Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 271 | 2024-01-29 | Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 263 | 2024-01-06 | Isefjord øst (Frederikssund) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-01-12 | Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-01-01 | Bygholm Vejle |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-04-06 | "Det grå Fyr" Skagen |
6 | Ole Kristjansen | 253 | 2024-01-02 | |
7 | Ib Jensen | 252 | 2024-01-01 | Eskebjerg Vesterlyng (Kalundborg) |
8 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-01-01 | |
9 | Jan Kiel | 252 | 2024-01-01 | Kobæk Strandenge (Slagelse) |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-01-18 | Årgab øst (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-01 | Oddesund |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-31 | Avnø (Vordingborg) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-01-05 | Værnengene |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-01-01 | Harboøre tange |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-01-07 | Ræhr |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 2024-01-01 | Gl. Frederikskog |
19 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-11 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
20 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-03-07 | Saltv.sø |
21 | Mogens Neergaard | 240 | ||
22 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-02-13 | Rosenvold (Hedensted) |
23 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
24 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-01-31 | Avnø (Vordingborg) |
25 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-15 | Nymindestrømmen, syd (Varde) |
26 | Peter Leth Olsen | 237 | 2024-01-09 | Krik Vig vest (Thisted) |
27 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-02-17 | Vejlerne |
28 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2024-01-11 | Mågeøerne, F |
29 | Lis Kastrup | 235 | 2024-01-01 | Reersø |
30 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-01-02 | Sølager |
31 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-12 | Aggersund |
32 | Leif Novrup | 231 | 2024-01-01 | Geddal enge |
33 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-01-02 | Nyord |
34 | Ole Kjuel Nielsen | 230 | 2024-01-08 | Korevlerne (Odsherred) |
35 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-01-05 | Værnengene |
36 | Jens Lind | 230 | 2024-04-15 | Hellebæk |
37 | Lars Gaarn | 228 | 2024-02-24 | Ølsemagle Revle (Køge) |
38 | Flemming Rosenvind Rieck | 228 | 2024-01-02 | Lønnerup Fjord (Thisted) |
39 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-02-10 | Hyllekrog |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-16 | Mulbjerge kyst (Aalborg) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | 2024-01-16 | Mulbjerge kyst (Aalborg) |
42 | Morten Christensen | 220 | 2024-03-20 | Ringfenner (Jammerbugt) |
43 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-21 | Virksund |
44 | Arne Ruohonen | 219 | 2024-01-19 | Borreby |
45 | Anders Østerby | 218 | 2024-03-08 | Emmerlev Klev |
46 | Laila Neermann | 218 | 2024-01-01 | Monnet, Tåsinge |
47 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-02 | Bygholm Vejle |
48 | Erik Overgård | 217 | 2024-01-21 | Norsminde |
49 | Daniel Palm Eskildsen | 216 | 2024-02-17 | Staunings Ø |
50 | Thyge Enevoldsen | 215 | 2024-01-05 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
51 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-02-24 | Ølsemagle Revle (Køge) |
52 | Klaus Homøe | 214 | 2024-01-08 | Korevlerne, Odsherred |
53 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser agerland |
54 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-01-01 | Hjarbæk Fjord, nord (Skive) |
55 | Niels Bomholt Jensen | 213 | 2024-01-16 | Helnæs Made |
56 | Jan Speiermann | 211 | 2024-04-13 | Klydesø |
57 | Christian Rørdam | 211 | 2024-01-27 | St Havelse Strand |
58 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-01-13 | Høje Sande vandområde |
59 | David B. Collinge | 209 | 2024-04-12 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
60 | Tommy Kaae | 209 | 2024-01-06 | Norsminde Fjord østdel (Odder) |
61 | Else Hjorth | 209 | 2024-01-01 | Harboøre tange |
62 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-01 | Kalsemade (Odder) |
63 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-02-10 | Saksfjed-Hyllekrog |
64 | Henrik Pedersen | 202 | 2024-04-06 | kærsgård |
65 | Poul Krag | 202 | 2024-01-09 | Pumpehuset ud for |
66 | Karen Koefoed | 201 | 2024-01-07 | Fyns Hoved (Kerteminde) |
67 | Lars Askholm | 200 | 2024-02-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
68 | Michael G.jensen | 199 | 2024-01-01 | Vilslev Enge |
69 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-03-09 | Gedser |
70 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-06 | Nyord Enge (Vordingborg) |
71 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
72 | Anders Myrtue | 197 | 2024-01-02 | Fogense |
73 | Anders Vadstrup Jensen | 196 | 2024-03-30 | Kærup Holme |
74 | Thomas Vikstrøm | 196 | 2024-02-12 | Svinehave Sø |
75 | Gerner Majlandt | 196 | 2024-01-01 | Spøttrup sø |
76 | Mikael Kristensen | 196 | 2024-02-16 | Helnæs Made |
77 | Tommy Kousgaard | 196 | 2024-01-07 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
78 | Benjamin Bech | 196 | 2024-01-27 | Vestermade (Kerteminde) |
79 | Jens Peter Bech | 195 | 2024-02-24 | Vestermade (Kerteminde) |
80 | Steen E. Jensen | 195 | 2024-01-01 | Enø Overdrev |
81 | Carsten Jørgensen | 195 | 2024-01-19 | |
82 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
