Startside I samarbejde med DOF
Home
DK obs.
VP obs.
Nyheder 
DK listen
Forum
Galleriet
 Artslister 


Nordjyllands Fugle 2011

Rørvig Fuglestation - hent rapporten for 2011 her





Nyheder

Opråb fra SU: Husk at indsende fund af sjældne fugle fra 2015

Artiklen er tilføjet af RSN torsdag 7. april 2016 kl. 16.03. Læst 1199 gange
Af Rasmus Strack og Rune Sø Neergaard
DOF's Sjældenhedsudvalg (SU) er allerede så småt i gang med at skrive SU-rapporten for 2015. Da rapporten skal trykkes i Fugleåret 2015, er det vigtigt, at alle fund er indsendt i god tid inden deadline i august 2016, således de kan nå at figurere i SU-rapporten. I samme åndedrag opfordres der til, at indsender sender det enkelte fund ind for hele forekomstperioden og ikke blot for dén dato, hvor vedkommende selv har set fuglen. Dette vil lette SU's arbejde, da udvalget derved kan undgå at få flere beskrivelser for forskellige datoer for det samme fund.

Hvilke arter, der skal godkendes af SU inden, at de kan publiceres i DOF’s tidsskrifter fremgår af Netfugls DK-liste.

Udvalget håber, at nedenstående opdaterede liste over endnu ikke indsendte SU-fund fra 2015 (samt 2010-2014) vil anspore folk til at få lavet/uploadet beskrivelser/fotos af fundene på ”mangel-listen” på: http://su.dof.dk/su-opload/index.php.
Listen er udelukkende baseret på observationer indtastet i DOFbasen, og er dermed ikke komplet, idet der uvægerligt vil være observationer af sjældne fugle, der ikke er indtastet heri, men fx figurerer på diverse blogs, Fugleognatur.dk m.v. eller eventuelt blot er udmeldt på Birdalarm eller Birdcall. Dermed også sagt, at SU naturligvis meget gerne modtager SU-fund, som ikke fremgår af nedenstående liste!

Endnu ikke indsendte fund fra 2015

Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
8/7, Vester Vedsted Vade (RB)
16/7, Hobo Dyb (RB)
31/7, Roshage (NJ)
31/7, Ørhage (NJ)
31/7 – 1/8 + 4/8 + 6/8 + 8-9/8 + 12-13/8 + 16-18/8, Agger Tange (NJ)
20/9, Skagerrak (NJ)

Albatros sp.
10/5, Grenen, Skagen (NJ)

Atlantisk/Scopolis Skråpe (Calonectris borealis/diomedea)
18/9, Vejers Strand (RB)
1/12, Ebbeløkke (S)
11/12, Blåvands Huk (RB)

Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
18/5, Grenen, Skagen (NJ)
9-15/12, Skagen Havn (NJ), 1K

Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
19/1, Sønderborg Øst for Sundet (SJ)

Purpurhejre (Ardea purpurea)
8/6, Smidstrup (S)
23/6, Sønderho Strandsø (RB)

Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
24/10, Børstrup Hage (S)
24/10, Spodsbjerg (S),
27-29/12, Damsø Enge (RK)

Hellig Ibis (Threkiornis aethiopicus)
29/11 – 21/12, Rudkøbing Vejle/Humble (F)

Pibeand x Amerikansk Pibeand (Anas penelope x americana)
25-29/12, Favrholm Voldgrav (S)

Amerikansk Pibeand (Anas americana)
24-25/4, Bygholm Vejle Vejlerne (NJ)
14/5, Harboøre Tange (RK)
24/5, Bygholm Vejle Vejlerne (NJ)

Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
22/1 – 8/3, Møllekrog (S)
25-30/12, Farum Sø (S)

Hvidøjet And (Aythya nyroca)
5-6/5, 2 ex., Kogleaks, Vejlerne (NJ)
14-28/6 + 15-20/11, Hedeland/Flintesø (S)
15/9 – 4/10, Vognsbølparken (RB)
21-22/8, Hejrede Sø (LF)

Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
17/1 – 22/3, Blåvand (RB)
25/1 – 6/4, Liseleje/Asserbo (S)
20/10, Tranum Strand (NJ)
31/12, Asserbo Strand (S)

