Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 271 | 2024-02-04 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 263 | 2024-01-01 | Holløse Bredning (Gribskov) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-01-21 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-01-01 | Kogleaks |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-01-13 | Ved Vejlerne |
6 | Ole Kristjansen | 254 | 2024-01-01 | Jordbro engsø |
7 | Ib Jensen | 252 | 2024-01-01 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
8 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-01-28 | |
9 | Jan Kiel | 252 | 2024-01-01 | Borreby Mose (Slagelse) |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-01-02 | Ringkøbing Fjord omkring Klægbanken (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-07 | Ringkøbing |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-02-16 | Hejrede Sø vest (Guldborgsund) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-01-04 | Skjern enge |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-01-04 | Vang sø |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 2024-01-01 | Saltvandssøen |
19 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-06 | Klosterkær (Horsens) |
20 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-01-27 | HB |
21 | Mogens Neergaard | 240 | ||
22 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-01-14 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
24 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-01-27 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
25 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-02 | Kogleaks (Thisted) |
26 | Peter Leth Olsen | 237 | 2024-01-09 | Ove Sø (Thisted) |
27 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-01-12 | Lønnerup fjord |
28 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2024-01-10 | Tybrind Vig |
29 | Lis Kastrup | 235 | 2024-01-28 | Utterslev Mose |
30 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-01-05 | Holløse |
31 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-01 | Solbjerg engsø |
32 | Leif Novrup | 231 | 2024-01-01 | Mosestien |
33 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-01-02 | Gåsesøen |
34 | Ole Kjuel Nielsen | 230 | 2024-01-08 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
35 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-01-09 | Ove Sø |
36 | Jens Lind | 230 | 2024-02-16 | Holløse Bredning |
37 | Lars Gaarn | 228 | 2024-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
38 | Flemming Rosenvind Rieck | 228 | 2024-01-02 | Kogleaks (Thisted) |
39 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-01-01 | Klydesøen |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-01-14 | Årslev Engsø (Århus) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | ||
42 | Morten Christensen | 220 | 2024-03-22 | Ulvedybet ved Bjerget (Jammerbugt) |
43 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-01 | Lille Vildmose |
44 | Arne Ruohonen | 219 | 2024-01-02 | Søndersø |
45 | Laila Neermann | 218 | 2024-01-01 | Vejlen, Tåsinge |
46 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-01-02 | Kærup Holme |
47 | Daniel Palm Eskildsen | 216 | 2024-01-01 | |
48 | Thyge Enevoldsen | 215 | 2024-02-08 | Holløse (Gribskov) |
49 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
50 | Klaus Homøe | 214 | 2024-01-05 | Søholm Engsø, Stevns |
51 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Bøtø |
52 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-01-21 | Mossø, Vestenden (skanderborg) |
53 | Niels Bomholt Jensen | 213 | 2024-01-01 | Nakkebølle Inddæmning |
54 | Jan Speiermann | 211 | 2024-01-06 | Kalveboderne |
55 | Christian Rørdam | 211 | 2024-01-04 | Holløse |
56 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-01-13 | Præstholm |
57 | David B. Collinge | 209 | 2024-01-06 | Stege Bugt sydøst (Vordingborg) |
58 | Tommy Kaae | 209 | 2024-01-06 | Norsminde Fjord østdel (Odder) |
59 | Else Hjorth | 209 | 2024-01-31 | Holløse Bredning |
60 | Dan Blohm | 204 | 2024-01-12 | Stensballe Sund (Horsens) |
61 | Henrik Pedersen | 203 | 2024-03-03 | Råbjerg sø |
62 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 203 | 2024-01-27 | Bøllingsø |
63 | Poul Krag | 202 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
64 | Karen Koefoed | 201 | 2024-02-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
65 | Lars Askholm | 200 | 2024-02-24 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
66 | Michael G.jensen | 199 | 2024-02-04 | Filsø |
67 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-01-08 | Bornholm |
68 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-15 | Gl. Kalvehave Havn del 4 af IBA 84 (Vordingborg) |
69 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
70 | Anders Myrtue | 197 | 2024-01-15 | Egensedybet 7 |
71 | Anders Vadstrup Jensen | 196 | 2024-01-02 | Kogleaks |
72 | Thomas Vikstrøm | 196 | 2024-02-13 | Rørsøen ved Nysted |
73 | Gerner Majlandt | 196 | 2024-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
74 | Tommy Kousgaard | 196 | 2024-01-28 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
75 | Benjamin Bech | 196 | 2024-02-04 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
76 | Emil Skovgaard Brandtoft | 195 | 2024-01-14 | Vodskov (Aalborg) |
77 | Jens Peter Bech | 195 | 2024-02-04 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
