Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 271 | 2024-01-29 | Lund Fjord (Thisted) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 263 | 2024-02-07 | Vrøgum Klitplantage (Varde) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-01-31 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-01-02 | Borris Hede |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-02-13 | Vejlefjord hotel |
6 | Ole Kristjansen | 253 | 2024-02-17 | Tipperne |
7 | Ib Jensen | 252 | 2024-02-24 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
8 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-02-23 | |
9 | Jan Kiel | 252 | 2024-02-01 | Svankær (Thisted) |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-02-04 | Stokholm Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-02 | Borris Hede |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-31 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-01-02 | Borris hede |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-02-11 | Hallundbæk |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-01-29 | Svankær |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 2024-01-01 | Kongens mose |
19 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-30 | Kølkær syd for Låsevasebæk (Herning) |
20 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-03-03 | Søborg sø |
21 | Mogens Neergaard | 240 | ||
22 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-02-13 | Rosenvold (Hedensted) |
23 | Jan Eriksen | 240 | 2024-02-16 | |
24 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-01-31 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
25 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-05 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
26 | Peter Leth Olsen | 237 | 2024-01-02 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
27 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-01-30 | Råbjerg hede |
28 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2024-01-25 | Draved Skov |
29 | Lis Kastrup | 235 | 2024-02-13 | Nordfalster |
30 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-01-27 | Kings mosen |
31 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-03-05 | Frederikslund skov |
32 | Leif Novrup | 231 | 2024-01-30 | Stubbergård sø |
33 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-02-17 | Holmegårds Mose |
34 | Ole Kjuel Nielsen | 230 | 2024-01-29 | Legindgård (Thisted) |
35 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-01-02 | Borris Hede |
36 | Jens Lind | 230 | 2024-03-04 | Gilbjerg |
37 | Lars Gaarn | 228 | 2024-02-16 | Klelund Dyrehave Nord (Vejen) |
38 | Flemming Rosenvind Rieck | 228 | 2024-02-01 | Svankær (Thisted) |
39 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-03-07 | Tårnby, Amager |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-02-23 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | 2024-02-24 | Koed Enge (Syddjurs) |
42 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-31 | Sørig Enge (Hjørring) |
43 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-02-03 | Karup Å |
44 | Arne Ruohonen | 219 | 2024-02-19 | Bøtø |
45 | Anders Østerby | 218 | 2024-02-24 | Troldkær Enge |
46 | Laila Neermann | 218 | 2024-03-11 | Fløng |
47 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-05 | Borris Hede |
48 | Erik Overgård | 217 | 2024-04-13 | Kongens Mose |
49 | Daniel Palm Eskildsen | 216 | 2024-02-24 | Dyrehaven |
50 | Thyge Enevoldsen | 215 | 2024-02-13 | Sorte Sø & Heden omkring (Varde) |
51 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-02-16 | Klelund Dyrehave Nord (Vejen) |
52 | Klaus Homøe | 214 | 2024-01-29 | Stenbjerg Klitplantage, Thisted |
53 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Bøtø |
54 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-01-28 | Bispeenge (Odense) |
55 | Niels Bomholt Jensen | 213 | 2024-01-26 | Fiskerup Skov |
56 | Jan Speiermann | 211 | 2024-03-01 | Vestre Kirkegård |
57 | Christian Rørdam | 211 | 2024-02-17 | Bøtø |
58 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-01-30 | Gejlbjerg |
59 | David B. Collinge | 209 | 2024-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
60 | Tommy Kaae | 209 | 2024-01-30 | Uldum Kær (Hedensted) |
61 | Else Hjorth | 209 | 2024-03-13 | Nær Aarkirkeby |
62 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-29 | Skradekær (Thisted) |
63 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-02 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
64 | Henrik Pedersen | 202 | 2024-02-17 | Store Vildmose |
65 | Poul Krag | 202 | 2024-01-30 | Stubbergård Sø |
66 | Karen Koefoed | 201 | 2024-01-27 | Brændegård Sø (Faaborg-Midtfyn) |
67 | Lars Askholm | 200 | 2024-02-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
68 | Michael G.jensen | 199 | 2024-02-28 | Gammelby Mose |
69 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-01-01 | Bornholm |
70 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-02 | Råby Sø (Vordingborg) |
71 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
72 | Anders Myrtue | 197 | 2024-03-01 | Heden |
73 | Anders Vadstrup Jensen | 196 | 2024-02-06 | Skygge Å |
74 | Thomas Vikstrøm | 196 | 2024-02-11 | Bøtø Nor |
75 | Gerner Majlandt | 196 | 2024-01-28 | Rettrup kær |
76 | Mikael Kristensen | 196 | 2024-01-01 | Marker v. Millinge |
77 | Tommy Kousgaard | 196 | 2024-01-14 | Draved Skov (Tønder) |
78 | Benjamin Bech | 196 | 2024-02-04 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
79 | Emil Skovgaard Brandtoft | 195 | 2024-02-16 | Årslev Engsø (Århus) |
80 | Jens Peter Bech | 195 | 2024-02-04 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
81 | Steen E. Jensen | 195 | 2024-01-02 | Broksø Enge |
82 | Carsten Jørgensen | 195 | 2024-02-23 | |
83 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
84 | Elly Hansen | 194 | 2024-01-27 | Ørum |
85 | Søren Jepsen | 194 | ||
86 | Henrik Petersen | 192 | 2024-02-29 | Vaserne |
87 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-01-02 | |
88 | Peter Thomasen | 191 | 2024-02-17 | Skarrild Mose (Herning) |
89 | Nancy Vaaben Møller | 190 | 2024-01-31 | Bjålum Klit |