Brilleand (Melanitta perspicillata)
18/1 – 21/2, han, Blåvand (RB)
19/1, hun, Blåvand (RB)
16/10 – 2/11, han, Fanø Vesterstrand (RB)

Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
2/2 – 5/5, hun, Uldum kær (VE)

Blå Glente (Elanus caeruleus)
24/8, Hjerl Hede (RK)

Slangeørn (Circaetus gallicus)
5/5, Brorfelde, Holbæk (S)
21/5, Egå Engsø (ÅH)

Steppevåge (Buteo buteo vulpinus)
Troldhede (RK), 2/9

Stor Skrigeørn (Aquila clanga)
27/10, Hyrdehøj (S)

Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
11/1 + 17/2, Nivå golf (S)
23/4, Fuglesangssøen (S)

Eleonorafalk (Falco eleonorae)
19/10, Gedser (LF)

Jagtfalk (Falco rusticolus)
28/3, Fornæs (ÅH)
16/4, Hegnede Bugt (M)
14/5, Nyord Enge (M)
7/6, Margrethekog Syd (SJ)
18/9, Lillemose, Omø (S)
20/9, Totten, Anholt (ÅH)
26/9, Gedser (LF)
29-30/9 + 9-10/10 + 20/10, Skallingen (RB)
10/10, Hyllekrog (LF)
25/10 – 27/12, Egå Engsø/Aarhus-området (ÅH)
2-20/11, Mindelund og Kalvekrog, Fanø (RB)
13-27/12, Saltvandssøen (SJ)

Sibirisk Vandrefalk (Falco peregrinus calidus)
18/4, Flagbakken, Skagen (NJ)
6/5, Nordstrand, Skagen (NJ)
11/5, Nordstrand, Skagen (NJ)
11-12/10, Skallingen (RB)

Stylteløber (Himantopus himantopus)
3/5, Flasken, Reersø (S)

Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
20/7, Saltvandssøen (SJ)
16/8, Udkæret (B)
15/11, Agger Tange (NJ)

Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
22/7, Sønderho Strand (RB)

Terekklire (Xenus cinereus)
12-27/7, Saltvandssøen (SJ)
24/7, Sneum Forland (RB)
12/6, 2 ex., Gammel Hviding Engsø (RB),

Ismåge (Pagophila eburnea)
10/7, Harboøre Tange (RK)

Lattermåge (Larus atricilla)
14/5, 2K han, Krogsgård Grusgrav (RB)

Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
3- 5/7, Tryggelev Nor (F)
5-6/7, Nørreballe Nor (F)

Spurveugle (Glaucidium passerinum)
14/5, Brattingsborg Skov (ÅH)

Høgeugle (Surnia ulula)
11-28/11, Rønne (B)

Alpesejler (Apus melba)
9/5, Jons Kapel (B)

Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
15/6, Rødby Havn og Færgeleje (LF)

Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
16/10, Hønen, Sønderho (RB)

Citronvipstjert (Motacilla citreola)
6/5, 2 trk., Grenen/Nordstrand, Skagen (NJ)
11/5, han, Skagen (NJ)
6/6 – 10/7, hun, Keldsnor, Langeland (F)
16/8, 2K+ hun, Arnager Havn (B)
16-17/9, 1K, Grenen/Butterstien, Skagen (NJ)
10/10, Sneum Sluse (RB)

Gul Vipstjert X Citronvipstjert (Motacilla flava X citreola)
11/7, 1K, Keldsnor, Langeland (F)

Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
22/12, Blåvands Huk (RB)

Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
13/10, Grønningen, Blåvand (RB)

Hvidskægget Sanger (Sylvia cantillans)
26/5, Grenen, Skagen (NJ)

Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
15/10, Thorminde Havn (RK)

Pileværling (Emberiza rustica)
15/11, 2 ex., Agger Tange (NJ)

Dværgværling (Emberiza pusilla)
29/9, 2. ex., Grenen, Skagen (NJ)
18-22/10 + 27/10, Grenen, Skagen (NJ)
26-30/11, Grenen, Skagen (NJ)

Hætteværling (Emberiza melanocephala)
27/9, Grenen, Skagen (NJ)