78 | Steen E. Jensen | 195 | 2024-01-01 | Karrebæk Fjord |
79 | Carsten Jørgensen | 195 | 2024-01-01 | |
80 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
81 | Elly Hansen | 194 | 2024-01-02 | Dover kil |
82 | Søren Jepsen | 194 | ||
83 | Henrik Petersen | 192 | 2024-01-01 | Sjælsø Vest |
84 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-02-04 | |
85 | Peter Thomasen | 191 | 2024-01-21 | Klosterkær (Horsens) |
86 | Nancy Vaaben Møller | 190 | 2024-02-21 | Fjeldsted Kog |
87 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-02-20 | Doverkil |
88 | Søren Tanderup | 188 | 2024-03-01 | Jægersø, Ishøj |
89 | Jan Badura | 188 | 2024-01-12 | Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted) |
90 | Niels Kristian Bech Jensen | 188 | 2024-02-03 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
91 | Bo Brauner | 184 | 2024-01-07 | Tissø enge i syd |
92 | Henrik Rähr Thomsen | 184 | 2024-01-01 | Geddal Enge |
93 | Ole Sørensen | 183 | 2024-01-29 | Kogleaks (Thisted) |
94 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
95 | Gert Juul Jeppesen | 182 | 2024-01-05 | Bøtø |
96 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-01-14 | Gyldensteen |
97 | Jens Ekelund | 182 | 2024-01-01 | Utterslev Mose |
98 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-02-27 | Rands Fjord |
99 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2024-01-20 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
100 | Karl Jepsen | 175 | ||
101 | Nicolai Halvorsen | 173 | ||
102 | Heidi Quist | 171 | 2024-02-08 | Gentofte Sø |
103 | Rasmus Gersholm Momme | 170 | 2024-02-09 | Maribo Søerne |
104 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-02 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
105 | Hans-Peter Henriksen | 167 | ||
106 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | 2024-01-01 | Hovvig Ø. f. Nykøbing S. |
107 | Michael Højgaard | 165 | 2024-01-01 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
108 | Bo Levesen | 164 | 2024-02-11 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
109 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
110 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-02-21 | Lille Vildmose |
111 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-02-17 | Holløse Bredning |
112 | Valdemar Juul | 162 | ||
113 | Jan Helbo Pedersen | 161 | 2024-01-01 | Utterslev mose |
114 | Bjørn Jakob Andersen | 161 | 2024-01-26 | Utterslev Mose vest |
115 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-02-15 | Filsø |
116 | Stefan Sturup | 158 | 2024-02-18 | Holløse Bredning (Gribskov) |
117 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-07 | Kliplev Mark (Aabenraa) |
118 | Lasse Birch Højrup | 157 | ||
119 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-02-15 | Langeodde Filsø |
120 | Kristian Birchvald Christensen | 155 | 2024-02-04 | Hejlsminde Nor |
121 | Kurt Prentow | 155 | 2024-03-21 | Stubbe Sø |
122 | Geir Tveit | 154 | 2024-01-01 | Tempelkrogsøen (Lejre) |
123 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-16 | Gedved |
124 | Thomas B. Olsen | 152 | 2024-02-10 | Gentofte Sø |
125 | Laurids Erik Andreassen | 151 | 2024-01-27 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
126 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-27 | Astrup Engsø (Tønder) |
127 | Paul Landsfeldt | 147 | 2024-04-12 | Lille Vildmose |
128 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-14 | Klosterkær (Horsens) |
129 | Helle Andersen | 147 | 2024-02-13 | Tamosen |
130 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-07 | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) |
131 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-16 | |
132 | Susanne Naamann | 139 | 2024-01-14 | Gyldensteen |
133 | Carl Emil Riising Nielsen | 138 | 2024-02-19 | Holløse Bredning (Gribskov) |
134 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
135 | Johnny Krämer Christensen | 136 | 2024-03-10 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
136 | Andreas Petersen | 135 | 2024-03-03 | Gyrstinge sø |
137 | Asger Sværke | 135 | ||
138 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved) |
139 | Daniel Andersen | 132 | 2024-02-02 | |
140 | Esben Bjørn Salmonsen | 126 | 2024-02-27 | Holløse Bredning |
141 | Bart Westgeest | 126 | 2024-02-07 | Skanderborg Sø |
142 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-02-01 | Lille Vejlesø (Ishøj) |
143 | Anders Birchvald Jensen | 119 | 2024-01-01 | Gundsømagle sø |
144 | Conny Jensen | 116 | 2024-02-17 | Midtsøen Vejlerne |
145 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-01-28 | Kilen 2 |
146 | Sarah Kisbye | 116 | ||
147 | Tom Christensen | 113 | ||
148 | Eskild Aae Petersen | 112 | ||
149 | Tina Hansen | 111 | 2024-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
150 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 111 | 2024-04-13 | Gyldensten |
151 | Erik Skude | 110 | 2024-02-08 | Holløse bredning |
152 | Per Poulsen | 108 | 2024-03-08 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
153 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-01-14 | Nørresø |
154 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-02-16 | Holløse Bredning |
155 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-01 | Nørrestrand (Horsens) |
156 | Jan Ravnborg | 51 | ||
157 | Jens Ryge | 50 | 2024-01-01 | Bølling sø |