90 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-02-04 | Jannerup |
91 | Søren Tanderup | 188 | 2024-02-03 | Holmegårds Mose, Næstved |
92 | Jan Badura | 188 | 2024-02-22 | Vigersted Mose (Ringsted) |
93 | Niels Kristian Bech Jensen | 188 | 2024-02-11 | Georgsminde (Norddjurs) |
94 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
95 | Bo Brauner | 184 | 2024-03-25 | Middelfart |
96 | Henrik Rähr Thomsen | 184 | 2024-02-06 | Sønder Lem Vig |
97 | Ole Sørensen | 183 | 2024-01-29 | Skradekær (Thisted) |
98 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
99 | Gert Juul Jeppesen | 182 | 2024-01-01 | Bøtø |
100 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-01-29 | Ejby - OF |
101 | Jens Ekelund | 182 | 2024-03-03 | Hønsinge Lyng |
102 | Philip Elbek | 181 | 2024-03-07 | Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk) |
103 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-02-17 | Gjerrild Nordstrand Øst |
104 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-02-24 | Vestskoven |
105 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2024-03-05 | Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus) |
106 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-27 | Fjellerup |
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
108 | Karl Jepsen | 175 | ||
109 | Nicolai Halvorsen | 173 | 2024-02-16 | Amager Fælled |
110 | Heidi Quist | 171 | 2024-02-23 | Gentofte Bydel |
111 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-02-09 | Saksfjed |
112 | Lars Johansen | 168 | 2024-03-18 | Byfælled |
113 | Hans-Peter Henriksen | 167 | ||
114 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | 2024-01-02 | Porsmose, Holmegaards Mose SV. f. Haslev |
115 | Michael Højgaard | 165 | 2024-03-09 | Vanløse (København) |
116 | Bo Levesen | 164 | 2024-02-14 | Børkop (Vejle) |
117 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 163 | 2024-01-12 | Hoverdal |
118 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-03-02 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
119 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-16 | Draved Skov |
120 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-02-03 | Skjern Enge |
121 | Valdemar Juul | 162 | ||
122 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-03-26 | København |
123 | Bjørn Jakob Andersen | 161 | 2024-03-09 | Brønshøj |
124 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-01-31 | Tipperne |
125 | Stefan Sturup | 158 | 2024-02-08 | Gejlbjerg (Herning) |
126 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Gejlå Mark (Aabenraa) |
127 | Lasse Birch Højrup | 157 | ||
128 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-01-31 | Tipperne |
129 | Kristian Birchvald Christensen | 155 | 2024-02-11 | Fovslet Skov |
130 | Kurt Prentow | 155 | 2024-06-09 | Troldkær, Råbjerg |
131 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-09 | Gilbjerg Hoved |
132 | Geir Tveit | 154 | 2024-03-09 | Trundholm Mose (Odsherred) |
133 | John Brandbyge | 154 | 2024-03-13 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
134 | Louise Tanderup | 152 | 2024-02-03 | Holmegårds Mose Næstved |
135 | Thomas B. Olsen | 152 | 2024-03-08 | Isterød |
136 | Laurids Erik Andreassen | 151 | 2024-02-17 | Klinkerne v Poldene (Ringkøbing-Skjern) |
137 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-07 | Vilsbæk Mark (Aabenraa) |
138 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
139 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-03-14 | Bølling Bæk |
140 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-02-03 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
141 | Helle Andersen | 147 | 2024-02-24 | Bøtø nor |
142 | Torben Kragh | 142 | 2024-03-03 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
143 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-03-04 | |
144 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-09 | Kongemose, Store Åmose (Sorø) |
145 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
146 | Susanne Naamann | 139 | 2024-02-24 | Føns |
147 | Tue Jørgensen | 138 | 2024-03-16 | Moesgård Huse (Århus) |
148 | Carl Emil Riising Nielsen | 138 | 2024-02-15 | Bøgede Overdrev og Kongsted Frihed (Ringsted) |
149 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
150 | Johnny Krämer Christensen | 136 | 2024-03-26 | Vejen Mose (Vejen) |
151 | Andreas Petersen | 135 | 2024-02-17 | Holmegaards mose |
152 | Asger Sværke | 135 | ||
153 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
154 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-02-24 | Ladegårdvej, Bredsten |
155 | Daniel Andersen | 132 | 2024-03-13 | |
156 | Morten Dehn | 128 | 2024-03-09 | Melby 100 |
157 | Esben Bjørn Salmonsen | 126 | 2024-01-27 | Gråsten |
158 | Bart Westgeest | 126 | 2024-03-22 | Ringkloster Ådal |
159 | Carsten Holm Petersen | 125 | ||
160 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-02-24 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
161 | Anders Birchvald Jensen | 119 | 2024-03-09 | Roskilde |
162 | Conny Jensen | 116 | 2024-03-01 | Grønvej, Lille Vildmose |
163 | Sarah Kisbye | 116 | ||
164 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-25 | Rydal |
165 | Tom Christensen | 113 | ||
166 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
167 | Tina Hansen | 111 | 2024-03-23 | Utterslev (København) |
168 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 111 | 2024-03-09 | Granhaven, munkebo |
169 | Erik Skude | 110 | 2024-03-15 | Arresø nord |
170 | Per Poulsen | 108 | 2024-03-08 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
171 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-02-25 | Kalø Grå |
172 | Claus Holkjær | 96 | 2024-03-07 | Frederikssund |
173 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-02-27 | Kogtved (Svendborg) |
174 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-03-03 | Vanløse |
175 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-03-13 | Annisse Nord |
176 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 67 | 2024-03-22 | Skagen hede |
177 | Peter Enemark | 56 | 2024-03-13 | Østre Anlæg |
178 | Theo Askov | 56 |