Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 271 | 2024-02-17 | Holløse Bredning (Gribskov) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 263 | 2024-01-27 | Keldsø (Helsingør) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-01-27 | Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-01-25 | Melby Overdrev |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-01-28 | Lille Vildmose |
6 | Ole Kristjansen | 253 | 2024-01-27 | Skjern enge |
7 | Ib Jensen | 252 | 2024-01-01 | Store Fuglede (Kalundborg) |
8 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-01-28 | |
9 | Jan Kiel | 252 | 2024-01-28 | Kobæk Strand (Slagelse) |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-02-03 | Langerhuse (Lemvig) |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-19 | Søndervig |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-29 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-01-18 | Hvide Sande Havn |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-02-08 | Værnengene |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-01-07 | Vesløs vejler |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 2024-02-10 | Hvide sande |
19 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-28 | Bryrup (Silkeborg) |
20 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-01-01 | |
21 | Mogens Neergaard | 240 | ||
22 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-01-27 | Rosenvold (Hedensted) |
23 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-27 | |
24 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-01-27 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
25 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-28 | Kolpendal Hede (Ikast-Brande) |
26 | Peter Leth Olsen | 237 | 2024-01-20 | Røjklit (Ringkøbing-Skjern) |
27 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-01-08 | Jerup Strand Enge |
28 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2024-01-12 | Møllemade, F |
29 | Lis Kastrup | 235 | 2024-01-23 | Amager Strandpark |
30 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-01-27 | Draved |
31 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-30 | Avnø |
32 | Leif Novrup | 231 | 2024-01-18 | Hvide Sande |
33 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-01-02 | Nyord |
34 | Ole Kjuel Nielsen | 230 | 2024-01-29 | Grene Sande (Billund) |
35 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-01-28 | Velling Mærsk |
36 | Jens Lind | 230 | 2024-01-25 | Keldsø |
37 | Lars Gaarn | 228 | 2024-02-03 | Tåstrup (Stevns) (Stevns) |
38 | Flemming Rosenvind Rieck | 228 | 2024-02-04 | Understed (Frederikshavn) |
39 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-01-14 | Kalvebod Fælled |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-23 | Egå Engsø (Århus) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | 2024-02-03 | Vissing Engsø (Favrskov) |
42 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-03 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
43 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-02-22 | Agger Tange |
44 | Arne Ruohonen | 219 | 2024-01-27 | Reersø |
45 | Anders Østerby | 218 | 2024-02-03 | Sanglærke |
46 | Laila Neermann | 218 | 2024-01-02 | Ristinge |
47 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-28 | Kolpendal hede |
48 | Erik Overgård | 217 | 2024-02-14 | Tåstrup |
49 | Daniel Palm Eskildsen | 216 | 2024-01-14 | Staunings Ø |
50 | Thyge Enevoldsen | 215 | 2024-02-08 | Holløse (Gribskov) |
51 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-02-03 | Tåstrup (Stevns) (Stevns) |
52 | Klaus Homøe | 214 | 2024-01-29 | Grene Sande, Billund |
53 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Lolland |
54 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-02-05 | Skibtved (Frederikshavn) |
55 | Niels Bomholt Jensen | 213 | 2024-01-06 | Langemarken |
56 | Jan Speiermann | 211 | 2024-02-17 | |
57 | Christian Rørdam | 211 | 2024-02-13 | Høve |
58 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-01-30 | Silstrup v Skarrild |
59 | David B. Collinge | 209 | 2024-01-06 | Røstofte (Vordingborg) |
60 | Tommy Kaae | 209 | 2024-01-06 | Norsminde by/havn (Odder) |
61 | Else Hjorth | 209 | 2024-02-26 | Holløse Bredning |
62 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-01 | Gyllingnæs (Odder) |
63 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-27 | Bøllingsø |
64 | Henrik Pedersen | 202 | 2024-02-04 | undedrsted |
65 | Poul Krag | 202 | 2024-02-08 | Hegnet - Nymindegab |
66 | Karen Koefoed | 201 | 2024-01-28 | Allesø (Odense) |
67 | Lars Askholm | 200 | 2024-02-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
68 | Michael G.jensen | 199 | 2024-01-27 | Hillerup Enge |
69 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-02-22 | Rønne |
70 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-25 | Kraneled (Vordingborg) |
71 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
72 | Anders Myrtue | 197 | 2024-01-14 | Flyvesandet |
73 | Anders Vadstrup Jensen | 196 | 2024-01-28 | Bølling Sø |
74 | Thomas Vikstrøm | 196 | 2024-02-03 | Melby Overdrev |
75 | Gerner Majlandt | 196 | 2024-01-28 | Kås sø |
76 | Mikael Kristensen | 196 | 2024-02-14 | Skaanemosen |
77 | Tommy Kousgaard | 196 | 2024-02-13 | Kongens Mose (Tønder) |
78 | Benjamin Bech | 196 | 2024-01-28 | Mose syd for Nordskov (Kerteminde) |
79 | Emil Skovgaard Brandtoft | 195 | 2024-01-27 | Ålsrode Kær (Norddjurs) |
80 | Jens Peter Bech | 195 | 2024-01-27 | Sybergland (Kerteminde) |
81 | Steen E. Jensen | 195 | 2024-01-04 | Bistrup |
82 | Carsten Jørgensen | 195 | 2024-01-27 | |
83 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
84 | Elly Hansen | 194 | 2024-01-30 | Horsfelt |
85 | Søren Jepsen | 194 | ||
86 | Henrik Petersen | 192 | 2024-02-16 | Græskar strandenge |
87 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-02-17 | |
88 | Peter Thomasen | 191 | 2024-02-17 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
89 | Nancy Vaaben Møller | 190 | 2024-01-31 | Skjern Enge |
90 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-01-28 | Søer ved Ballerum |
91 | Søren Tanderup | 188 | 2024-02-03 | Majbølle, Lolland |
92 | Jan Badura | 188 | 2024-01-25 | Kruusesminde (Slagelse) |
93 | Niels Kristian Bech Jensen | 188 | 2024-01-27 | Fornæs (Norddjurs) |
