesluger 5, Vibe 95 (Allan Haagensen).

Borreby Slotspark: Spurveugle 1 15.40-15.48 og frem (Åse Mielow, JTM).

Damhussøen 16.25-16.35: Lille Skallesluger 36, Korttået Træløber 2 (Allan Haagensen, HH, SeK, TEO).

Eskildsø, Roskilde: Havørn 1 ad./subad. 15.20 (Erik Agertoft).

Grib Skov: Spurveugle 1 06.40-06.50 7-800m øst for Store Gribsø (CL).

Halskov Odde: Bjerglærke 11 09.00-09.15 og frem (Stig Linander). Arten er ellers kun rapporteret fra Vesterlyng på Sjælland i vinteren 1999/2000.

Kostræde Banker, Vordingborg: Stor Korsnæb 1, Nøddekrige 1 (MAV).

Nejede Vesterskov: Spurveugle op til 2 06.45-06.48 og 1 08.05-08.08, 10.52 og 12.32-12.54 (Lennart Petersen, LPA, ABB, Allan Haagensen).

Porsemosen 16.20-16.40: Mosehornugle 3 (BWI).

Rådmandshaven, Næstved: Lille Flagspætte 1 10.05-10.17 og frem (Åse Mielow, JTM).

Stampen, Mølleåen: Isfugl 1 15.15 og frem (Allan Haagensen, HH).

 

Lørdag 19. februar 2000

Borreby Slotspark: Korttået Træløber 1 (MiF).

Damhussøen 14.00-14.30: Lille Skallesluger 7, Korttået Træløber 1, Træløber 2 (MJØ).

Grib Skov 06.52: Spurveugle 2, 1 hørt 300m øst for Grib Sø og 1 set fra toget 2-3km syd for Grib Sø (MJØ).

Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave 07.22-07.24: Spurveugle 1 hørt (Allan Haagensen).

Frederiksborg Slot 15.30-: Vandrefalk 1 ad. han (Allan Haagensen).

Holmegårdsmose 11.30-12.10-: Vandrefalk 1 juv. rast, Fjeldvåge 1, Blå kærhøg 2, Mosehornugle 2 (BWI, PNY).

Skovshoved Havn -10.03- og 12.30-: Bjergpiber 1, Skærpiber 3 (Allan Haagensen, LL, AHA).

 

Fredag 18. februar 2000

Grib Skov 06.60: Spurveugle 2 hørt hhv 500m og 300m øst for Grib Sø (via AS).

Stampen, Jægersborg Dyrehave: Isfugl 1, Vandstær 2 (Thyge Enevoldsen).

 

Torsdag 17. februar 2000

100 meter nord for Skovshoved Havn 16.55: Sorthovedet Måge 1 3K (HBJ).

Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave: Spurveugle 1 (HBJ).

Hovvig og Nakke Skov: Skarv min 100 reder besat Bjergand 12, Fjeldvåge 1 2K, Blå Kærhøg 1 2K, Vibe 65, Sanglærke 40, Stær 2 (anonym via Rørvig web).

Klydesøen, Vestamager 10:00-14:00: Canadagås 9, Grågås 50, Knarand 12, Pibeand 250, Krikand 50, Spidsand 4, Gravand 15, Bjergand 34, Lille Skallesluger 3, Skægmejse 2 Snespurv 11 (SeK via DOF København web).

Skovshoved Havn 17.15: Bjergpiber 1 (Jakob Neumann). Usædvanlig lokalitet for arten!

Valby: Husrødstjert 1 syng. (RS).


Bramgås, Danmark 6. oktober 2013 Foto: Hans Henrik Larsen

Lokalrapporten - Fugle i Århus


 
til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.083 sek.
til toppen