83 | Elly Hansen | 194 | 2024-01-01 | Roddenbjerg |
84 | Søren Jepsen | 194 | ||
85 | Henrik Petersen | 192 | 2024-01-28 | Kyndby Ådal |
86 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-01-04 | |
87 | Peter Thomasen | 191 | 2024-03-26 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
88 | Nancy Vaaben Møller | 190 | 2024-01-31 | Værnengene |
89 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-01-02 | Sindrup Vejle |
90 | Søren Tanderup | 188 | 2024-02-03 | Avnø |
91 | Jan Badura | 188 | 2024-03-02 | Højer Vade (Tønder) |
92 | Niels Kristian Bech Jensen | 188 | 2024-01-27 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
93 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
94 | Bo Brauner | 184 | 2024-01-01 | Flasker, Reersø |
95 | Henrik Rähr Thomsen | 184 | 2024-01-01 | Geddal Enge |
96 | Ole Sørensen | 183 | 2024-01-05 | Alrø Poller (Odder) |
97 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Lystrup Strand (Norddjurs) |
98 | Gert Juul Jeppesen | 182 | 2024-01-01 | Gedser |
99 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-02-13 | Løgstør |
100 | Jens Ekelund | 182 | 2024-01-06 | Sandobberne |
101 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-15 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
102 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
103 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-05-07 | Agger Tange |
104 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-12 | Grenen, Skagen |
105 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
106 | Karl Jepsen | 175 | ||
107 | Nicolai Halvorsen | 173 | 2024-05-04 | Sanddobberne |
108 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-02-10 | Saksfjed |
109 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-11 | Jægerspris |
110 | Hans-Peter Henriksen | 167 | 2024-03-17 | Græse Enge |
111 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | 2024-01-01 | Korevlerne SV. f. Nykøbing S. |
112 | Michael Højgaard | 165 | 2024-02-15 | Ørum Sø (Thisted) |
113 | Bo Levesen | 164 | 2024-03-28 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
114 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 163 | 2024-01-24 | Pletenge |
115 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-04-22 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
116 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-16 | Saltvandssøen |
117 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-02-03 | Værnengene |
118 | Valdemar Juul | 162 | ||
119 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-03-04 | Sanddobberne |
120 | Bjørn Jakob Andersen | 161 | 2024-01-25 | Græse Bakkeland |
121 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-03-06 | Jedsted Enge |
122 | Stefan Sturup | 158 | 2024-03-17 | Søvang (Dragør) |
123 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Bådsbøl-Ballum kyst (Tønder) |
124 | Lasse Birch Højrup | 157 | ||
125 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-03-09 | Kammerslusen |
126 | Kristian Birchvald Christensen | 155 | 2024-02-04 | Hejslminde Nor |
127 | Kurt Prentow | 155 | 2024-03-26 | Kongeåslusen |
128 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-05-23 | Hyllekrog |
129 | Geir Tveit | 154 | 2024-01-01 | Marup Mose (Lejre) |
130 | John Brandbyge | 154 | 2024-01-25 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Louise Tanderup | 152 | 2024-02-03 | Avnø |
132 | Thomas B. Olsen | 152 | 2024-01-01 | Bolund |
133 | Laurids Erik Andreassen | 151 | 2024-01-11 | Plet Enge-Sønderholm Enge (Lemvig) |
134 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-27 | Rømødæmningen (Tønder) |
135 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
136 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-04-12 | Råbjerg Kirke |
137 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-03-02 | Klosterkær (Horsens) |
138 | Helle Andersen | 147 | 2024-01-13 | Svinø |
139 | Torben Kragh | 142 | 2024-02-18 | Ølsemagle Revle (Køge) |
140 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-03-20 | |
141 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-10 | Tranevejle (Kalundborg) |
142 | Susanne Naamann | 139 | 2024-04-06 | Gyldensteen |
143 | Tue Jørgensen | 138 | 2024-02-25 | Kalsemade (Odder) |
144 | Carl Emil Riising Nielsen | 138 | 2024-03-10 | Tranevejle (Kalundborg) |
145 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
146 | Johnny Krämer Christensen | 136 | 2024-03-10 | Egens/Egens Havhuse (Syddjurs) |
147 | Andreas Petersen | 135 | 2024-03-31 | Flasken |
148 | Asger Sværke | 135 | ||
149 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved) |
150 | Daniel Andersen | 132 | 2024-01-12 | |
151 | Morten Dehn | 128 | 2024-03-27 | Kikhavn |
152 | Bart Westgeest | 126 | 2024-02-14 | Horskær, Odder |
153 | Anders Birchvald Jensen | 119 | 2024-01-02 | Bløden |
154 | Conny Jensen | 116 | 2024-02-17 | Midtsøen Vejlerne |
155 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-01-10 | Engen 4 |
156 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-01-15 | Kare |
157 | Tom Christensen | 113 | ||
158 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 111 | 2024-04-15 | Enebærodde |
159 | Erik Skude | 110 | 2024-01-25 | Græse |
160 | Per Poulsen | 108 | 2024-03-23 | Ølsemagle Revle (Køge) |
161 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-02-28 | Saksfjed/Hyllekrog |
162 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
163 | Claus Holkjær | 96 | 2024-02-07 | Græse Strandenge |
164 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-01 | Iholm (Svendborg) |
165 | Jan Ravnborg | 51 |