94 | Lauritz Xerxes Walter | 186 | ||
95 | Bo Brauner | 184 | 2024-01-20 | Fuglebjerg |
96 | Henrik Rähr Thomsen | 184 | 2024-02-13 | Sønder Lem Vig |
97 | Ole Sørensen | 183 | 2024-01-28 | Hov Røn (Odder) |
98 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-28 | Pannerup by/agerland (Århus) |
99 | Gert Juul Jeppesen | 182 | 2024-01-04 | Idestrup |
100 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-01-30 | Ejby |
101 | Jens Ekelund | 182 | 2024-01-28 | Asserbo Plantage |
102 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-25 | Keldsø (Helsingør) |
103 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-01-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |
104 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-01-28 | Dyregården, Albertslund |
105 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2024-02-03 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
106 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-27 | Fjellerup |
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
108 | Karl Jepsen | 175 | ||
109 | Nicolai Halvorsen | 173 | 2024-02-25 | Kalvebod fælled |
110 | Heidi Quist | 171 | 2024-02-08 | Gentofte Sø |
111 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | Silkeborg | |
112 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-29 | Ølsemagle |
113 | Hans-Peter Henriksen | 167 | ||
114 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | 2024-03-27 | Tornelund V. f. Haslev |
115 | Michael Højgaard | 165 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
116 | Bo Levesen | 164 | 2024-02-07 | Ravning (Vejle) |
117 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 163 | 2024-02-07 | Golfklubben |
118 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
119 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-28 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) |
120 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-02-03 | Fjaltring |
121 | Valdemar Juul | 162 | ||
122 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-02-24 | Melby |
123 | Bjørn Jakob Andersen | 161 | 2024-02-27 | Holløse Bredning |
124 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-03-02 | Esbjerg havn |
125 | Stefan Sturup | 158 | 2024-02-08 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
126 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-02-07 | Gråsten Skovene (Sønderborg) |
127 | Lasse Birch Højrup | 157 | ||
128 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-03-09 | |
129 | Kristian Birchvald Christensen | 155 | 2024-01-12 | Vonsild |
130 | Kurt Prentow | 155 | 2024-02-08 | Egå Engsø |
131 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-02-24 | Hillerød Station |
132 | Geir Tveit | 154 | 2024-01-28 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
133 | John Brandbyge | 154 | 2024-04-28 | Gråhede (Grathe Hede) (Silkeborg) |
134 | Louise Tanderup | 152 | 2024-02-03 | Majbølle Lolland |
135 | Thomas B. Olsen | 152 | 2024-03-03 | Melby Overdrev |
136 | Laurids Erik Andreassen | 151 | 2024-01-28 | Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern) |
137 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-14 | Kegnæs, Hjortholm (Sønderborg) |
138 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
139 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-02-13 | Fredsted Skovvej |
140 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-02-03 | Vrads Sande (Silkeborg) |
141 | Helle Andersen | 147 | 2024-03-01 | Tyvelse |
142 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-29 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
143 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-17 | |
144 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-27 | Spodsbjerg (Halsnæs) |
145 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
146 | Susanne Naamann | 139 | 2024-02-17 | Ringe |
147 | Tue Jørgensen | 138 | 2024-02-25 | Lerdrup Enge v. Amstrup (Odder) |
148 | Carl Emil Riising Nielsen | 138 | 2024-05-30 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
149 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
150 | Johnny Krämer Christensen | 136 | 2024-02-03 | Egå Engsø (Århus) |
151 | Andreas Petersen | 135 | 2024-01-30 | Borup |
152 | Asger Sværke | 135 | ||
153 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
154 | Heidi Lund Bjerregaard | 132 | 2024-01-29 | Ladegårdvej, Bredsten |
155 | Daniel Andersen | 132 | 2024-02-14 | |
156 | Morten Dehn | 128 | 2024-02-25 | Melby Overdrev |
157 | Esben Bjørn Salmonsen | 126 | 2024-02-27 | Holløse Bredning |
158 | Bart Westgeest | 126 | 2024-01-29 | Kysing Næs |
159 | Carsten Holm Petersen | 125 | ||
160 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-02-13 | Mosede Fort (Greve) |
161 | Anders Birchvald Jensen | 119 | 2024-02-16 | |
162 | Conny Jensen | 116 | 2024-02-17 | Centralgaardsvej, Åbybro |
163 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-03-04 | Humlum |
164 | Sarah Kisbye | 116 | ||
165 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-01-29 | Rydalsgaard Eng |
166 | Tom Christensen | 113 | ||
167 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
168 | Tina Hansen | 111 | 2024-01-28 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
169 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 111 | 2024-02-16 | Veststadil fjord |
170 | Erik Skude | 110 | 2024-02-08 | trollesminde |
171 | Per Poulsen | 108 | 2024-05-17 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
172 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-02-21 | Golfbanetur |
173 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
174 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 97 | 2024-03-27 | Gundsølille (Roskilde) |
175 | Claus Holkjær | 96 | 2024-02-19 | Holløse Bredning |
176 | Julia Tang | 96 | 2024-05-19 | Villahøj sø |
177 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-06 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
178 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-02-16 | Vanløse |
179 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-01-27 | Gåsehage |
180 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 67 | ||
181 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-04-06 | Lindholm |
182 | Theo Askov | 56 |