Endnu ikke indsendte fund fra 2010-2014

Atlantisk/Scopolis Skråpe (Calonectris borealis/diomedea)
25/8 2014, trk., Roshage (NJ)
27/9 2014, trk., Nørre Lyngvig (RK)

Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
15/9 2013, trk., Roshage (NJ)

Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
17/9 2013, Vilslev Enge (RB)
25/10 2013, Nivå Bugt (S)

Hvidøjet And (Aythya nyroca)
28/3 2014, han, Egå Engsø (ÅH)
9-10/10 2014, 4 ex., Mern Hestehave (S)
11/10 2014, 2 ex., Røgbølle Sø (LF)
26/10 2014, hun, Hejrede Sø (LF)
28/9 2013, han, Røgbølle Sø (LF)

Halsbåndstroldand X Troldand (Aythya collaris X fuligula)
14/4 2013, han, Halkær Sø og Ådal (NJ)

Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
30/3 2013, han, Asserbo Strand/Melby Overdrev (S)

Brilleand (Melanitta perspicillata)
20/5 2014, han trk., Blåvands Huk (RB)
20/10 2014, 1K trk., Vejers Strand (RB)

Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
19/3 2013, han, Horsens Inderfjord (VE)

Gåsegrib (Gyps fulvus)
28/8 2013, Tårnholm (S)

Slangeørn (Circaetus gallicus)
12/5 2014, Geelskov (S)
19/7 2013, ad., Hyllested (ÅH)
31/8 2013, trk., Herfølge (S)

Steppevåge (Buteo buteo vulpinus)
21/9, ad. trk., Stevns (S)

Lille Skrigeørn (Aquila pomarina)
5/5 2013, ad. trk., Tofte Skov (NJ)
11/5 2013, 3K+, Filsø (RB)
23/5 2013, 3K+ trk., Feddet (S)
3/6 2013, trk., Klinteskoven (M)
25/8 2013, Gilleleje (S)

Skrigeørn sp. (Aquila sp.)
12/5 2013, Ulvshale Nordenge (M)

Dværgørn (Aquila pennata)
28/4 2013, Kollerup Strand (NJ)

Steppeørn (Aquila nipalensis)
4/7 2013, trk., Ballum Forland (SJ)

Jagtfalk (Falco rusticolus)
10/2 2014, hun, Nivå Golf (S)
21/2-3/3 2014, 2K, Klydesøen, Vestamager (S)
2/4 2014, Store Magleby (S)
3/4, Rø (B)
4/4 2014, Glænø Østerfed (S)
8/9 2014, Tipperne, Værnengene (RK)
25/10 2014, Viskum (NJ)
6/12 2014, Lille Åmose - Vest (S)
15/8 2013, 1K, Skagen (NJ)
12/2 2012, Tvismark, Rømø (SJ)
2/4 2012, Bygholm Vejle (NJ)
8/4 2012, Peter Meyers Sand, Fanø (RB)
13/5 2012, Måstrup Mose (NJ)
7/11 2012, Kalundborg (S)
19/11 2012, 2K+ han, Klydesøen, Vestamager (S)
8/12 2012, Damhussøen (S)
22/2 2011, Klydesøen, Vestamager (S)
24/2 2011, Gentofte Sø (S)
25/3 2011, Store Vrøj (S)
16/9 2011, Blåvands Huk (RB)
23/9 2011, Gl. Hviding Forland (SJ)
15/10 2011, Mandø (RB)
17/10 2011, 2K, Sdr. Farup Klæggrav (SJ)
18/10 2011, 2K, Skallingen (RB)
21/10 2011, Hellebæk (S)
7/11 2011, Råhede Enge (SJ)
15/11 2011, Mandø (RB)
17/11 2011, Filsø (RB)
9/12 2011, Gl. Hviding Engsø (SJ)
20/12 2011, Kolind (ÅH)

Sibirisk Vandrefalk (Falco peregrinus calidus)
17/5 2014, 2K+ trk., Klydesøen (S)
8/9 2014, 1K trk., Strandengen, Hvidovre (S)
16+21/10 2014, 1K, Vestamager (S)
29/4 2013, 2K, Ulvedybet (NJ)
5/10 2013, 1K, Christiansø (B)
16/11 2012, Gedser Odde (LF)
6/10 2012, Svaneke (B)
25/9 2011, Saltvandssøen (SJ)
19/11 2011, Bygholm Vejle (NJ)
4/5 2010, Hillerup Enge (RB)

Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
20/6 2014, Lille Vildmose (NJ)

Lille Rørvagtel (Porzana parva)
11/5 2014, syng., Uldum Kær (VE)

Braksvale sp. (Glareola sp.)
1/7 2013, Kærup Holme (NJ)

Prærieløber (Tryngites subruficollis)
17/9 2014, 1K, Sneum Digesø (RB)
3/8 2013, Agger Tange (NJ)

Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
4/8 2014, 2K, Hirtshals Fyr (NJ)
20/4 2013, ad., Hanstholmm Havn (NJ)

Sibirisk Måge (Larus fuscus heuglini)
9-10/10 2013, 1K, Rødvig Havn (S)

Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
17/5 2014, 4 ex., Tissø (S)
18/5 2014, 2 ad. trk., Gedser (LF)

Spurveugle (Glaucidium passerinum)
11/2 2014, syng., Halling Odder by/agerland (ÅH)

Høgeugle (Surnia ulula)
19/9 2013, Klosterheden (RK)

Alpesejler (Apus melba)
5/10 2014, Sorø by (S)
15/5 2013, Korshage (S)

Landsvale (Hirundo rustica transitiva)
1/5 2014, Bastemose (B)
20/8 2011 Femø (S)
25/6 2011, Skærbæk (SJ)
23/5 2011, Skærbæk (SJ)

Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
4/10 2014, trk., Agger Tange (NJ)

Citronvipstjert (Motacilla citreola)
6/9 2014, 1K, Lillemose, Omø (S)
4/10 2013, 1K, Blåvands Huk (RB)
14/10 2013, Juvre Enge (SJ)

Nordatlantisk Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes fridariensis/hirtensis/borealis)
2/10 2014, ringm., Blåvands Huk (RB)

Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
5/6 2014, syng., Christiansø (B)
6/6 2014, syng., Blåvands Huk (RB)
8-9/6 2014, syng., Filsø, Langodde (RB)
1/6 2013, syng., Blåskinsdal (B)

Lille Gulbug (Hippolais caligata)
27-28/7 2013, syng., Vysteby (B)

Ørkengærdesanger (Sylvia curruca minula/jaxartica)
9/10 2014, Hanstholm (NJ)
21-28/10 2014, Blåvands Huk (RB)

Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
18/10 2014, Blåvands Huk (RB)

Himalayasanger (Phylloscopus humei)
13/10 2013, Nordby Fanø (RB)

Krognæb (Pinicola enucleator)
28/3 2014, han, Randbøl (VE)
10/11 2012, Melby Overdrev (S)
14/11 2012, 3 ex., Asserbo Plantage (S)
14/11 2012, Åbyhøj (ÅH)
15/11 2012, Kulhuse (S)
15/11 2012, Gilbjerg Hoved (S)
15/11 2012, Klosterheden (RK)
16/11 2012, Spodsbjerg (S)
16/11 2012, 2 ex., Asserbo Plantage (S)
17/11 2012, Asserbo Plantage (S)
19/11 2012, 2 ex., Juelsberg Skove (F)
20/11 2012, Højbjerg, Århus (ÅH)
6/12 2012, Skørping (NJ)
19/12 2012, Gistrup (NJ)

Pileværling (Emberiza rustica)
5/10 2014, trk., Sønderho, Fanø (RB)

Dværgværling (Emberiza pusilla)
30/10 2014, Sønderho, Fanø (RB)
15/10 2011, Bløden (S)

Hætteværling (Emberiza melanocephala)
2/6 2013, 2 ad. han, Kronborg (S)

Artiklen er senest opdateret: torsdag 7. april 2016 kl. 16.04

Kommentarer:

Der er ingen kommentarer foreløbig!


Nye kommentarer til denne nyhed er ikke muligt.




til toppen copyright © 2002-2005 Netfugl.dk - Danmark
kontakt os: netfugl@netfugl.dk - om os: webmasters - genereret på 0.270 sek.
til toppen